Indy Cross - Rhodius Park

By: Indy Cross
Posted: Aug 31, 2019

Indy Cross - Rhodius Park
Indianapolis, IN
August 31, 2019
 
RESULTS BY WAVE
     
WAVE 1
Place
Rider Team
Category
Gender
Age
1
Alec Clements Midwest DEVO
Junior Boys 13-14
M
13
2
Ethan Clements Midwest DEVO
Junior Boys 11-12
M
11
3
William Palmer Midwest Devo
Junior Boys 13-14
M
14
4
Brenden Shrum MIDWEST DEVO
Junior Boys 11-12
M
12
5
ethan brown midwest devo
Junior Boys 11-12
M
12
6
Jack Helvie MidWest Devo
Junior Boys 11-12
M
11
7
Katie Smock Midwest Devo
Junior Girls 13-14
F
14
8
Graham Morgan Midwest Devo
Junior Boys 13-14
M
14
9
Warner Shrieve Midwest Devo
Junior Boys 13-14
M
13
10
Jack Palmer Midwest Devo
Junior Boys 13-14
M
14
11
Patrick Mercer Midwest Devo
Junior Boys 9-10
M
11
12
Josephine Gregoire Midwest Devo
Junior Girls 11-12
F
11
13
Jesse Minichiello Midwest Devo
Junior Boys 13-14
M
14
14
Nolan Cummings Midwest DEVO
Junior Boys 11-12
M
12
15
Adrian Origel  
Junior Boys 13-14
M
14
16
Alfredo Origel  
Junior Boys 11-12
M
12
17
Liam Bradley Midwest Devo
Junior Boys 13-14
M
13
18
Spencer Shrieve Midwest Devo
Junior Boys 9-10
M
9
19
Aidan Dobbins Gray Goat
Junior Boys 13-14
M
14
20
Emma Garside MidWest Devo
Junior Girls 9-10
M
11
21
Callum Lock Midwest Devo
Junior Boys 9-10
M
11
22
Henry Cummings Midwest DEVO
Junior Boys 9-10
M
9
23
Aldo Origel  
Junior Boys 9-10
M
10
24
Oliver Jones Team Indiebike p/b IU Health
Junior Boys 9-10
M
11
25
Patrina Magers Midwest Development Cycling Inc.
Junior Girls 13-14
F
14
26
Quinn Peconga Midwest Devo
Junior Boys 9-10
M
10
27
AJ Collins Devo Midwest
Junior Boys 9-10
M
11
28
Topher Dolinski None
Junior Boys 9-10
M
8
     
