Mid America TT Series

Indy Cross Ellenberger Park

By: Indy Cross
Posted: Sep 18, 2021

Indy Cross - Ellenberger Park
Indianapolis, IN
September 18, 2021
 
Men 1/2
Place First Name Last Name Team Points
1 Zach Bender Cycle-Smart 100
2 John Kniesly KING KOG BROOKLYN 93
3 Luke Kalbfell Apex Cycling Team 88
Men 3
Place First Name Last Name Team Points
1 Ryutaro Nakamura CrankWorks Bicycle 100
Men 4
Place First Name Last Name Team Points
1 Brody Kelly Nine13 P/B Singleton Coaching 80
2 Daniel Johnson None 73
3 Phillip Gardner The Post Racing 68
4 Sam Winters Marian University 65
5 Seth Monholand None 63
6 Jaron Walling Phoenix Fitness and Training 62
DNF Keith Woods Dash Racing 20
Men 5
Place First Name Last Name Team Points
1 Seiji Suzuki 859 Cycling 80
2 Nick Simpson None 73
3 Kyle DeMato None 68
DNF Seamus Silliman University of Louisville 20
DNS Ray Yarberry None 0
DNS Brian Dawson Fort Wayne Outfitters 0
DNS Shawn Kelley SLF MOTIONS LLC 0
Master 35+ 1/2/3
Place First Name Last Name Team Points
1 Eric Anderson BGI-Trek Masters 100
2 Chris  Bowman Gray Goat Dirt 93
3 Timothy Beirne Schellers Racing Team 88
4 Michael  Keppler Speedway Wheelmen 85
5 Luther S Prater Speedway Wheelmen 83
Master 50+ 1/2/3
Place First Name Last Name Team Points
1 Randy Witte The Bicycle Station 100
2 Jeff Mason Midwest Devo Support Crew/Team Heroes 93
3 Scott Hallberg Dash Racing Team 88
4 Jim  Jensen Gray Goat Sports 85
5 Tim Gavin Team Heroes 83
6 sven koehler egencia 82
DNS Larry Lenne Team Heroes 0
Master 35+ 4/5
Place First Name Last Name Team Points
1 Kris Lasure The Bicycle Station 80
2 Rich Hale None 73
3 David Bradway Team Neighborlink 68
4 Matthew Helm None 65
5 Alan Clements None 63
6 Tripp Holt Team Heroes 62
7 Kyle Carey None 61
8 Luther S Prater Speedway Wheelmen 60
9 Michael  Tamaddoni None 59
10 Adam Glass Team Handmade 58
11 Joe Mercer None 57
DNF John Yoder Phoenix Fitness and Training 20
DNS Eric Helton None 0
Master 50+ 4/5
Place First Name Last Name Team Points
1 Todd Wingler bicycle outfitters 80
2 Doug Robinson Phoenix Fitness and Training 73
3 Jeffrey Parmelee RONIN Velosport 68
4 Michael Dotlich BOI 65
5 Chuck Warren Ronin Velosport 63
6 Lyle Dailey ZWS / Brilliant Advice 62
7 Andrew Alvarado A.G.A. Remodeling 61
8 Rob Proctor None 60
9 Barry Wilham Gray Goat 59
Master 60+
Place First Name Last Name Team Points
1 Bryan Boggs Gray Goat  Masters Team 80
2 Dennis Barber Bicycle Station 73
3 John Gardner J's  Bikes Racing 68
4 Roger Heldman Gray Goat Dirt Team 65
Women 1/2/3
Place First Name Last Name Team Points
1 Sierra Siebenlist Upland Brewing p/b Gray Goat 60
2 Chika Nakamura Toyo Frame Field Model 53
DNF Emily Bradway Team NeighborLink 10
Junior Boys 17-18
Place First Name Last Name Team Points
1 Broden Kelly Nine 13 p/b Singleton coaching 60
2 Anson Sperry Midwest Devo 53
3 L.J. Shrieve Midwest Devo 48
4 Alex Tebbe Midwest Devo 45
Junior Boys 15-16
Place First Name Last Name Team Points
1 Levi Hall Fort Wayne Outfitters & Bike Depot 60
2 Calvin Conaway Midwest Devo 53
3 Eli Lengacher Midwest Devo 48
4 Warner Shrieve Midwest Devo 45
DNF Alec Clements Midwest DEVO 10
Junior Boys 13-14
Place First Name Last Name Team Points
1 ethan brown midwest devo 40
2 Jackson  Clary MidWest Devo 35
3 Patrick Mercer Midwest Devo 32
4 Cooper Trout Midwest Devo 30
5 Patrick Flanagan None 29
6 Ethan Clements Midwest DEVO 28
7 Jackson Strutz Midwest Devo 27
8 Nolan Cummings Midwest DEVO 26
9 Andrew Boehman J's Youth Cycling 25
10 AJ Collins Midwest Devo 24
Junior Boys 11-12
Place First Name Last Name Team Points
1 Quinn Peconga Midwest Devo 40
2 Spencer Shrieve Midwest Devo 35
3 Ryder Mason Midwest Devo 32
4 Henry Cummings Midwest DEVO 30
5 Aaron Boehman Team Adventures 29
Junior Boys 9-10
Place First Name Last Name Team Points
1 Owen Hoffman Team NeighborLink 40
2 Jenson Tamaddoni Midwest Devo 35
3 William Hoffman Team NeighborLink 32
4 Adam  Boehman Team Adventures 30
DNF Colton Shrieve Midwest Devo 7
DNS Jonny Tamaddoni None 0
Junior Girls 11-12
Place First Name Last Name Team Points
1 Evie Alvarado Midwest Devo 40
2 Emelia Brown None 35
3 Ella Pryor Midwest Devo 32
4 Arlie Moore Midwest Devo 30
Junior Girls 9-10
Place First Name Last Name Team Points
1 Charlotte  Pryor Midwest Devo 40

Back