Indy Cross - Paul Ruster Park

By: Indy Cross
Posted: Sep 14, 2019

Indy Cross - Paul Ruster Park
Indianapolis, IN
September 14, 2019
 
RESULTS BY WAVE
     
WAVE 1
Place
Rider Team
Category
Gender
Age
1
Jack Helvie MidWest Devo
Junior Boys 11-12
M
11
2
ethan brown midwest devo
Junior Boys 11-12
M
12
3
Josephine Gregoire Midwest DEVO
Junior Girls 11-12
F
11
4
Patrick Mercer Midwest Devo
Junior Boys 11-12
M
11
5
Warner Shrieve Midwest Devo
Junior Boys 13-14
M
13
6
Spencer Shrieve Midwest Devo
Junior Boys 9-10
M
9
7
Nolan Cummings Midwest DEVO
Junior Boys 11-12
M
12
8
Jesse Minichiello Midwest Devo
Junior Boys 13-14
M
14
9
Callum Lock Midwest Devo
Junior Boys 11-12
M
11
10
Emma Garside MidWest Devo
Junior Girls 11-12
M
11
11
Henry Cummings Midwest DEVO
Junior Boys 9-10
M
9
12
Quinn Peconga Midwest Devo
Junior Boys 9-10
M
10
13
Madeline Dotson Lionhearts Junior Racing
Junior Girls 11-12
F
10
14
Henry Nolan Midwest Devo
Junior Boys 9-10
M
8
DNS
Alec Clements Midwest DEVO
Junior Boys 13-14
M
13
DNS
Ethan Clements Midwest DEVO
Junior Boys 11-12
M
11
DNS
Oliver Jones Team Indiebike p/b IU Health
Junior Boys 9-10
M
11
DNS
Katie Smock Midwest Devo
Junior Girls 13-14
F
14
WAVE 2
Place
Rider Team
Category
Gender
Age
1
trey shepard Gray Goat Sports
Men 4
M
25
2
Lewis Henrickson Team Upland Brewery
Single Speed
M
34
3
Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy
Men 4
M
35
4
YI Sun Rule Five Racing
Men 5
M
24
5
Jason Maier Team Neighborlink
Men 4
M
28
6
Shelby Gibbs Dash Racing
Single Speed
M
33
7
Randy Witte The Bicycle Station
Single Speed
M
48
8
Stephen Farr Northbrook Garner Cycling Club
Men 4
M
53
9
Chris Jolivette Speedway Wheelmen
Men 5
M
43
10
Patrick Dunn Team Heroes
Men 5
M
36
11
Derek Groves DASH RACING
Men 4
M
30
12
Richard Carson Phoenix Fitness & Training
Men 5
M
28
13
Anson Sperry Midwest Devo
Junior Boys 15-16
M
15
14
Matthew Russell The Optimists
Men 5
M
32
15
Luke Steinborn Team Bicycle Outfitters Indy
Men 5
M
39
16
justin ratliff Doggo
Men 5
M
34
17
Douglas Shrieve Midwest Devo Support Crew
Men 5
M
45
18
Nick Garside Mid West Devo Support Crew
Men 5
M
46
19
Russell Nichols Dash Racing
Men 4
M
48
20
John David Wax MidwestDevo
Junior Boys 15-16
M
16
21
Broden Kelly Midwest DEVO
Junior Boys 15-16
M
15
22
Luther S Prater Speedway Wheelmen
Men 4
M
47
23
Tommy Goetz Purdue University
Men 5
M
21
24
Jeffrey Parmelee Midwest DEVO Support Crew
Men 5
M
50
25