WAVE 2
Place
Rider Team
Category
Gender
Age
1
Phillip Emmert Midwest Devo
Junior Boys 15-16
M
15
2
Gus Bratetic Revolution Devo Cycling
Junior Boys 15-16
M
15
3
Nate McLeese Columbus Bicycle Station
Men 4
M
34
4
Garrett Weiler Dash Racing
Men 4
M
29
5
Matthew Reeves  
Single Speed
M
34
6
Sam Elliott Midwest Devo
Junior Boys 15-16
M
15
7
Lewis Henrickson Team Upland Brewery
Single Speed
M
34
8
Jonathan Bauer Purdue University
Men 5
M
22
9
trey shepard Gray Goat Sports
Men 4
M
25
10
Calvin Conaway World Bicycle Relief
Junior Boys 15-16
M
47
11
Mark Rinehart Midwest devo
Junior Boys 15-16
M
16
12
Shelby Gibbs Dash Racing
Single Speed
M
33
13
Derek Groves DASH RACING
Men 4
M
30
14
Ryan Ohl SRAM Factory
Men 4
M
31
15
Chris Jolivette Speedway Wheelmen
Men 5
M
43
16
Patrick Smith None
Men 5
M
28
17
Romeo Gregoire None
Junior Boys 15-16
M
17
18
Terry Mitchell  
Men 5
M
32
19
William Hirschfeld  
Men 5
M
34
20
Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy
Men 4
M
35
21
Jerry Rusin Team Nebo Ridge
Men 4
M
51
22
Aidan Pauley Midwest Devo
Junior Boys 15-16
M
16
23
Pete Johnson None
Men 5
M
57
24
David Bradway Team Neighborlink
Men 4
M
39
25
Anson Sperry Midwest Devo
Junior Boys 15-16
M
15
26
David Foote Team Heroes
Men 5
M
64
27
David Morgan  
Men 5
M
42
28
John Porter None
Single Speed
M
53
29
Seth Monholand None
Men 5
M
28
30
Luke Steinborn Team Bicycle Outfitters Indy
Men 5
M
39
31
Kiel Lester Team Handmade
Men 4
M
29
32
Jeffrey Parmelee The Bike Line
Men 5
M
50
33
Alan Clements None
Men 5
M
46
34
Luther S Prater Speedway Wheelmen
Men 4
M
47
35
Brinley Shrum MIDWEST DEVO
Junior Girls 15-16
F
15
36
Nick Garside Mid West Devo Support Crew
Men 5
M
46
37
Eli Knight  
Men 5
M
38
Richard Carson  
Men 5
M
27
39
Alison Mundell Rule Five Racing
Women 4/5
F
23
40
John David Wax MidwestDevo
Junior Boys 15-16
M
16
41
L.J. Shrieve Midwest Devo
Junior Boys 15-16
M
15
42
Ronald Plantz  
Men 5
M
71
43
Wes Kendall  
Men 5
M
41
44
Broden Kelly Midwest DEVO
Junior Boys 15-16
M
15
45
Tommy Goetz Purdue University
Men 5
M
21
46
Camilo Colonia  
Men 5
M
47
Gregory Dyas A Cycling Team
Single Speed
M
46
48
Jose Origel  
Men 5
M
35
49
David Marchal None
Men 5
M
19
50
Emily Bradway Team NeighborLink
Men 4
F
36
51
Andrew Parmelee Midwest Devo
Junior Boys 15-16
M
4
52
Margaret Barawskas J's Bikes Racing
Women 4/5
F
32
53
Gavin Bradley Midwest Devo
Junior Boys 15-16
M
16
54
Douglas Shrieve Midwest Devo Support Crew
Men 5
M
45
55
Marissa Doner Team Neighborlink
Women 4/5
F
31
56
Tom Jones Speedway Wheelmen
Men 5
M
45
57
Emma Balding Midwest Devo
Junior Girls 15-16
F
16
58
Audrey Baker Midwest Devo
Junior Girls 17-18
F
17
59
Allen Cooper K&G Bike Center
Men 4
M
33
60
Andrea Terrell Cure Chasers
Women 4/5
F
49
61
Frank Kenney Team Bicycle Outfitters Indy
Men 5
M
41
62
Amy Marisavljevic  
Women 4/5
F
30
63
Michael Myers Js Bikes
Single Speed
M
43
64
Matt Bradley Midwest Devo Support Crew
Men 5
M
48
65
Rena Smock Igo Fasnow Racing
Women 4/5
F
48
66
Michelle Dyas None
Women 4/5
F
44
DNF
Kevin Kalbfell  
Men 5
M
54
DNF
Reese Perretta Purdue University
Women 4/5
F
20
DNF
Matt Johnson None
Men 5
M
29
DNS
Caroline Shrieve Midwest Devo Support Crew
Women 4/5
M
43
DNS
James Parton Gray Goat Dirt
Men 5
M
46
DNF
Karoline Fairbanks None
Junior Girls 17-18
F
18
DNS
YI Sun Rule Five Racing
Men 5
M
     
