Mid America TT Series

Indy Cross - Paul Ruster Park

By: Indy Cross
Posted: Aug 29, 2020

Indy Cross - Paul Ruster Park
Indianapolis, IN
August 29, 2020
 
Men 1/2        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Zachary Andrews Midwest Development Cycling Inc.  100
2 Henry Conaway Midwest Devo 93
3 Eric Anderson BGI-Trek Masters 88
4 Max Palmer Midwest Devo 85
5 Nicholas Vorwerk Team Dayton 83
6 Alex Corby Midwest devo 82
7 Asa Child Dogfish Racing 81
8 Craig Kielbasa Spin Doctor Cyclewerks 80
9 Brandon Goodwin Aether Racing 79
DNS Gus Bratetic Be Real Sports 0
Men 3        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Gabriel Dobrozsi Lionhearts Racing 100
2 trey shepard Upland cycling 93
3 Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy 88
4 Zachary Niles Summit Freewheelers Junior Team 85
5 Robert Strobel Lithko Contracting 83
6 Alex Kuepper Bicycle Station 82
7 Ryun Mielke Armada Cycling Team 81
8 Neal Ward Dash Racing 80
9 George Frazier Merlin Metalworks 79
DNS Trenton Cherco None 0
Men 4        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Garrett Johnson Team Bicycle Outfitters Indy 60
2 Rowan Child Dogfish Racing 53
3 Kirt Monk SLF Motion LLC 48
4 Frank Kenney Team Bicycle Outfitters Indy 45
5 Derek Groves Dash Racing 43
6 Phil Gardner The Post Racing 42
7 Zachary Stevens CUTTERS 41
DNF Seth Monholand None 10
DNS Solomon Myers Endurance Sports Development (Endurance.Dev) 0
DNS Trenton Cherco None 0
Men 5        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Richard Carson Phoenix Fitness & Training 60
2 Ben Nagel None 53
3 James Nordloh SRAM  48
4 Brian Enlow None 45
5 Joe Mercer None 43
6 Mitchell Clinkenbeard Team Bicycle Outfitters Indy 42
7 Graeme Gardiner Post Racing 41
8 David Morgan Midwest Devo 40
9 Johnny Balding Ronin Velosport  39
10 Kurt Koelling Summit Freewheelers 38
11 Winthrop Repenning Midwest Development Cycling Inc.  37
12 Seamus Silliman None 36
13 Noah Peconga Midwest Devo Support Crew 35
14 Philip Pryor None 34
15 Timothy Banks nine13sports p/b SingletonCoaching 33
16 Brian Dawson Fort Wayne Outfitters 32
17 MICHAEL CATES Wounded Warrior 31
DNF John-Shoyev Schalk Team Lithko 10
Master 35+ 1/2/3        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Chris  Bowman Gray Goat Dirt 100
2 Michael McShane Be Real Sports 93
3 Weston Schempf SEAVS/Haymarket pb VanDessel 88
4 Mike Minichiello Dash Racing  85
5 Ryan Haden Mirror Twin Brewing 83
6 Brett Conaway Midwest Devo Supporter 82
7 David Palmer Midwest Devo Support Crew  81
8 Timothy Beirne Schellers Racing Team 80
9 Randy Witte The Bicycle Station 79
10 Michael  Keppler Speedway Wheelmen 78
11 Bryan Boggs Gray Goat  Masters Team 77
12 Bob Downs Dugast 76
13 Dustin Jones Team Indiebike p/b IU Health 75
14 Collin Shipman Midwest Devo Support Crew 74
Master 35+ 4/5        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Frank Kenney Team Bicycle Outfitters Indy 80
2 Patrick Dunn Team Heroes 73
3 Mark Shearing Queen City Wheels 68
4 Jason Tellez Ghisallo Cycling Team 65
5 William Mears Lithko/VO2 Multi-sport Team 63
6 Alan Clements None 62
7 Nick  Garside Mid West Devo Support Crew 61
8 Craig Clayton None 60
9 Ryan Baber None 59
10 Douglas Shrieve Midwest Devo Support Crew 58
Master 50+ 1/2/3        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Scott Hallberg Dash Racing Team 100
2 Larry Lenne Team Heroes 93
3 Vince Urichich None 88
4 Tim Gavin Team Nebo Ridge 85
Master 50+ 4/5        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Jeff Mason None 80
2 Barry Wilham Gray Goat 73
3 Tom Lewnard Queen City Wheels 68
4 Jeffrey Parmelee RONIN Velosport 65
5 Chuck Warren Ronin Velosport 63
6 Jim Dennedy Ghiasallo Cycling Team Inc. 62
Master 60+        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Dennis Barber Bicycle Station 100
2 Robert Westendorf Queen City Wheels 93
DNS Lee Jackson Team Heroes 0
DNS Tom Elliott Team LOGIK  0
DNS Ronald Plantz None 0
