Mid America TT Series

Indy Cross - Ellenberger Park

By: Indy Cross
Posted: Aug 22, 2020

Indy Cross - Ellenberger Park
Indianapolis, IN
August 22, 2020
 

Men 1/2        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 michael larson None 100
2 Max Palmer Midwest Devo 93
3 Zachary Andrews Midwest Development Cycling Inc.  88
4 Henry Conaway Midwest Devo 85
5 Nicholas Vorwerk Team Dayton 83
6 Gus Bratetic Be Real Sports 82
7 Asa Child Dogfish Racing 81
8 Craig Kielbasa South Chicago Wheelmen 80
9 Brandon Goodwin Aether Racing 79
DNS Lucas Stierwalt Aether Racing 0
Men 3        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Gabriel Dobrozsi Lionhearts Racing 100
2 Zachary Niles Summit Freewheelers Junior Team 93
3 trey shepard Upland cycling 88
4 Cameron Scacheri Summit Freewheelers 85
5 Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy 83
6 George Frazier Merlin Metalworks 82
7 Nate Ganger Zone6 Racing 81
8 Ryun Mielke Armada Cycling Team 80
9 Jacob Krynock None 79
10 Ben Kowalczyk Team Wisconsin 78
DNS Neal Ward Dash Racing 0
DNS Ryutaro Nakamura CrankWorks Bicycle 0
Men 4        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Rowan Child Dogfish Racing 60
2 Kirt Monk SLF Motion LLC 53
3 Zachary Stevens CUTTERS 48
4 Derek Groves Dash Racing 45
5 Phil Gardner The Post Racing 43
6 Seth Monholand None 42
DNS Garrett Johnson Team Bicycle Outfitters Indy 0
DNS Frank Kenney Team Bicycle Outfitters Indy 0
Men 5        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Luke Steinborn Team Bicycle Outfitters Indy 60
2 Richard Carson Phoenix Fitness & Training 53
3 Graeme Gardiner Post Racing 48
4 James Nordloh SRAM  45
5 Ben Nagel None 43
6 Seiji Suzuki None 42
7 Joe Mercer None 41
8 Mitchell Clinkenbeard Team Bicycle Outfitters Indy 40
9 Seamus Silliman None 39
10 Philip Pryor None 38
11 Silas Ayers None 37
12 Noah Peconga Midwest Devo Support Crew 36
13 Shawn Kelley SLF MOTIONS LLC 35
DNF Steven Fecanin T3 Multisports 34
DNS Matt Johnson None 0
Master 35+ 1/2/3        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Eric Anderson BGI-Trek Masters 100
2 Michael McShane Be Real Sports 93
3 Mike Minichiello Dash Racing  88
4 Brett Conaway Midwest Devo Supporter 85
5 Timothy Beirne Schellers Racing Team 83
6 Scott Helvie Bicycle Garage Indy 82
7 Ryan Haden Mirror Twin Brewing 81
8 Mark Illingworth Queen City Wheels 80
9 Randy Witte The Bicycle Station 79
10 David Palmer Midwest Devo Support Crew  78
11 Michael  Keppler Speedway Wheelmen 77
12 Collin Shipman Midwest Devo Support Crew 76
DNF Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy 30
DNF Weston Schempf SEAVS/Haymarket pb VanDessel 30
DNF Bryan Boggs Gray Goat  Masters Team 30
DNF Dustin Jones Team Indiebike p/b IU Health 30
Master 35+ 4/5        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Patrick Dunn Team Heroes 80
2 Luke Steinborn Team Bicycle Outfitters Indy 73
3 Jason Tellez Ghisallo Cycling Team 68
4 Eric Buchakjian Team Hungry* 65
5 Nick  Garside Mid West Devo Support Crew 63
6 Douglas Shrieve Midwest Devo Support Crew 62
7 Matt Bradley Midwest Devo Support Crew 61
8 Christopher Bearden Team Nebo Ridge 60
DNF Alan Clements None 20
DNS Frank Kenney Team Bicycle Outfitters Indy 0
Master 50+ 1/2/3        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Scott Hallberg Dash Racing Team 100
2 Vince Urichich None 93
3 Tim Gavin Team Nebo Ridge 88
Master 50+ 4/5        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Barry Wilham Gray Goat 80
2 Jeff Mason None 73
3 Jeffrey Parmelee RONIN Velosport 68
4 Tom Lewnard Queen City Wheels 65
5 Jim Dennedy Ghiasallo Cycling Team Inc. 63
6 Robert Labs None 62
7 Chuck Warren Ronin Velosport 61
8 Johnny Balding Ronin Velosport  60
DNS Robert Strobel Team Lithko 0
Master 60+        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Dennis Barber Bicycle Station 100