WAVE 3
Place
Rider Team
Category
Gender
Age
1
Weston Schempf SEAVS/Haymarket pb VanDessel
Master 35+ 1/2/3
M
43
2
Max Palmer Midwest Devo
Men 1/2
M
17
3
Alex Corby Midwest Devo
Men 1/2
M
17
4
Mike Minichiello Dash Racing
Master 35+ 1/2/3
M
45
5
Bryan Boggs Zipp Masters Team
Master 50+ 1/2/3
M
59
6
Eddie Stillman Midwest Devo
Men 3
M
18
7
Luke Kalbfell None
Men 1/2
M
25
8
Neal Ward Dash Racing
Men 3
M
29
9
Scott Hallberg Dash Racing Team
Master 50+ 1/2/3
M
51
10
Larry Lenne Team Heroes
Master 50+ 1/2/3
M
53
11
Matt Emmert Midwest Development Cycling Inc.
Master 50+ 1/2/3
M
50
12
Sam Burkle None
Men 3
M
17
13
Joe Laux Team Indiebike p/b IU Health
Master 35+ 1/2/3
M
46
14
Michael J Keppler Speedway Wheelmen
Master 35+ 1/2/3
M
44
15
Ryan Myers DRT racing
Master 35+ 1/2/3
M
46
16
Eleanor Dyas Women's Racing Project
Men 3
F
18
17
Dennis Barber Bicycle Station
Master 60+
M
62
18
Dustin Jones Team Indiebike p/b IU Health
Master 35+ 1/2/3
M
38
19
Kae Takeshita Team Got Wind?
Women 1/2/3
F
37
20
Jeff Mason None
Master 50+ 4/5
M
50
21
Greg Bauer Privateer
Master 35+ 1/2/3
M
48
22
Norman Gwaltney Team Indiebike p/b IU Health
Master 50+ 1/2/3
M
57
23
Brad Gilders Palomino American Cyclocross
Men 3
M
37
24
Nick Ekstrom InWell
Master 35+ 4/5
M
36
25
Tim Gavin Team Nebo Ridge
Master 50+ 1/2/3
M
57
26
Matthew Allen None
Men 3
M
40
27
Keith Woods Dash Racing
Master 35+ 4/5
M
45
28
Craig Reynolds J's Bikes Racing
Master 60+
M
64
29
Lee Jackson Team Heroes
Master 60+
M
65
30
Matt Curry Team Nebo Ridge
Master 50+ 1/2/3
M
59
31
Loren Anderson Team Heroes
Master 50+ 4/5
M
54
32
Chuck Warren None
Master 50+ 4/5
M
52
33
Timm Schlegel InWell
Master 50+ 4/5
M
55
34
Mike Fowler SRAM Factory
Master 50+ 4/5
M
54
35
Frank Kenney Team Bicycle Outfitters Indy
Master 35+ 4/5
M
41
36
John Gardner J's Bikes Racing
Master 50+ 4/5
M
59
37
michael lavery midwest masters
Master 60+
M
69
38
Russ Sproessel  
Master 50+ 4/5
39
Jose Origel  
Master 35+ 4/5
M
35
DNF
Lewis Henrickson Team Upland Brewery
Men 1/2
M
34
DNF
Ronald Plantz  
Master 60+
M
DNF
Luther S Prater Speedway Wheelmen
Master 35+ 1/2/3
M
47
DNF
KILLY RUSK CYCLINGDECALS.COM / SRAM Factory
Men 1/2
M
28
DNF
Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy
Master 35+ 4/5
M
35
DNS
Jonathan Yoerger Midwest Devo Support Crew
Men 3
M
35
DNS
Tom Jones Speedway Wheelmen
Master 35+ 4/5
M
45
DNS
Henry Conaway Midwest Devo
Men 3
M
16
     
RESULTS BY CATEGORY
     
Men 1/2
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Max Palmer Midwest Devo
M
17
 
2
Alex Corby Midwest Devo
M
17
 
3
Luke Kalbfell None
M
25
 
DNF
Lewis Henrickson Team Upland Brewery
M
34
 
DNF
KILLY RUSK CYCLINGDECALS.COM / SRAM Factory
M
28
 
Men 3
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Eddie Stillman Midwest Devo
M
18
 
2
Neal Ward Dash Racing
M
29
 
3
Sam Burkle None
M
17
 
4
Eleanor Dyas Women's Racing Project
F
18
 
5
Brad Gilders Palomino American Cyclocross
M
37
 
6
Matthew Allen None
M
40
 
DNS
Jonathan Yoerger Midwest Devo Support Crew
M
35
 
DNS
Henry Conaway Midwest Devo
M
16
 
Men 4
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Nate McLeese Columbus Bicycle Station
M
34
 
