Mid America TT Series

Indy Cross - Ellenberger Park

By: Indy Cross
Posted: Sep 21, 2019

Indy Cross - Ellenberger Park
Indianapolis, IN
September 21, 2019

 
RESULTS BY WAVE
     
WAVE 1
Place
Rider Team
Category
Gender
Age
1
Graham Morgan Midwest Devo
Junior Boys 13-14
M
14
2
Josephine Gregoire Midwest DEVO
Junior Girls 11-12
F
11
3
Jesse Minichiello  
Junior Boys 13-14
M
13
4
Adrian Origel  
Junior Boys 13-14
M
13
5
Liam Bradley Midwest Devo
Junior Boys 13-14
M
13
6
John Mercer  
Junior Boys 13-14
M
13
7
Patrick Mercer Midwest Devo
Junior Boys 11-12
M
11
8
Jacob Mercer  
Junior Boys 9-10
M
10
9
Nolan Cummings Midwest DEVO
Junior Boys 11-12
M
12
10
Jude Bearden  
Junior Boys 13-14
M
13
11
Alfredo Origel  
Junior Boys 11-12
M
11
12
Callum Lock Midwest Devo
Junior Boys 11-12
M
11
13
Henry Cummings Midwest DEVO
Junior Boys 9-10
M
9
14
Aldo Origel  
Junior Boys 9-10
M
8
15
AJ Collins Midwest Devo
Junior Boys 11-12
M
11
16
Quinn Peconga Midwest Devo
Junior Boys 9-10
M
10
17
Oliver Jones Team Indiebike p/b IU Health
Junior Boys 9-10
M
11
DNS
Alec Clements Midwest DEVO
Junior Boys 13-14
M
13
DNS
Ethan Clements Midwest DEVO
Junior Boys 11-12
M
11
WAVE 2
Place
Rider Team
Category
Gender
Age
1
Joe Krahulik Team Indiebike p/b IU Health
Men 5
M
25
2
Lewis Henrickson Team Upland Brewery
Single Speed
M
34
3
Neal Ward Dash Racing
Single Speed
M
29
4
Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy
Men 4
M
35
5
Randy Witte The Bicycle Station
Single Speed
M
48
6
WILL COLEMAN None
Men 5
M
25
7
will Hirschfeld None
Men 5
M
35
8
Richard Carson Phoenix Fitness & Training
Men 5
M
28
9
Robert Krahulik Team Indiebike p/b IU Health
Men 5
M
21
10
Anson Sperry Midwest Devo
Junior Boys 15-16
M
15
11
Romeo Gregoire Midwest DEVO
Junior Boys 15-16
M
17
12
Arielle Coy Womens Racing Project
Women 4/5
F
29
13
David Morgan Midwest Devo
Men 5
M
43
14
Camilo Colonia  
Men 5
M
37
15
Terry Mitchell  
Men 5
M
32
16
Broden Kelly Midwest DEVO
Junior Boys 15-16
M
15
17
Gavin Bradley Midwest Devo
Junior Boys 15-16
M
16
18
Jacob Lenne Purdue Cycling Club
Men 5
M
22
19
Luther S Prater Speedway Wheelmen
Men 4
M
47
20
Travis Verhoff Team Indiebike p/b IU Health
Men 5
M
28
21
Matt Bradley Midwest Devo Support Crew
Men 5
M
48
22
Amy Woods Fort Wayne Outfitters
Women 4/5
F
34
23
Margot Grotland Yokohama Racing p/b nine13sports
Women 4/5
F
15
23
Margot Grotland Yokohama Racing p/b nine13sports
Junior Girls 15-16
F
15
24
John Mitchell xXxRacing - Athletico
Men 4
M
58
25
Margaret Barawskas J's Bikes Racing
Women 4/5
F
32
26
Hans Ajieren Purdue University
Men 5
M
25
27
Jason Cummings  
Men 5
M
42
28
Noah Chabot  
Men 4
M
18
29
Win Repenning  
Men 5
M
47
30
Ronald Plantz None
