Mid America TT Series

Indy Cross II - Rhodius Park

By: Indy Cross
Posted: Oct 11, 2020

Indy Cross II - Rhodius Park
Indianapolis, IN
October 11, 2020
 
Men 1/2      
Place First Name Last Name Team
1 Lucas Stierwalt Aether Racing
2 Aaron Beebe Bissell-ABG-Giant
3 Nate Knowles ASU Junior Development 
4 Eric Anderson BGI-Trek Masters
5 Brandon Goodwin Aether Racing
6 Spencer Severance Marian Cycling
7 Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling
8 Mark Illingworth Queen City Wheels
9 Alexander Boardman Mike's Bike Park
10 Andrew  Messer Be Real Sports
DNF Alex Corby Midwest Devo
Men 3      
Place First Name Last Name Team
1 Gavin  Goode  Titan/Inertia racing 
2 Gus Bratetic Be Real Sports
3 Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health
4 trey shepard Upland cycling
5 Will Knowles ASU Junior Development 
6 Connor Wingler Team Bicycle Outfitters Indy
7 Colin Knowles ASU Junior Development 
8 George Frazier Merlin Metalworks
9 Neal Ward Dash Racing
10 Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy
11 Kirt Monk SLF Motion LLC
DNS Ben Kowalczyk Team Wisconsin
Men 4      
Place First Name Last Name Team
1 justin ratliff None
2 Luke Steinborn Team Bicycle Outfitters Indy
3 nathan wyrick zone 6/ gray goat
4 Maciej Kawalkowski Queen City Wheels
5 Phil Gardner The Post Racing
6 Seth Monholand None
7 Adam Glass Team Handmade
8 Jim Dennedy Ghiasallo Cycling Team Inc.
9 Zachary Stevens CUTTERS
10 Nate Lake Dash Racing
Men 5      
Place First Name Last Name Team
1 Jake Richards None
2 Joshua Richards Zone 6/Gray Goat
3 Allison McCurry automatic racing
4 John Yoder Phoenix Fitness and Training
5 Seiji Suzuki None
6 Jack Helvie MidWest Devo
7 Seamus Silliman University of Louisville
8 Todd Lehman InWell Cycling
9 Finnley Sonnemann Revolution Cycles Club
10 Vincent Ballou Fitness Lab Indy
11 Jerry Caskey None
12 Ronald Plantz None
13 Shawn Kelley SLF MOTIONS LLC
14 Jose Origel None
15 Noah Peconga Midwest Devo Support Crew
16 Ryan Fields None
17 Timothy Banks nine13sports p/b SingletonCoaching
18 Brad Wingo Queen City Wheels
DNS Johnny Balding Ronin Velosport 
DNS Kirbee Monk None
DNS zach ballinger Zephyr Wheel Sports
Single Speed      
Place First Name Last Name Team
1 Shelby Gibbs Dash Racing
2 Marissa Doner Be Real Sports
DNS Zach Bender Cycle-Smart
Master 35+ 1/2/3      
Place First Name Last Name Team
1 Chris  Bowman Gray Goat Dirt
2 Weston Schempf SEAVS/Haymarket pb VanDessel
3 Michael McShane Be Real Sports
4 Brett Conaway Midwest Devo Supporter
5 Mike Minichiello Dash Racing 
6 Ryan Haden Mirror Twin Brewing
7 Jeremy Belcher Rogue Racing Project
8 Timothy Beirne Schellers Racing Team
9 Joe Laux Team Indiebike p/b IU Health
10 Randy Witte The Bicycle Station
11 Dustin Jones Team Indiebike p/b IU Health
12 john Conant Dash Racing
13 Michael  Keppler Speedway Wheelmen
14 cory swihart Indiebike p/b IU health / BGI 
15 Matthew Allen None
DNS Bryan Boggs Gray Goat  Masters Team
Master 35+ 4/5      
Place First Name Last Name Team
1 Patrick Dunn Team Heroes
2 Mark Shearing Queen City Wheels
3 Jason Tellez Ghisallo Cycling Team
4 Alan Clements None
5 Maciej Kawalkowski Queen City Wheels
6 Todd Lehman InWell Cycling
7 Andrew Alvarado A.G.A. Remodeling
DNF Joe Mercer None
DNF Katie Carr InWell Cycling
Master 50+ 1/2/3      
Place First Name Last Name Team
1 Larry Lenne Team Heroes
2 Jeff Mason Midwest Devo Support Crew
3 Andy Bracke Team Hungry 
4 Matt Emmert Midwest Development Cycling Inc. 
5 Vince  Urichich None
6 Jim Rollins None
7 Tim Gavin Team Nebo Ridge
Master 50+ 4/5      
Place First Name Last Name Team
