Mid America TT Series

Indy Cross - Washington Park

By: Indy Cross
Posted: Sep 19, 2020

Indy Cross - Washington Park
Indianapolis, IN
September 19, 2020
 
Men 1/2        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Andrew Dillman Dillman Coaching 200
2 Lucas Stierwalt Aether Racing 186
3 Zachary Andrews Midwest Development Cycling Inc.  176
4 Henry Conaway Midwest Devo 170
5 Ryder Uetrecht All Spoked Up  166
6 Nate Knowles ASU Junior Development  164
7 Brandon Goodwin Aether Racing 162
8 Nicholas Vorwerk Team Dayton 160
9 Gabriel Dobrozsi Lionhearts Racing 158
10 Craig Kielbasa Spin Doctor Cyclewerks 156
11 Alex Corby Midwest devo 154
12 Gus Bratetic Be Real Sports 152
13 Scott Phillips Team Dayton 150
Men 3        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Trenton Cherco None 200
2 trey shepard Upland cycling 186
3 Robert Strobel Lithko Contracting 176
4 George Frazier Merlin Metalworks 170
5 Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy 166
6 Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health 164
7 Colin Knowles ASU Junior Development  162
8 Ryun Mielke Armada Cycling Team 160
DNF Travis Verhoff Team Indiebike p/b IU Health 60
DNF Will Knowles ASU Junior Development  60
DNS Neal Ward Dash Racing 0
Men 4        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Garrett Johnson Team Bicycle Outfitters Indy 120
2 nathan wyrick Phoenix Fitness & Training 106
3 Frank Kenney Team Bicycle Outfitters Indy 96
4 Kirt Monk SLF Motion LLC 90
5 Andrew Woodruff Team Dayton Cycling 86
6 Derek Groves Dash Racing 84
7 Seth Monholand None 82
8 Phil Gardner The Post Racing 80
9 Lyle Dailey ZWS / Brilliant Advice 78
10 Adam Glass Team Handmade 76
11 Sean Minalga ABD 74
12 Scott Myers Endurance Sprots Development 72
Men 5        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 James Nordloh SRAM  120
2 Richard Carson Phoenix Fitness & Training 106
3 Ben Nagel None 96
4 Paul Reidy None 90
5 Derek Elliott None 86
6 Mitchell Clinkenbeard Team Bicycle Outfitters Indy 84
7 Seiji Suzuki None 82
8 Thomas Peters Team Neighborlink 80
9 Jack Helvie MidWest Devo 78
10 Joe Mercer None 76
11 Johnny Balding Ronin Velosport  74
12 Seamus Silliman None 72
13 David Morgan Midwest Devo 70
14 Noah Peconga Midwest Devo Support Crew 68
15 Michael Cates Wounded Warrior 66
16 Philip Pryor None 64
17 Ronald Plantz None 62
DNF Luke Steinborn Team Bicycle Outfitters Indy 20
DNF Jack Drain None 20
DNF Jose Origel None 20
DNF Graeme Gardiner Post Racing 20
Single Speed        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Scott Phillips Team Dayton 160
Master 35+ 1/2/3        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Eric Anderson BGI-Trek Masters 200
2 Michael McShane Be Real Sports 186
3 Weston Schempf SEAVS/Haymarket pb VanDessel 176
4 Brett Conaway Midwest Devo Supporter 170
5 Shane Brenner K&G Bike Center 166
6 Chris  Bowman Gray Goat Dirt 164
7 Mike Minichiello Dash Racing  162
8 Bryan Boggs Gray Goat  Masters Team 160
9 Ryan Haden Mirror Twin Brewing 158
10 Joe Laux Team Indiebike p/b IU Health 156
11 Scott Helvie Bicycle Garage Indy 154
12 Randy Witte The Bicycle Station 152
13 Timothy Beirne Schellers Racing Team 150
