Mid America TT Series

Indy Cross - Rhodius Park

By: Indy Cross
Posted: Aug 15, 2020

Indy Cross - Rhodius Park
Indianapolis, IN
August 15, 2020
 

Men 1/2
Place First Name Last Name Team Race 1
1 michael larson None 100
2 Henry Conaway Midwest Devo 93
3 Zachary Andrews Midwest Development Cycling Inc.  88
4 Steve Carwile DRT 85
5 Craig Kielbasa South Chicago Wheelmen 83
6 Gus Bratetic Be Real Sports 82
         
Men 3
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Ruben  Bacon Holowesko/Citadel Pb Hincapie Racing  100
2 Gabriel Dobrozsi Lionhearts Racing 93
3 Cameron Trout Js Bikes 88
4 Corey Smith Team NeighborLink 85
5 George Frazier Merlin Metalworks 83
6 Ryun Mielke Armada Cycling Team 82
7 Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy 81
8 Neal Ward Dash Racing 80
DNF Jason Maier Team Neighborlink 30
DNF Matthew Allen None 30
DNF Garrett Weiler Dash Racing 30
         
Men 4
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Kirt Monk SLF Motion LLC 60
2 Garrett Johnson Team Bicycle Outfitters Indy 53
3 Frank Kenney Team Bicycle Outfitters Indy 48
4 Derek Groves Dash Racing 45
5 Seth Monholand None 43
DNF Phil Gardner The Post Racing 10
DNF Tommy Goetz Purdue University 10
DNF Zachary Stevens CUTTERS 10
DNS Richard Nickla Team Heroes 0
         
Men 5
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Richard Carson Phoenix Fitness & Training 60
2 James Nordloh None 53
3 Graeme Gardiner Post Racing 48
4 Ben Nagel None 45
5 David Morgan Midwest Devo 43
6 Joe Mercer None 42
7 Philip Pryor None 41
8 Luke Steinborn Team Bicycle Outfitters Indy 40
9 Shawn Kelley None 39
10 Noah Peconga None 38
11 Bob Boehman Team Adventures Recreation & Gear 37
DNF Seamus Silliman None 10
DNS Derek Elliott None 0
DNS Daniel Wickesberg None 0
         
Single Speed
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Michael  Tamaddoni None 80
DNS Rob Proctor None 73
         
Master 35+ 1/2/3
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Eric Anderson BGI-Trek Masters 100
2 Mike Minichiello Dash Racing  93
3 Ryan Haden Mirror Twin Brewing 88
4 Weston Schempf SEAVS/Haymarket pb VanDessel 85
5 Brett Conaway Midwest Devo Supporter 83
6 Scott Helvie Bicycle Garage Indy 82
7 Mark Illingworth Queen City Wheels 81
8 Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy 80
9 Randy Witte The Bicycle Station 79
10 Bradley Hayes J's Bikes Racing 78
11 Dustin Jones Team Indiebike p/b IU Health 77
         
Master 35+ 4/5
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Michael  Keppler Speedway Wheelmen 80
2 Patrick Dunn Team Heroes 73
3 Luke Steinborn Team Bicycle Outfitters Indy 68
4 Mark Shearing Queen City Wheels 65
5 Nick  Garside Mid West Devo Support Crew 63
6 Frank Kenney Team Bicycle Outfitters Indy 62
7 Alan Clements None 61
8 Craig Clayton None 60
9 Douglas Shrieve Midwest Devo Support Crew 59
DNF Michael  Tamaddoni None 20
DNS Shawn Kelley None 0
DNS Kirt Monk SLF Motion LLC 0
         
Master 50+ 1/2/3
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Scott Hallberg Dash Racing Team 100
2 Larry Lenne Team Heroes 93
3 Vince Urichich None 88
4 Tim Gavin Team Nebo Ridge 85
5 Timothy Beirne Schellers Racing Team 83
         
Master 50+ 4/5
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Barry Wilham Gray Goat 80
2 Robert Strobel Team Lithko 73
3 Jeff Mason None 68
4 Jim Dennedy Ghiasallo Cycling Team Inc. 65
5 Tom Lewnard Queen City Wheels 63
6 John Fovel Team Hungry 62
7 Chuck Warren Ronin Velosport 61
8 Jeffrey Parmelee RONIN Velosport 60
9 Johnny Balding Ronin Velosport  59
DNS Richard Nickla Team Heroes 0
DNS Rob Proctor None 0
DNS Michael Henry Team Nebo Ridge 0
         