Men 5
M
72
31
Daniel Saunders Team Neighborlink
Men 4
M
42
32
Seth Monholand None
Men 5
M
28
33
john balbach None
Men 5
M
37
34
Michael Myers Js Bikes
Single Speed
M
43
35
Jose Origel  
Men 5
M
35
36
Karoline Fairbanks None
Junior Girls 17-18
F
18
37
Michelle Dyas None
Women 4/5
F
44
DNF
Jonathan Bauer Purdue University
Men 5
M
22
DNF
Joe Mercer  
Men 5
M
43
DNF
Derek Groves DASH RACING
Men 4
M
30
DNF
George Morrison IV The Fitness Lab
Men 4
M
29
DNF
David Marchal  
Men 5
M
18
DNS
ryan bredemeyer None
Men 5
M
22
DNS
Alan Clements None
Men 5
M
46
DNS
Sam Elliott Midwest Devo
Junior Boys 15-16
M
15
DNS
Kyle Jamison InWell
Single Speed
M
33
WAVE 3
Place
Rider Team
Category
Gender
Age
1
Weston Schempf SEAVS/Haymarket pb VanDessel
Master 35+ 1/2/3
M
43
2
Aaron Beebe Bissell-ABG-Giant
Men 1/2
M
3
3
Justin Miller None
Men 1/2
M
28
4
Bryan Boggs Gray Goat Masters Team
Master 50+ 1/2/3
M
59
5
Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health
Men 3
M
30
6
Joe Laux Team Indiebike p/b IU Health
Master 35+ 1/2/3
M
46
7
Corey Smith Team NeighborLink
Men 3
M
32
8
Luke Kalbfell None
Men 1/2
M
25
9
Hogan Sills  
Men 1/2
M
29
10
Scott Hallberg Dash Racing Team
Master 50+ 1/2/3
M
51
11
Dennis Barber Bicycle Station
Master 60+
M
62
12
Larry Lenne Team Heroes
Master 50+ 1/2/3
M
53
13
Dustin Jones Team Indiebike p/b IU Health
Master 35+ 1/2/3
M
38
14
Jeff Mason None
Master 50+ 4/5
M
50
15
Lewis Henrickson Team Upland Brewery
Men 1/2
M
34
16
Kyle Jamison InWell
Men 3
M
33
17
Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy
Master 35+ 4/5
M
35
18
Jim Jensen Gray Goat Sports
Master 50+ 1/2/3
M
53
19
Gene James ROLLFAST
Master 50+ 4/5
M
59
20
Patrick Dunn Team Heroes
Master 35+ 4/5
M
36
21
John Kelly Midwest Devo Support Crew
Master 50+ 1/2/3
M
51
22
Chuck Warren SRAM Factory
Master 50+ 4/5
M
52
23
John Gardner J's Bikes Racing
Master 50+ 4/5
M
59
24
Alison Mundell Rule Five Racing
Women 1/2/3
F
23
25
Loren Anderson Team Heroes
Master 35+ 4/5
M
54
26
steven vorderman DRT
Master 60+
M
64
27
Lee Jackson Team Heroes
Master 60+
M
65
28
Timm Schlegel InWell
Master 50+ 4/5
M
55
29
Christopher Bearden Team Nebo Ridge
Master 35+ 4/5
M
47
30
Mike Fowler SRAM Factory
Master 50+ 4/5
M
54
31
Melissa Ford  
Women 1/2/3
F
24
32
John Mitchell xXxRacing - Athletico
Master 50+ 4/5
M
58
33
David Bolling Team Heroes
Master 50+ 4/5
M
53
34
Terry OBrien None
Master 60+
M
63
35
Scott Perry Speedway Wheelmen
Master 50+ 1/2/3
M
49
36
michael lavery midwest masters
Master 60+
M
69
DNF
Luther S Prater Speedway Wheelmen
Master 35+ 4/5
M
47
DNF
John E. Wheeler II Shamrock Cycles
Master 50+ 4/5
M
56
DNS
Tim Gavin Team Nebo Ridge
Master 50+ 1/2/3
M
57
     