14 Mark Illingworth Queen City Wheels 148
15 Michael  Keppler Speedway Wheelmen 146
16 Collin Shipman Midwest Devo Support Crew 144
17 Dustin Jones Team Indiebike p/b IU Health 142
DNF Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy 60
DNS David Palmer Midwest Devo Support Crew  0
Master 50+ 1/2/3        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Scott Hallberg Dash Racing Team 200
2 Larry Lenne Team Heroes 186
3 Jeff Mason Midwest Devo Support Crew 176
4 Tim Gavin Team Nebo Ridge 170
5 Vince Urichich None 166
6 Anthony Elmore Outdoor Ventures 164
Master 60+        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Bob Downs Dugast 200
2 Dennis Barber Bicycle Station 186
3 Marc Johnson Team Indiebike p/b IU Health 176
4 David McClenahan Hampton CC 170
5 Robert Westendorf Queen City Wheels 166
6 Tom Elliott Team LOGIK  164
7 Craig Reynolds J's Bikes Racing 162
8 Mark Gilmore Queen City Wheels 160
9 Robert Schueler Hampshire Cycle Club 158
10 Michael Sovec ZWS / Brilliant Advise 156
Master 35+ 4/5        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Thomas Richardson Monon Glassdodgers 160
2 Mark Shearing Queen City Wheels 146
3 Frank Kenney Team Bicycle Outfitters Indy 136
4 Alan Clements None 130
5 tim smith Team Heroes 126
6 Jason Tellez Ghisallo Cycling Team 124
7 Nick  Garside Mid West Devo Support Crew 122
8 Maciej Kawalkowski Queen City Wheels 120
9 Douglas Shrieve Midwest Devo Support Crew 118
10 Matt Bradley Midwest Devo Support Crew 116
11 Craig Clayton None 114
12 andrew alvarado A.G.A. Remodeling 112
13 Ryan Fields None 110
DNS Luke Steinborn Team Bicycle Outfitters Indy 0
DNS William Mears Lithko/VO2 Multi-sport Team 0
DNS Michael  Tamaddoni None 0
DNS Eric Buchakjian Team Hungry 0
Master 50+ 4/5        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Barry Wilham Gray Goat 160
2 Tom Lewnard Queen City Wheels 146
3 Jeffrey Parmelee RONIN Velosport 136
4 Jim Dennedy Ghiasallo Cycling Team Inc. 130
5 Chuck Warren Ronin Velosport 126
6 Lyle Dailey ZWS / Brilliant Advice 124
7 Scott Perry Speedway Wheelmen 122
DNF Gregory Dartt Queen City Wheels 40
DNS Robert Strobel Team Lithko 0
Women 1/2/3        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 EMILY PAYONK FORT WAYNE OUTFITTERS 200
2 Emma Balding Midwest Devo 186
Women 4/5        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 stephanie smith Team Heroes 120
2 Elle Artison Dugast 106
3 jana cates None 96
4 Katie Dolen Team NeighborLink 90
5 Caroline Shrieve Midwest Devo Support Crew 86
DNF Catherine Vest None 14
Junior Boys 17-18        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Silas Myers Team Logik Jr Development 80
2 Ben Kowalczyk Team Wisconsin 70
3 Jake Williams Lionhearts Junior Racing 64
4 Gavin Bradley Midwest Devo 60
DNF Griffin Raduchel Nine13sports p/b Singleton Coaching 14
Junior Boys 15-16        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Sam Elliott Midwest Devo 80
2 Patrick Urichich Lionhearts junior racing 70
3 Zach Goodrich Endurance Sports Development 64
4 Calvin Conaway Midwest Devo 60
5 Levi Hall Fort Wayne Outfitters & Bike Depot 58
6 Alec Clements Midwest DEVO 56
7 Anson Sperry Midwest Devo 54
8 L.J. Shrieve Midwest Devo 52
