Mid America TT Series

Indy Cross Omnium

By: Indy Cross
Posted: Oct 2, 2021

Indy Cross Omnium thru Race 4
Indianapolis, IN
October 2, 2021
 
Men 1/2
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Luke Arens Adapt 0 0 100 100 200
2 Zachary Andrews Midwest Development Cycling Inc.  100 0 93 0 193
3 Zach Bender Cycle-Smart 88 100 0 0 188
4 Brandon Goodwin Aether Racing 0 0 88 93 181
5 John Kniesly KING KOG BROOKLYN 0 93 0 0 93
6 Gus Bratetic Be Real Sports 93 0 0 0 93
7 Luke Kalbfell Apex Cycling Team 0 88 0 0 88
Men 3
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Brody Kelly Nine13 P/B Singleton Coaching 80 80 100 30 290
2 Collin Shipman Midwest Devo Support Crew 0 0 85 93 178
3 Thomas Minner ZWS / Brilliant Advice 0 0 0 100 100
4 Ryutaro Nakamura CrankWorks Bicycle 0 100 0 0 100
5 Richard Carson ARC/CADENCE 0 0 93 0 93
6 Mark Illingworth Queen City Wheels 0 0 88 0 88
7 Phillip Emmert Midwest Devo 30 0 0 0 30
Men 4
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Seth Monholand None 63 63 73 68 267
2 Phillip Gardner The Post Racing 0 68 80 80 228
3 Derek Groves Dash Racing 65 0 0 73 138
4 Noah Chabot NEXT Cycling 0 0 20 65 85
5 Keith Woods Dash Racing 62 20 0 0 82
6 Daniel Johnson None 0 73 0 0 73
7 Jake Fiddler Taylor Gang 73 0 0 0 73
8 Patrick Smith Team Neighborlink 68 0 0 0 68
9 Sam Winters Marian University 0 65 0 0 65
10 Jaron Walling Phoenix Fitness and Training 0 62 0 0 62
Men 5
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Seiji Suzuki 859 Cycling 80 80 80 80 320
2 Brian Dawson Fort Wayne Outfitters 63 0 68 65 196
3 Kevin Wagner Ronin Velosport 0 0 73 68 141
4 Shawn Kelley SLF MOTIONS LLC 62 0 0 63 125
5 Robert Krahulik Team Indiebike p/b IU Health 0 0 0 73 73
6 Nick Simpson None 0 73 0 0 73
7 John Colton None 73 0 0 0 73
8 Kyle DeMato None 0 68 0 0 68
9 Callen Schmalz None 68 0 0 0 68
10 Dennis Nutt Cross Creek Cycling Club - C4 65 0 0 0 65
11 Matt Jones Dash Racing 0 0 0 20 20
12 Seamus Silliman University of Louisville 0 20 0 0 20
Master 35+ 1/2/3
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Michael  Keppler Speedway Wheelmen 88 85 93 100 366
2 Luther S Prater Speedway Wheelmen 30 83 30 93 236
3 Eric Anderson BGI-Trek Masters 0 100 100 0 200
4 Chris  Bowman Gray Goat Dirt 100 93 0 0 193
5 Shelby Gibbs Dash Racing 83 0 85 0 168
6 Benjamin Dawson None 93 0 0 0 93
7 Scott Helvie Bicycle Garage Indy 0 0 88 0 88
8 Timothy Beirne Schellers Racing Team 0 88 0 0 88
9 john Conant Dash Racing 85 0 0 0 85
10 Collin Shipman Midwest Devo Support Crew 82 0 0 0 82
Master 50+ 1/2/3
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Randy Witte The Bicycle Station 81 100 100 100 381
2 Jeff Mason Midwest Devo Support Crew/Team Heroes 88 93 88 93 362
3 Tim Gavin Team Heroes 83 83 85 85 336
4 Scott Hallberg Dash Racing Team 100 88 93 0 281
5 Jim  Jensen Gray Goat Sports 82 85 0 88 255
6 Larry Lenne Team Heroes 93 0 83 0 176
7 Matt Emmert Bloomington Velo Cycling 85 0 0 0 85
8 sven koehler egencia 0 82 0 0 82
Master 35+ 4/5
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Joe Mercer None 68 57 68 73 266
2 Adam Glass Team Handmade 61 58 62 63 244
3 Luther S Prater Speedway Wheelmen 59 60 60 62 241
4 Kris Lasure The Bicycle Station 0 80 80 80 240
5 Michael  Tamaddoni None 60 59 59 61 239
6 John Yoder Phoenix Fitness and Training 65 20 65 65 215
7 Alan Clements None 63 63 0 68 194
8 Rich Hale None 0 73 73 0 146
9 Tripp Holt Team Heroes 62 62 20 0 144
10 Matthew Helm None 0 65 63 0 128
11 Kyle Carey None 0 61 61 0 122
12 Mark Shearing Queen City Wheels 80 0 0 0 80
13 Brian Enlow Team Heroes 73 0 0 0 73
14 David Bradway Team Neighborlink 0 68 0 0 68
Master 50+ 4/5
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Lyle Dailey ZWS / Brilliant Advice 80 62 73 73 288
2 Chuck Warren Ronin Velosport 73 63 63 68 267