RESULTS BY CATEGORY
     
Men 1/2
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Aaron Beebe Bissell-ABG-Giant
M
3
2
Justin Miller None
M
28
3
Luke Kalbfell None
M
25
4
Hogan Sills  
M
29
5
Lewis Henrickson Team Upland Brewery
M
34
Men 3
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health
M
30
2
Corey Smith Team NeighborLink
M
32
3
Kyle Jamison InWell
M
33
Men 4
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy
M
35
2
Luther S Prater Speedway Wheelmen
M
47
3
John Mitchell xXxRacing - Athletico
M
58
4
Noah Chabot  
M
18
5
Daniel Saunders Team Neighborlink
M
42
DNF
Derek Groves DASH RACING
M
30
DNF
George Morrison IV The Fitness Lab
M
29
Men 5
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Joe Krahulik Team Indiebike p/b IU Health
M
25
2
WILL COLEMAN None
M
25
3
will Hirschfeld None
M
35
4
Richard Carson Phoenix Fitness & Training
M
28
5
Robert Krahulik Team Indiebike p/b IU Health
M
21
6
David Morgan Midwest Devo
M
43
7
Camilo Colonia  
M
37
8
Terry Mitchell  
M
32
9
Jacob Lenne Purdue Cycling Club
M
22
10
Travis Verhoff Team Indiebike p/b IU Health
M
28
11
Matt Bradley Midwest Devo Support Crew
M
48
12
Hans Ajieren Purdue University
M
25
13
Jason Cummings  
M
42
14
Win Repenning  
M
47
15
Ronald Plantz None
M
72
16
Seth Monholand None
M
28
17
john balbach None
M
37
18
Jose Origel  
M
35
DNF
Jonathan Bauer Purdue University
M
22
DNF
Joe Mercer  
M
43
DNF
David Marchal  
M
18
DNS
ryan bredemeyer None
M
22
DNS
Alan Clements None
M
46
Single Speed
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Lewis Henrickson Team Upland Brewery
M
34
2
Neal Ward Dash Racing
M
29
3
Randy Witte The Bicycle Station
M
48
4
Michael Myers Js Bikes
M
43
DNS
Kyle Jamison InWell
M
33
Master 35+ 1/2/3
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Weston Schempf SEAVS/Haymarket pb VanDessel
M
43
2
Joe Laux Team Indiebike p/b IU Health
M
46
3
Dustin Jones Team Indiebike p/b IU Health
M
38
Master 35+ 4/5
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy
M
35
2
Patrick Dunn Team Heroes
M
36
3
Loren Anderson Team Heroes
M
54
4
Christopher Bearden Team Nebo Ridge
M
47
DNF
Luther S Prater Speedway Wheelmen
M
47
Master 50+ 1/2/3
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Bryan Boggs Gray Goat Masters Team
M
59
2
Scott Hallberg Dash Racing Team
M
51
3
Larry Lenne Team Heroes
M
53
4
Jim Jensen Gray Goat Sports
M
53
5
John Kelly Midwest Devo Support Crew
M
51
6
Scott Perry Speedway Wheelmen
M
49
DNS
Tim Gavin Team Nebo Ridge
M
57
Master 50+ 4/5
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Jeff Mason None
M
50
2
Gene James ROLLFAST
M
59
3
Chuck Warren SRAM Factory
M
52
4
John Gardner J's Bikes Racing
M
59
5
Timm Schlegel InWell
M
55
6
Mike Fowler SRAM Factory
M
54
7
John Mitchell xXxRacing - Athletico
M
58
8
David Bolling Team Heroes
M
53
DNF
John E. Wheeler II Shamrock Cycles
M
56
Master 60+
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Dennis Barber Bicycle Station
M
62
2
steven vorderman DRT
M
64
3
Lee Jackson Team Heroes
M
65
4
Terry OBrien None
M
63
5
michael lavery midwest masters
M
69
Women 1/2/3
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Alison Mundell Rule Five Racing
F
23
2
Melissa Ford  
F
24
Women 4/5
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Arielle Coy Womens Racing Project
F
29
2
Amy Woods Fort Wayne Outfitters
F
34
3
Margot Grotland Yokohama Racing p/b nine13sports
F
15
4
Margaret Barawskas J's Bikes Racing
F
32
5
Michelle Dyas None
F
44
Junior Boys 15-16
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Anson Sperry Midwest Devo
M
15
2
Romeo Gregoire Midwest DEVO
M
17
3
Broden Kelly Midwest DEVO
M
15
4
Gavin Bradley Midwest Devo
M
16
DNS
Sam Elliott Midwest Devo
M
15
Junior Boys 13-14
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Graham Morgan Midwest Devo
M
14
2
Jesse Minichiello  
M
13
3
Adrian Origel  
M
13
4
Liam Bradley Midwest Devo
M
13
5
John Mercer  
M
13
6
Jude Bearden  
M
13
DNS
Alec Clements Midwest DEVO
M
13
Junior Boys 11-12
Place
First Name Last Name Team
Gender
Age
1
Patrick Mercer Midwest Devo
M
11
2
Nolan Cummings Midwest DEVO
M
12
3
Alfredo Origel  
M
11
4
Callum Lock Midwest Devo
M
11
5
AJ Collins Midwest Devo
M
11
DNS
Ethan Clements Midwest DEVO
M
11
Junior Boys 9-10
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Jacob Mercer  
M
10
2
Henry Cummings Midwest DEVO
M
9
3
Aldo Origel  
M
8
4
Quinn Peconga Midwest Devo
M
10
5
Oliver Jones Team Indiebike p/b IU Health
M
11
Junior Girls 17-18
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Karoline Fairbanks None
F
18
Junior Girls 15-16
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Margot Grotland Yokohama Racing p/b nine13sports
F
15
Junior Girls 11-12
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Josephine Gregoire Midwest DEVO
F
11

Back