9 Broden Kelly Midwest DEVO 50
10 Gavin Weinstein Endurance Sports  48
11 Bill Palmer Midwest Devo 46
12 Mitchell  Thonnerieux Endurance Sports Development 44
13 Blake Dawson Fort Wayne outfitters  42
14 Blake Morgan Midwest Devo 40
15 Jack Palmer Midwest Devo 38
16 Alex Tebbe Midwest Devo 36
17 Cameron Goodwin None 34
18 Rylan Carper Endurance Sports Development 32
19 Carson Clayton None 30
20 Jesse Minichiello Dash Racing 28
Junior Boys 13-14        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Levi Hall Fort Wayne Outfitters & Bike Depot 80
2 ethan brown midwest devo 70
3 Adrian Origel Sunset Riders  64
4 Brenden Shrum MIDWEST DEVO 60
5 Graham  Morgan Midwest Devo  58
6 Warner Shrieve Midwest Devo 56
7 Sean Minalga ABD 54
8 Andrew Boehman Midwest Devo 52
9 Parker Darby Lionhearts 50
10 Nolan Cummings Midwest DEVO 48
DNF Elliott Thonnerieux Endurance Sports Development 14
Junior Boys 11-12        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Jack Helvie MidWest Devo 80
2 Patrick Mercer Midwest Devo 70
3 Ethan Clements Midwest DEVO 64
4 Carden Bozeman Lionhearts Junior Cycling 60
5 Jackson Strutz Midwest Devo 58
6 Bryce Shrum MIDWEST DEVO 56
7 Quinn Peconga Midwest Devo 54
8 Oliver Jones Team Indiebike p/b IU Health 52
9 Owen  Kenney Midwest Devo 50
DNF Alfredo  Origel Sunset Riders  14
Junior Boys 9-10        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Spencer Shrieve Midwest Devo 80
2 Gavin Fronk Lionhearts 70
3 Ryder Mason Midwest Devo 64
4 Aldo Origel Sunset riders  60
5 Declan McKitrick Lionhearts 58
6 Dylan Skinner Lionhearts 56
7 Colton Shrieve Midwest Devo 54
8 Wyatt Glass Revo Devo 52
9 Levi Kenney Midwest Devo 50
10 nolan swihart None 48
11 Russell Kissel Lionhearts Junior Racing 46
12 Aaron Boehman Midwest Devo 44
13 Adam  Boehman Team Adventures 42
14 Henry Nolan Midwest DEVO 40
15 Topher Dolinski Midwest Devo & Dash Racing 38
DNS Henry Cummings Midwest DEVO 0
Junior Girls 17-18        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Alexa Stierwalt Aether Racing 80
2 Elizabeth Wallentine Midwest Devo 70
3 Jess Watkins None 64
Junior Girls 15-16        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Dahlia Kissel Lionhearts Junior Racing 80
2 Samantha  Taylor Lionhearts Junior Racing 70
3 Brinley Shrum MIDWEST DEVO 64
4 Kindsay McLaughlin Womens Free State Racing 60
5 Caroline Illingworth Ignite Racing Team 58
6 Sara Tellez Lionhearts Junior Racing 56
DNF Jenna Knopf Lionhearts Junior Racing 14
Junior Girls 13-14        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Ava Shipman Midwest Devo 80
2 Josie Bozeman Lionhearts Junior Cycling 70
3 Annie Dierker Lion hearts  64
Junior Girls 11-12        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Claire Thonnerieux Endurance Sports Development 80
2 Emma Garside MidWest Devo 70
3 Isabela Fronk Lionhearts 64
4 Olivia Fields Lionhearts Junior Racing 60
5 Ella Pryor Midwest Devo 58
Junior Girls 9-10        
Place First Name Last Name Team Race 5
1 Juliette Dennedy Endurance Sports Development 80
2 Emelia Brown None 70
3 Adelise Bozeman Lionhearts Junior Cycling 64
4 Evie Alvarado Midwest Devo 60
5 Charlotte  Pryor Midwest Devo 58

Back