Seth Monholand None
Men 5
M
28
26
Win Repenning  
Men 5
M
47
27
Ryan Dotson  
Men 4
M
32
28
Tim Seay The Optimists
Men 5
M
51
29
Tracey Minor The Optimists
Women 4/5
F
37
30
Sam Kloss Optimists
Men 5
M
34
31
Danny Offill Optimist
Men 5
M
43
32
Michael Myers Js Bikes
Single Speed
M
43
33
john balbach None
Men 5
M
37
34
Karoline Fairbanks J's Bikes Racing
Junior Girls 17-18
F
17
35
Reese Perretta Purdue University
Women 4/5
F
20
DNF
Chris Carr Team Upland Brewing
Men 4
M
35
DNF
L.J. Shrieve Midwest Devo
Junior Boys 15-16
M
15
DNS
Alan Clements None
Men 5
M
46
DNS
Sam Elliott Midwest Devo
Junior Boys 15-16
M
15
DNS
Kiel Lester Team Neighborlink
Men 4
M
29
DNS
Ryan Ohl SRAM Factory
Men 4
M
31
WAVE 3
Place
Rider Team
Category
Gender
Age
1
Eric Anderson BGI-Trek Masters
Master 35+ 1/2/3
M
46
2
Weston Schempf SEAVS/Haymarket pb VanDessel
Master 35+ 1/2/3
M
43
3
Bryan Boggs Gray Goat Masters Team
Master 50+ 1/2/3
M
59
4
Scott Helvie Bicycle Garage Indy
Master 35+ 1/2/3
M
44
5
Michael J Keppler Speedway Wheelmen
Master 35+ 1/2/3
M
44
6
Joe Laux Team Indiebike p/b IU Health
Master 35+ 1/2/3
M
46
7
Larry Lenne Team Heroes
Master 50+ 1/2/3
M
53
8
Dennis Barber Bicycle Station
Master 60+
M
62
9
Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy
Master 35+ 4/5
M
35
10
Lewis Henrickson Team Upland Brewery
Men 1/2
M
34
11
Nicholas Allman Dash Racing
Men 3
M
33
12
Keith Woods Dash Racing
Master 35+ 4/5
M
45
13
Craig Baker Dash Racing
Master 35+ 1/2/3
M
46
14
Jim Jensen Gray Goat Sports
Master 50+ 1/2/3
M
53
15
Chuck Warren SRAM Factory
Master 50+ 4/5
M
52
16
John Gardner J's Bikes Racing
Master 50+ 4/5
M
59
17
Loren Anderson Team Heroes
Master 50+ 4/5
M
54
18
Derek Augustynowicz Region Racin
Master 35+ 4/5
M
37
19
Timm Schlegel InWell
Master 50+ 4/5
M
55
20
David Bolling Team Heroes
Master 50+ 4/5
M
53
21
Scott Perry Speedway Wheelmen
Master 50+ 1/2/3
M
49
22
Luther S Prater Speedway Wheelmen
Master 35+ 4/5
M
47
23
michael lavery midwest masters
Master 60+
M
69
24
James Parton Gray Goat Dirt
Master 35+ 4/5
M
46
DNF
Tyler Hardin K&G Bike Center
Men 1/2
M
32
DNF
Dustin Jones Team Indiebike p/b IU Health
Master 35+ 1/2/3
M
38
DNF
Nate Lake Dash Racing
Master 35+ 4/5
M
36
DNF
Mike Minichiello Dash Racing
Master 35+ 1/2/3
M
45
DNS
Zachary Andrews None
Men 1/2
M
31
DNS
Norman Gwaltney Indiebike.com p/b Angie's List
Master 50+ 1/2/3
M
58
DNS
Jeff Mason None
Master 50+ 4/5
M
50
     