2 Craig Reynolds J's Bikes Racing 93
DNS Lee Jackson Team Heroes 0
Women 1/2/3        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Alexa Stierwalt Aether Racing 100
2 Allison McCurry automatic racing 93
Women 4/5        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 jana cates None 60
2 Anne Anderson None 53
3 Caroline Shrieve Midwest Devo Support Crew 48
4 Susan Conaway None 45
Junior Boys 17-18        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Zachary Niles Summit Freewheelers Junior Team 40
2 Cameron Scacheri Summit Freewheelers 35
3 Gavin Bradley Midwest Devo 32
Junior Boys 15-16        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 George Frazier Merlin Metalworks 40
2 Patrick Urichich Lionhearts junior racing 35
3 Gavin Weinstein Endurance Sports - Junior Development Team 32
4 Calvin Conaway Midwest Devo 30
5 Zach Goodrich Endurance Sports Development 29
6 Sam Elliott Midwest Devo 28
7 Broden Kelly Midwest DEVO 27
8 Alec Clements Midwest DEVO 26
9 Levi Hall Fort Wayne Outfitters & Bike Depot 25
10 L.J. Shrieve Midwest Devo 24
11 Anson Sperry Midwest Devo 23
12 Mitchell  Thonnerieux Endurance Sports Development 22
13 Hunter Gengler ASU Junior Development 21
14 Kaden Koelling Summit Freewheelers Juniors 20
15 Carson Clayton None 19
16 Jesse Minichiello Dash Racing 18
DNF Blake Dawson Fort Wayne outfitters  7
DNF Alex Tebbe Midwest Devo 7
Junior Boys 13-14        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Rowan Child Dogfish Racing 40
2 Levi Hall Fort Wayne Outfitters & Bike Depot 35
3 ethan brown midwest devo 32
4 Brenden Shrum MIDWEST DEVO 30
5 Parker Darby Lionhearts 29
6 Warner Shrieve Midwest Devo 28
7 Nolan Cummings Midwest DEVO 27
8 Andrew Boehman Midwest Devo 26
DNF Elliott Thonnerieux Endurance Sports Development 7
DNF Liam Bradley Midwest Devo 7
Junior Boys 11-12        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Jack Helvie MidWest Devo 40
2 Patrick Mercer Midwest Devo 35
3 Ethan Clements Midwest DEVO 32
4 Bryce Shrum MIDWEST DEVO 30
5 Quinn Peconga Midwest Devo 29
6 Grady Roberts Midwest DEVO 28
DNF Oliver Jones Team Indiebike p/b IU Health 7
Junior Boys 9-10        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Spencer Shrieve Midwest Devo 40
2 Ryder Mason Midwest Devo 35
3 Dylan Skinner Lionhearts 32
4 Aaron Boehman Midwest Devo 30
5 Colton Shrieve Midwest Devo 29
6 Topher Dolinski Midwest Devo & Dash Racing 28
7 Henry Cummings Midwest DEVO 27
8 Russell Kissel Lionhearts Junior Racing 26
9 Adam  Boehman Team Adventures 25
DNF Judd Roberts Midwest DEVO 7
Junior Girls 17-18        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Carrie  Masters Lionhearts Junior Racing 40
2 Emma Balding Midwest Devo 35
3 Antonia Gengler ASU Junior Development 32
DNR Allianna Tarango Lionhearts 0
DNS Brooklyn Raddin Endurance Sports - Junior Development Team 0
Junior Girls 15-16        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Dahlia Kissel Lionhearts Junior Racing 40
2 Brinley Shrum MIDWEST DEVO 35
3 Samantha  Taylor Lionhearts Junior Racing 32
4 Anna Masters Lionhearts Junior Racing 30
5 Sara Tellez Lionhearts Junior Racing 29
Junior Girls 13-14        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Ava Shipman Midwest Devo 40
2 Alexandra Farmer Lionhearts Junior Racing 35
3 Caroline Illingworth Ignite Racing Team 32
Junior Girls 11-12        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Emma Garside MidWest Devo 40
2 Claire Thonnerieux Endurance Sports Development 35
3 Olivia Fields Lionhearts Junior Racing 32
DNS Josie Masters Lionhearts Junior Racing 0
Junior Girls 9-10        
Place First Name Last Name Team Race 2
1 Juliette Dennedy Endurance Sports Development 40
2 Ella Pryor Midwest Devo 35
3 Charlotte  Pryor Midwest Devo 32
4 Emelia Brown None 30

 

Back