SG Velo

Indy Cross II - Ellenberger Park

By: Indy Cross
Posted: Oct 25, 2020

Indy Cross II - Ellenberger Park
Indianapolis, IN
October 25, 2020
 
Men 1/2
Place First Name Last Name Team
1 Lucas Stierwalt Aether Racing
2 Aaron Beebe Bissell-ABG-Giant
3 Nate Knowles ASU Junior Development 
4 Brandon Goodwin Aether Racing
5 Henry Conaway Midwest Devo
6 Zachary Andrews Midwest Development Cycling Inc. 
7 Eric Anderson BGI-Trek Masters
8 Craig Kielbasa Spin Doctor Cyclewerks
9 Max Palmer Midwest Devo
10 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling
11 Alex Corby Dash Racing
12 Joris Keller Marian Cycling
13 Mark Illingworth Queen City Wheels
DNF Ryder Uetrecht All Spoked Up 
Men 3
Place First Name Last Name Team
1 Gavin  Goode  Titan/Inertia racing 
2 Gus Bratetic Be Real Sports
3 Elijah Johnson ASU Devo
4 Colin Knowles ASU Junior Development 
5 trey shepard Upland cycling
6 Garrett Johnson Team Bicycle Outfitters Indy
7 Neal Ward Dash Racing
8 Paul Johannes ASU Junior Development
9 Ben Kowalczyk Team Wisconsin
10 Garrett Weiler Dash Racing
DNF Levi Hall Fort Wayne Outfitters & Bike Depot
DNS Connor Wingler Dash Racing 
DNS Phillip Emmert Midwest Devo
DNS Will Knowles ASU Junior Development 
Men 4
Place First Name Last Name Team
1 Alex Kuepper Bicycle Station
2 Justin Ratliff None
3 Andrew Krahulik None
4 levi Gaswint Headwind Cycling
5 nathan wyrick zone 6/ gray goat
6 John Maguire Headwind Cycling P/B Elevator Brewing
7 Stephen Wunrow Psimet
8 Graeme Gardiner Post Racing
9 Derek Groves Dash Racing
10 Phil Gardner The Post Racing
11 Keith Woods Dash Racing
12 Adam Glass Team Handmade
13 Seth Monholand None
14 Andrew Moore RCC
15 Jim Dennedy Ghiasallo Cycling Team Inc.
16 Zachary Stevens CUTTERS
DNF Richard Carson Phoenix Fitness & Training
Men 5
Place First Name Last Name Team
1 Seth Worthington BISSELL ABG GIANT
2 Seiji Suzuki None
3 Thomas Peters Team Neighborlink
4 Joe Mercer None
5 John Yoder Phoenix Fitness and Training
6 Parker Holben None
7 Jack Helvie MidWest Devo
8 Jeremy Huckstep None
9 Jake Hartmeister None
10 Johnny Balding Ronin Velosport 
11 Vincent Ballou Fitness Lab Indy
12 Noah Peconga Midwest Devo Support Crew
13 Jose Origel Sunset Riders
DNF Ronald Plantz None
DNF Shawn Kelley SLF MOTIONS LLC
DNS Finnley Sonnemann Revolution Cycles Club
Master 35+ 1/2/3
Place First Name Last Name Team
1 Andrew Messer Be Real Sports
2 Weston Schempf SEAVS/Haymarket pb VanDessel
3 Chris  Bowman Gray Goat Dirt
4 Michael McShane Be Real Sports
5 Mike Minichiello Dash Racing 
6 Ryan Haden Mirror Twin Brewing
7 Timothy Beirne Schellers Racing Team
8 Bryan Boggs Gray Goat  Masters Team
9 Michael  Keppler Speedway Wheelmen
10 Randy Witte The Bicycle Station
11 Brett Conaway Midwest Devo Supporter
12 Patrick Dunn Team Heroes
13 Matthew Allen None
14 Collin Shipman Midwest Devo Support Crew
Master 35+ 4/5
Place First Name Last Name Team
1 Jason Tellez Ghisallo Cycling Team
2 Nick  Garside Mid West Devo Support Crew
3 Alan Clements None
4 Kris Lasure The Bicycle Station
5 Andrew Alvarado A.G.A. Remodeling
DNS Mark Shearing Queen City Wheels
DNS Michael  Tamaddoni None
Master 50+ 1/2/3
Place First Name Last Name Team
1 Larry Lenne Team Heroes
2 Andy Bracke Team Hungry 
3 Vince  Urichich None
4 Matt Emmert Midwest Development Cycling Inc. 
5 Tim Gavin Team Nebo Ridge
6 Doug Robinson Phoenix Fitness and Training
DNS Jeff Mason Midwest Devo Support Crew
Master 50+ 4/5
Place First Name Last Name Team
1 Barry Wilham Gray Goat
2 Todd Wingler bicycle outfitters
3 Michael Henry Team Nebo Ridge
4 Mark Gilmore Queen City Wheels
5 John Neal PXP Endurance
6 Roderick Vesper Team Hungry Racing