1 Barry Wilham Gray Goat
2 Michael Henry Team Nebo Ridge
3 Todd Wingler bicycle outfitters
4 Tom Lewnard Queen City Wheels
5 Chuck Warren Ronin Velosport
6 Jeffrey Parmelee RONIN Velosport
7 Rob Proctor None
Master 60+      
Place First Name Last Name Team
1 Mark Gilmore Queen City Wheels
2 Robert Westendorf Queen City Wheels
3 Ron Sloan The Bike Haven Race Team
DNS Tom Elliott Team LOGIK 
Women 1/2/3      
Place First Name Last Name Team
1 Arielle Coy Team Neighborlink
2 Erika Howard Women's Project Pedal p/b VO2
Women 4/5      
Place First Name Last Name Team
1 Lyllie Sonnemann Revolution Cycles Club
2 jana cates None
3 Michaela Krahulik None
4 Jacqueline WUNROW Psimet
5 Katie Carr InWell Cycling
6 Ali Oppel None
7 Trisha Kurtz None
8 Wendy Gilmore Queen City Wheels
9 Catherine Vest None
Junior Boys 17-18      
Place First Name Last Name Team
1 Kyle McCord Endurance
2 Griffin Raduchel Nine13sports p/b Singleton Coaching
Junior Boys 15-16      
Place First Name Last Name Team
1 Phillip Emmert Midwest devo
2 patrick urichich lionhearts junior racing 
3 Sam Elliott Midwest Devo
4 Zach Goodrich Endurance Sports Development
5 Broden Kelly Midwest DEVO
6 L.J. Shrieve Midwest Devo
7 Mitchell  Thonnerieux Endurance Sports Development
8 Alec Clements Midwest DEVO
9 Anson Sperry Midwest Devo
10 Alex Tebbe Midwest Devo
11 Cameron Goodwin None
12 Carson Clayton None
13 Jesse Minichiello Midwest Devo
DNS Blake Dawson Fort Wayne outfitters 
DNS Levi Hall Fort Wayne Outfitters & Bike Depot
Junior Boys 13-14      
Place First Name Last Name Team
1 ethan brown midwest devo
2 Adrian Origel Sunset Riders 
3 Brenden Shrum MIDWEST DEVO
4 Parker Darby Lionhearts
5 Alfredo  Origel Sunset Riders 
6 Andrew Boehman Midwest Devo
DNS Levi Hall Fort Wayne Outfitters & Bike Depot
DNS Nolan Cummings Midwest DEVO
DNS Jackson  Clary RollFast Cycling Club
DNS Warner Shrieve Midwest Devo
Junior Boys 11-12      
Place First Name Last Name Team
1 Jack Helvie MidWest Devo
2 Finnley Sonnemann Revolution Cycles Club
3 Patrick Mercer Midwest Devo
4 Jackson Strutz Midwest Devo
5 Bryce Shrum MIDWEST DEVO
6 Quinn Peconga Midwest Devo
7 Oliver Jones Team Indiebike p/b IU Health
Junior Boys 9-10      
Place First Name Last Name Team
1 Gavin Fronk Lionhearts
2 Henry Cummings Midwest DEVO
3 Topher Dolinski Midwest Devo & Dash Racing
4 Aldo Origel Sunset riders 
5 Wyatt Glass Revo Devo
6 Russell Kissel Lionhearts Junior Racing
7 nolan swihart None
8 Adam  Boehman Team Adventures
DNF Aaron Boehman Midwest Devo
DNS Ryder Mason Midwest Devo
DNS Spencer Shrieve Midwest Devo
DNS Colton Shrieve Midwest Devo
Junior Girls 17-18      
Place First Name Last Name Team
1 Dahlia Kissel Lionhearts Junior Racing
2 Alexa Stierwalt Aether Racing
3 Audrey Baker Nine13 Sports p/b Singleton Coaching
4 Elizabeth Wallentine Midwest Devo
5 Sarah Banks nine13sports p/b SingletonCoaching
DNS Emma Balding Midwest Devo
Junior Girls 15-16      
Place First Name Last Name Team
1 Brinley Shrum MIDWEST DEVO
2 Jenna Knopf Lionhearts Junior Racing
3 Caroline Illingworth Ignite Racing Team
4 Sara Tellez Lionhearts Junior Racing
Junior Girls 13-14      
Place First Name Last Name Team
1 Lyllie Sonnemann Revolution Cycles Club
2 Teagan Hatley None
Junior Girls 11-12      
Place First Name Last Name Team
1 Claire Thonnerieux Endurance Sports Development
2 Isabela Fronk Lionhearts
3 Olivia Fields Lionhearts Junior Racing
4 Ella Pryor Midwest Devo
Junior Girls 9-10      
Place First Name Last Name Team
1 Juliette Dennedy Endurance Sports Development
2 Evie Alvarado Midwest Devo
3 Emelia Brown None
4 Charlotte  Pryor Midwest Devo

Back