RESULTS BY CATEGORY
     
Men 1/2
Place
Rider Team
Gender
Age
 
1
Lewis Henrickson Team Upland Brewery
M
34
 
DNF
Tyler Hardin K&G Bike Center
M
32
 
DNS
Zachary Andrews None
M
31
 
Men 3
Place
Rider Team
Gender
Age
 
1
Nicholas Allman Dash Racing
M
33
 
Men 4
Place
Rider Team
Gender
Age
 
1
trey shepard Gray Goat Sports
M
25
 
2
Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy
M
35
 
3
Jason Maier Team Neighborlink
M
28
 
4
Stephen Farr Northbrook Garner Cycling Club
M
53
 
5
Derek Groves DASH RACING
M
30
 
6
Russell Nichols Dash Racing
M
48
 
7
Luther S Prater Speedway Wheelmen
M
47
 
8
Ryan Dotson  
M
32
 
DNF
Chris Carr Team Upland Brewing
M
35
 
DNS
Kiel Lester Team Neighborlink
M
29
 
DNS
Ryan Ohl SRAM Factory
M
31
 
Men 5
Place
Rider Team
Gender
Age
 
1
YI Sun Rule Five Racing
M
24
 
2
Chris Jolivette Speedway Wheelmen
M
43
 
3
Patrick Dunn Team Heroes
M
36
 
4
Richard Carson Phoenix Fitness & Training
M
28
 
5
Matthew Russell The Optimists
M
32
 
6
Luke Steinborn Team Bicycle Outfitters Indy
M
39
 
7
justin ratliff Doggo
M
34
 
8
Douglas Shrieve Midwest Devo Support Crew
M
45
 
9
Nick Garside Mid West Devo Support Crew
M
46
 
10
Tommy Goetz Purdue University
M
21
 
11
Jeffrey Parmelee Midwest DEVO Support Crew
M
50
 
12
Seth Monholand None
M
28
 
13
Win Repenning  
M
47
 
14
Tim Seay The Optimists
M
51
 
15
Sam Kloss Optimists
M
34
 
16
Danny Offill Optimist
M
43
 
17
john balbach None
M
37
 
DNS
Alan Clements None
M
46
 
Master 35+ 1/2/3
Place
Rider Team
Gender
Age
 
1
Eric Anderson BGI-Trek Masters
M
46
 
2
Weston Schempf SEAVS/Haymarket pb VanDessel
M
43
 
3
Scott Helvie Bicycle Garage Indy
M
44
 
4
Michael J Keppler Speedway Wheelmen
M
44
 
5
Joe Laux Team Indiebike p/b IU Health
M
46
 
6
Craig Baker Dash Racing
M
46
 
DNF
Dustin Jones Team Indiebike p/b IU Health
M
38
 
DNF
Mike Minichiello Dash Racing
M
45
 
Master 35+ 4/5
Place
Rider Team
Gender
Age
 
1
Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy
M
35
 
2
Keith Woods Dash Racing
M
45
 
3
Derek Augustynowicz Region Racin
M
37
 
4
Luther S Prater Speedway Wheelmen
M
47
 
5
James Parton Gray Goat Dirt
M
46
 
DNF
Nate Lake Dash Racing
M
36
 
Master 50+ 1/2/3
Place
Rider Team
Gender
Age
 
1
Bryan Boggs Gray Goat Masters Team
M
59
 
2
Larry Lenne Team Heroes
M
53
 
3
Jim Jensen Gray Goat Sports
M
53
 
4
Scott Perry Speedway Wheelmen
M
49
 
DNS
Norman Gwaltney Indiebike.com p/b Angie's List
M
58
 
Master 50+ 4/5
Place
Rider Team
Gender
Age
 
1
Chuck Warren SRAM Factory
M
52
 
2
John Gardner J's Bikes Racing
M
59
 
3
Loren Anderson Team Heroes
M
54
 
4
Timm Schlegel InWell
M
55
 
5
David Bolling Team Heroes
M
53
 
DNS
Jeff Mason None
M
50
 
Master 60+
Place
Rider Team
Gender
Age
 
1
Dennis Barber Bicycle Station
M
62
 
2
michael lavery midwest masters
M
69
 
Single Speed
Place
Rider Team
Gender
Age
 
1
Lewis Henrickson Team Upland Brewery
M
34
 
2
Shelby Gibbs Dash Racing
M
33
 
3
Randy Witte The Bicycle Station
M
48
 
4
Michael Myers Js Bikes
M
43
 
Women 4/5
Place
Rider Team
Gender
Age
 
1
Tracey Minor The Optimists
F
37
 
2
Reese Perretta Purdue University
F
20
 
Junior Boys 15-16
Place
Rider Team
Gender
Age
 
1
Anson Sperry Midwest Devo
M
15
 
2
John David Wax MidwestDevo
M
16
 
3
Broden Kelly Midwest DEVO
M
15
 
DNF
L.J. Shrieve Midwest Devo
M
15
 
DNS
Sam Elliott Midwest Devo
M
15
 
Junior Boys 13-14
Place
Rider Team
Gender
Age
 
1
Warner Shrieve Midwest Devo
M
13
 
2
Jesse Minichiello Midwest Devo
M
14
 
DNS
Alec Clements Midwest DEVO
M
13
 
Junior Boys 11-12
Place
Rider Team
Gender
Age
 
1
Jack Helvie MidWest Devo
M
11
 
2
ethan brown midwest devo
M
12
 
3
Patrick Mercer Midwest Devo
M
11
 
4
Nolan Cummings Midwest DEVO
M
12
 
5
Callum Lock Midwest Devo
M
11
 
DNS
Ethan Clements Midwest DEVO
M
11
 
Junior Boys 9-10
Place
Rider Team
Gender
Age
 
1
Spencer Shrieve Midwest Devo
M
9
 
2
Henry Cummings Midwest DEVO
M
9
 
3
Quinn Peconga Midwest Devo
M
10
 
4
Henry Nolan Midwest Devo
M
8
 
DNS
Oliver Jones Team Indiebike p/b IU Health
M
11
 
Junior Girls 17-18
Place
Rider Team
Gender
Age
 
1
Karoline Fairbanks J's Bikes Racing
F
17
 
Junior Girls 13-14
Place
Rider Team
Gender
Age
 
DNS
Katie Smock Midwest Devo
F
14
 
Junior Girls 11-12
Place
Rider Team
Gender
Age
 
1
Josephine Gregoire Midwest DEVO
F
11
 
2
Emma Garside MidWest Devo
M
11
 
3
Madeline Dotson Lionhearts Junior Racing
F
10
 

Back