7 Chuck Warren Ronin Velosport
8 Patrick Shirmeyer Phoenix Fitness & Training
9 Jeffrey Parmelee RONIN Velosport
DNF Andrew McDicken All Spoked Up
DNS Rob Proctor None
Master 60+
Place First Name Last Name Team
DNS Tom Elliott Team LOGIK 
Women 1/2/3
Place First Name Last Name Team
1 Arielle Coy Bissell-ABG-Giant
2 Kathryn McDicken Trek Cyclocross Collective
3 Mia Scarlato Marian Cycling Team
DNS Andrea Terrell Team Nebo Ridge
Women 4/5
Place First Name Last Name Team
1 Michaela Krahulik None
2 Lyllie Sonnemann Revolution Cycles Club
3 Katie Carr InWell Cycling
4 Jacqueline WUNROW Psimet
5 Isabella Moore The Pony Shop
6 Ali Oppel Phoenix Cycling
7 Trisha Kurtz None
8 Andrea Terrell Team Nebo Ridge
9 Katie Dolen Nine13sports p/b Singleton Coaching
10 Katherine Reynolds None
11 Maggie Myrice None
DNS jana cates None
DNS Ava Shipman Midwest Devo
Single Speed
Place First Name Last Name Team
DNF Lily Zehfuss Pony Juniors (Chicago)
Junior Boys 17-18
Place First Name Last Name Team
1 Ben Kowalczyk Team Wisconsin
2 Jake Williams Lionhearts Junior Racing
DNF Griffin Raduchel Nine13sports p/b Singleton Coaching
DNS Gavin Bradley Midwest Devo
Junior Boys 15-16      
Place First Name Last Name Team
1 patrick urichich lionhearts junior racing 
2 Broden Kelly Midwest DEVO
3 Calvin Conaway Midwest Devo
4 Alec Clements Midwest DEVO
5 Jack Palmer Midwest Devo
6 Bill Palmer Midwest Devo
7 L.J. Shrieve Midwest Devo
8 Blake Dawson Fort Wayne outfitters 
9 Alex Tebbe Midwest Devo
10 Cameron Goodwin None
11 Carson Clayton None
12 Jesse Minichiello Midwest Devo
DNS Zach Goodrich Endurance Sports Development
DNS Levi Hall Fort Wayne Outfitters & Bike Depot
DNS Mitchell  Thonnerieux Endurance Sports Development
Junior Boys 13-14
Place First Name Last Name Team
1 Adrian Origel Sunset Riders 
2 Brenden Shrum MIDWEST DEVO
3 Parker Darby Lionhearts
4 Warner Shrieve Midwest Devo
5 Nolan Cummings Midwest DEVO
6 Alfredo  Origel Sunset Riders 
DNF Andrew Boehman Midwest Devo
Junior Boys 11-12
Place First Name Last Name Team
1 Jack Helvie MidWest Devo
2 Patrick Mercer Midwest Devo
3 Ethan Clements Midwest DEVO
4 Finnley Sonnemann Revolution Cycles Club
5 Jackson Strutz Midwest Devo
6 Bryce Shrum MIDWEST DEVO
7 Quinn Peconga Midwest Devo
Junior Boys 9-10      
Place First Name Last Name Team
1 Spencer Shrieve Midwest Devo
2 Henry Cummings Midwest DEVO
3 Gavin Fronk Lionhearts
4 Aldo Origel Sunset riders 
5 Colton Shrieve Midwest Devo
6 Aaron Boehman Midwest Devo
7 Wyatt Glass Revo Devo
8 Adam  Boehman Team Adventures
DNF Russell Kissel Lionhearts Junior Racing
DNS Ryder Mason Midwest Devo
Junior Girls 17-18
Place First Name Last Name Team
1 Dahlia Kissel Lionhearts Junior Racing
2 Alexa Stierwalt Aether Racing
3 Brinley Shrum MIDWEST DEVO
4 Elizabeth Wallentine Midwest Devo
DNF Emma Balding Midwest Devo
Junior Girls 15-16
Place First Name Last Name Team
1 Samantha  Taylor Lionhearts Junior Racing
2 Jenna Knopf Lionhearts Junior Racing
3 Caroline Illingworth Ignite Racing Team
DNS Sara Tellez Lionhearts Junior Racing
Junior Girls 13-14
Place First Name Last Name Team
1 Lyllie Sonnemann Revolution Cycles Club
2 Isabella Moore The Pony Shop
3 Ava Shipman Midwest Devo
4 Lily Zehfuss Pony Juniors (Chicago)
Junior Girls 11-12      
Place First Name Last Name Team
1 Claire Thonnerieux Endurance Sports Development
2 Emma Garside MidWest Devo
3 Isabela Fronk Lionhearts
4 Olivia Fields Lionhearts Junior Racing
5 Ella Pryor Midwest Devo
Junior Girls 9-10
Place First Name Last Name Team
1 Juliette Dennedy Endurance Sports Development
2 Evie Alvarado Midwest Devo
3 Emelia Brown None
4 Charlotte  Pryor Midwest Devo

Back