Master 60+
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Bryan Boggs Gray Goat  Masters Team 100
2 Dennis Barber Bicycle Station 93
3 Tom Elliott Team LOGIK  88
4 Craig Reynolds J's Bikes Racing 85
DNS Lee Jackson Team Heroes 0
         
Women 1/2/3
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Alexa Stierwalt Aether Racing 100
         
Women 4/5
Place First Name Last Name Team Race 1
1 jana cates None 60
2 Caroline Shrieve Midwest Devo Support Crew 53
DNF Susan Conaway None 10
         
Junior Boys 17-18
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Jake Williams Lionhearts Junior Racing 40
DNS Ahmir Ayala HH RACING 0
         
Junior Boys 15-16
Place First Name Last Name Team Race 1
1 George Frazier Merlin Metalworks 40
2 Patrick Urichich Lionhearts junior racing 35
3 Levi Hall Fort Wayne Outfitters & Bike Depot 32
4 Calvin Conaway Midwest Devo 30
5 Zach Goodrich Endurance Sports Development 29
6 L.J. Shrieve Midwest Devo 28
7 Blake Morgan Midwest Devo 27
8 Michael Thonnerieux Endurance Sports Development 26
9 Alex Tebbe None 25
10 Carson Clayton None 24
11 Andrew Parmelee Midwest DEVO 23
12 Jesse Minichiello Dash Racing 22
DNF Broden Kelly Midwest DEVO 7
DNF Alec Clements Midwest DEVO 7
DNS Gavin Weinstein Endurance Sports - Junior Development Team (Endurance.Dev) 0
DNS Sam Elliott Midwest Devo 0
         
Junior Boys 13-14
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Levi Hall Fort Wayne Outfitters & Bike Depot 40
2 ethan brown midwest devo 35
3 Graham  Morgan Midwest Devo  32
4 Elliott Thonnerieux Endurance Sports Development 30
5 Warner Shrieve Midwest Devo 29
6 Parker Darby Lionhearts 28
7 Andrew Boehman Midwest Devo 27
DNF Daniel Wickesberg None 7
         
Junior Boys 11-12
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Jack Helvie MidWest Devo 40
2 Patrick Mercer Midwest Devo 35
3 Ethan Clements Midwest DEVO 32
4 Bryce Shrum MIDWEST DEVO 30
5 Quinn Peconga Midwest Devo 29
6 Jackson Strutz Midwest Devo 28
7 Oliver Jones Team Indiebike p/b IU Health 27
8 Owen  Kenney Midwest Devo 26
         
Junior Boys 9-10
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Spencer Shrieve Midwest Devo 40
2 Ryder Mason Midwest Devo 35
3 Aaron Boehman Midwest Devo 32
4 Topher Dolinski Midwest Devo & Dash Racing 30
5 Colton Shrieve Midwest Devo 29
6 Levi Kenney Midwest Devo 28
7 Declan McKitrick Lionhearts 27
DNF Russell Kissel Lionhearts Junior Racing 7
DNS Henry Nolan Midwest DEVO 0
DNS Adam  Boehman Team Adventures 0
         
Junior Girls 17-18
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Carrie  Masters Lionhearts Junior Racing 40
2 Allianna Tarango Lionhearts 35
DNF Brooklyn Raddin Endurance Sports - Junior Development Team (Endurance.Dev) 7
DNS Emma Balding Midwest Devo 0
         
Junior Girls 15-16
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Dahlia Kissel Lionhearts Junior Racing 40
2 Samantha  Taylor Lionhearts Junior Racing 35
DNF Brinley Shrum MIDWEST DEVO 7
DNF Anna Masters Lionhearts Junior Racing 7
         
Junior Girls 13-14
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Alexandra Farmer Lionhearts Junior Racing 40
2 Caroline Illingworth Ignite Racing Team 35
         
Junior Girls 11-12
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Emma Garside MidWest Devo 40
2 Claire Thonnerieux Endurance Sports Development 35
3 Josie Masters Lionhearts Junior Racing 32
         
Junior Girls 9-10
Place First Name Last Name Team Race 1
1 Juliette Dennedy Endurance Sports Development 40
2 Ella Pryor Midwest Devo 35
3 Charlotte  Pryor Midwest Devo 32

Back