3 Andrew Alvarado A.G.A. Remodeling 68 61 62 65 256
4 Rob Proctor None 65 60 61 63 249
5 Todd Wingler bicycle outfitters 0 80 80 80 240
6 Jeffrey Parmelee RONIN Velosport 0 68 68 0 136
7 Michael Dotlich BOI 0 65 65 0 130
8 Doug Robinson Phoenix Fitness and Training 0 73 0 0 73
9 Barry Wilham Gray Goat 0 59 0 0 59
Master 60+
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Dennis Barber Bicycle Station 80 73 80 73 306
2 John Gardner J's  Bikes Racing 68 68 68 68 272
3 Roger Heldman Gray Goat Dirt Team 65 65 65 65 260
4 Bryan Boggs Gray Goat  Masters Team 0 80 0 80 160
5 Craig Reynolds J's Bikes Racing 73 0 73 0 146
6 michael lavery midwest masters 63 0 63 0 126
Women 1/2/3
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Chika Nakamura Toyo Frame Field Model 60 53 53 0 166
2 Sierra Siebenlist Upland Brewing p/b Gray Goat 0 60 48 53 161
3 Marissa Doner Be Real Sports 53 0 0 48 101
4 Alison Mundell Ronin Velosport 0 0 0 60 60
5 Emily Leonard Bissell-AGB 0 0 60 0 60
6 Emily Bradway Team NeighborLink 0 10 0 0 10
Women 4/5
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Katie Rieger None 60 0 0 0 60
Junior Boys 17-18
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Blake Dawson Fort Wayne outfitters  60 10 60 53 183
2 Anson Sperry Midwest Devo 0 53 53 60 166
3 L.J. Shrieve Midwest Devo 53 48 0 0 101
4 Alex Tebbe Midwest Devo 0 45 48 0 93
5 Broden Kelly Nine 13 p/b Singleton coaching 0 60 0 0 60
Junior Boys 15-16
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Calvin Conaway Midwest Devo 60 53 60 60 233
2 Levi Hall Fort Wayne Outfitters & Bike Depot 53 60 53 53 219
3 Eli Lengacher Midwest Devo 45 48 48 10 151
4 Alec Clements Midwest DEVO 48 10 0 48 106
5 Warner Shrieve Midwest Devo 43 45 0 0 88
6 Alex Murphy Midwest Devo 0 0 0 45 45
Junior Boys 13-14
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 ethan brown midwest devo 40 40 40 40 160
2 Jackson  Clary MidWest Devo 30 35 32 32 129
3 Jackson Strutz Midwest Devo 27 27 28 29 111
4 Jack Helvie MidWest Devo 35 0 35 35 105
5 Patrick Mercer Midwest Devo 32 32 30 0 94
6 Ethan Clements Midwest DEVO 29 28 0 30 87
7 Cooper Trout Midwest Devo 28 30 29 0 87
8 Andrew Boehman J's Youth Cycling 0 25 27 28 80
9 Nolan Cummings Midwest DEVO 26 26 0 27 79
10 AJ Collins Midwest Devo 25 24 0 0 49
11 Patrick Flanagan None 0 29 0 0 29
12 Liam Colston Midwest Devo 0 0 7 0 7
Junior Boys 11-12
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Ryder Mason Midwest Devo 29 32 35 35 131
2 Henry Cummings Midwest DEVO 28 30 40 32 130
3 Aaron Boehman Team Adventures 30 29 32 30 121
4 Quinn Peconga Midwest Devo 35 40 0 40 115
5 Spencer Shrieve Midwest Devo 32 35 0 0 67
6 Henry Nolan Midwest DEVO 27 0 0 0 27
7 Carter Johnston Midwest Devo 26 0 0 0 26
8 Declan McKitrick Lionhearts 0 0 0 7 7
Junior Boys 9-10
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Adam  Boehman Team Adventures 32 30 29 40 131
2 Jenson Tamaddoni Midwest Devo 29 35 32 32 128
3 Topher Dolinski Midwest Devo & Dash Racing 40 0 40 30 110
4 Owen Hoffman Team NeighborLink 29 40 30 0 99
5 William Hoffman Team NeighborLink 30 32 35 0 97
6 Jonny Tamaddoni None 27 0 28 28 83
7 James Chamberlain None 0 0 27 29 56
8 Colton Shrieve Midwest Devo 35 7 0 0 42
9 Evan Schaefer Midwest Devo 0 0 0 35 35
Junior Girls 13-14
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Ava Shipman Midwest Devo 7 0 40 40 87
2 Caroline Illingworth Ignite Racing Team 0 0 35 0 35
Junior Girls 11-12
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Evie Alvarado Midwest Devo 40 40 40 40 160
2 Ella Pryor Midwest Devo 32 32 35 35 134
3 Emelia Brown None 35 35 32 32 134
4 Arlie Moore Midwest Devo 30 30 30 0 90
Junior Girls 9-10
Place First Name Last Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1 Charlotte  Pryor Midwest Devo 40 40 40 0 120
2 Ellie Minner Lionhearts 0 0 0 40 40

Back