Women 1/2/3        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Alexa Stierwalt Aether Racing 100
Women 4/5        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Margaret Barawskas J's Bikes Racing 60
2 jana cates None 53
3 Elle Artison Dugast 48
4 Anne Anderson Rapha Cycling Club 45
5 Katie Dolen Team NeighborLink 43
6 Caroline Shrieve Midwest Devo Support Crew 42
Junior Boys 17-18        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Zachary Niles Summit Freewheelers Junior Team 40
2 Silas Myers Team Logik Jr Development 35
Junior Boys 15-16        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 George Frazier Merlin Metalworks 40
2 Sam Elliott Midwest Devo 35
3 Patrick Urichich Lionhearts junior racing 32
4 Zach Goodrich Endurance Sports Development 30
5 Levi Hall Fort Wayne Outfitters & Bike Depot 29
6 Gavin Weinstein Endurance Sports - Junior Development Team 28
7 Alec Clements Midwest DEVO 27
8 Calvin Conaway Midwest Devo 26
9 L.J. Shrieve Midwest Devo 25
10 Mitchell  Thonnerieux Endurance Sports Development 24
11 Broden Kelly Midwest DEVO 23
12 Anson Sperry Midwest Devo 22
13 Blake Morgan Midwest Devo 21
14 Jack Palmer Midwest Devo 20
15 Kaden Koelling Summit Freewheelers Juniors 19
16 Blake Dawson Fort Wayne outfitters  18
17 Bill Palmer Midwest Devo 17
18 Carson Clayton None 16
19 Jesse Minichiello Dash Racing 15
20 Andrew Parmelee Midwest DEVO 14
21 Alex Tebbe Midwest Devo 13
Junior Boys 13-14        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Rowan Child Dogfish Racing 40
2 Levi Hall Fort Wayne Outfitters & Bike Depot 35
3 Adrian Origel Sunset Riders  32
4 ethan brown midwest devo 30
5 Brenden Shrum MIDWEST DEVO 29
6 Parker Darby Lionhearts 28
7 Warner Shrieve Midwest Devo 27
8 Andrew Boehman Midwest Devo 26
DNF Nolan Cummings Midwest DEVO 7
Junior Boys 11-12        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Jack Helvie MidWest Devo 40
2 Patrick Mercer Midwest Devo 35
3 Ethan Clements Midwest DEVO 32
4 Bryce Shrum MIDWEST DEVO 30
5 Jackson Strutz Midwest Devo 29
6 Alfredo  Origel Sunset Riders  28
7 Quinn Peconga Midwest Devo 27
8 Grady Roberts Midwest DEVO 26
9 Oliver Jones Team Indiebike p/b IU Health 25
10 Owen  Kenney Midwest Devo 24
11 Sean Blyth Lionhearts 23
Junior Boys 9-10        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Spencer Shrieve Midwest Devo 40
2 Aaron Boehman Midwest Devo 35
3 Aldo Origel Sunset riders  32
4 Ryder Mason Midwest Devo 30
5 Dylan Skinner Lionhearts 29
6 Henry Cummings Midwest DEVO 28
7 Judd Roberts Midwest DEVO 27
8 Declan McKitrick Lionhearts 26
9 Colton Shrieve Midwest Devo 25
10 Henry Nolan Midwest DEVO 24
11 Topher Dolinski Midwest Devo & Dash Racing 23
12 Adam  Boehman Team Adventures 22
13 Levi Kenney Midwest Devo 21
14 Russell Kissel Lionhearts Junior Racing 20
Junior Girls 17-18        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Carrie  Masters Lionhearts Junior Racing 40
2 Emma Balding Midwest Devo 35
3 Sarah Banks nine13sports p/b SingletonCoaching 32
4 Kristina Buckley None 30
DNS Brooklyn Raddin Endurance Sports - Junior Development Team 0
Junior Girls 15-16        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Brinley Shrum MIDWEST DEVO 40
2 Dahlia Kissel Lionhearts Junior Racing 35
3 Samantha  Taylor Lionhearts Junior Racing 32
4 Anna Masters Lionhearts Junior Racing 30
5 Sara Tellez Lionhearts Junior Racing 29
Junior Girls 13-14        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Ava Shipman Midwest Devo 40
DNS Caroline Illingworth Ignite Racing Team 0
Junior Girls 11-12        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Claire Thonnerieux Endurance Sports Development 40
2 Emma Garside MidWest Devo 35
3 Josie Masters Lionhearts Junior Racing 32
4 Olivia Fields Lionhearts Junior Racing 30
Junior Girls 9-10        
Place First Name Last Name Team Race 3
1 Juliette Dennedy Endurance Sports Development 40
2 Ella Pryor Midwest Devo 35
3 Emelia Brown None 32
4 Charlotte  Pryor Midwest Devo 30

Back