2
Garrett Weiler Dash Racing
M
29
 
3
trey shepard Gray Goat Sports
M
25
 
4
Derek Groves DASH RACING
M
30
 
5
Ryan Ohl SRAM Factory
M
31
 
6
Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy
M
35
 
7
Jerry Rusin Team Nebo Ridge
M
51
 
8
David Bradway Team Neighborlink
M
39
 
9
Kiel Lester Team Handmade
M
29
 
10
Luther S Prater Speedway Wheelmen
M
47
 
11
Emily Bradway Team NeighborLink
F
36
 
12
Allen Cooper K&G Bike Center
M
33
 
Men 5
Place
Rider   Team
Gender
Age
 
1
Jonathan Bauer Purdue University
M
22
 
2
Chris Jolivette Speedway Wheelmen
M
43
 
3
Patrick Smith None
M
28
 
4
Terry Mitchell  
M
32
 
5
William Hirschfeld  
M
34
 
6
Pete Johnson None
M
57
 
7
David Foote Team Heroes
M
64
 
8
David Morgan  
M
42
 
9
Seth Monholand None
M
28
 
10
Luke Steinborn Team Bicycle Outfitters Indy
M
39
 
11
Jeffrey Parmelee The Bike Line
M
50
 
12
Alan Clements None
M
46
 
13
Nick Garside Mid West Devo Support Crew
M
46
 
14
Eli Knight  
M
 
15
Richard Carson  
M
27
 
16
Ronald Plantz  
M
71
 
17
Wes Kendall  
M
41
 
18
Tommy Goetz Purdue University
M
21
 
19
Camilo Colonia  
M
 
20
Jose Origel  
M
35
 
21
David Marchal None
M
19
 
22
Douglas Shrieve Midwest Devo Support Crew
M
45
 
23
Tom Jones Speedway Wheelmen
M
45
 
24
Frank Kenney Team Bicycle Outfitters Indy
M
41
 
25
Matt Bradley Midwest Devo Support Crew
M
48
 
DNF
Kevin Kalbfell  
M
54
 
DNF
Matt Johnson None
M
29
 
DNS
James Parton Gray Goat Dirt
M
46
 
DNS
YI Sun Rule Five Racing
M
 
Single Speed
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Matthew Reeves  
M
34
 
2
Lewis Henrickson Team Upland Brewery
M
34
 
3
Shelby Gibbs Dash Racing
M
33
 
4
John Porter None
M
53
 
5
Gregory Dyas A Cycling Team
M
46
 
6
Michael Myers Js Bikes
M
43
 
Master 35+ 1/2/3
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Weston Schempf SEAVS/Haymarket pb VanDessel
M
43
 
2
Mike Minichiello Dash Racing
M
45
 
3
Joe Laux Team Indiebike p/b IU Health
M
46
 
4
Michael J Keppler Speedway Wheelmen
M
44
 
5
Ryan Myers DRT racing
M
46
 
6
Dustin Jones Team Indiebike p/b IU Health
M
38
 
7
Greg Bauer Privateer
M
48
 
DNF
Luther S Prater Speedway Wheelmen
M
47
 
Master 35+ 4/5
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Nick Ekstrom InWell
M
36
 
2
Keith Woods Dash Racing
M
45
 
3
Frank Kenney Team Bicycle Outfitters Indy
M
41
 
4
Jose Origel  
M
35
 
DNF
Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy
M
35
 
DNS
Tom Jones Speedway Wheelmen
M
45
 
Master 50+ 1/2/3
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Bryan Boggs Zipp Masters Team
M
59
 
2
Scott Hallberg Dash Racing Team
M
51
 
3
Larry Lenne Team Heroes
M
53
 
4
Matt Emmert Midwest Development Cycling Inc.
M
50
 
5
Norman Gwaltney Team Indiebike p/b IU Health
M
57
 
6
Tim Gavin Team Nebo Ridge
M
57
 
7
Matt Curry Team Nebo Ridge
M
59
 
Master 50+ 4/5
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Jeff Mason None
M
50
 
2
Loren Anderson Team Heroes
M
54
 
3
Chuck Warren None
M
52
 
4
Timm Schlegel InWell
M
55
 
5
Mike Fowler SRAM Factory
M
54
 
6
John Gardner J's Bikes Racing
M
59
 
7
Russ Sproessel  
 
Master 60+
Place
Rider   Team
Gender
Age
 
1
Dennis Barber Bicycle Station
M
62
 
2
Craig Reynolds J's Bikes Racing
M
64
 
3
Lee Jackson Team Heroes
M
65
 
4
michael lavery midwest masters
M
69
 
DNF
Ronald Plantz  
M
 
Women 1/2/3
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Kae Takeshita Team Got Wind?
F
37
 
Women 4/5
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Alison Mundell Rule Five Racing
F
23
 
2
Margaret Barawskas J's Bikes Racing
F
32
 
3
Marissa Doner Team Neighborlink
F
31
 
4
Andrea Terrell Cure Chasers
F
49
 
5
Amy Marisavljevic  
F
30
 
6
Rena Smock Igo Fasnow Racing
F
48
 
7
Michelle Dyas None
F
44
 
DNF
Reese Perretta Purdue University
F
20
 
DNS
Caroline Shrieve Midwest Devo Support Crew
M
43
 
Junior Boys 15-16
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Phillip Emmert Midwest Devo
M
15
 
2
Gus Bratetic Revolution Devo Cycling
M
15
 
2
Sam Elliott Midwest Devo
M
15
 
3
Calvin Conaway World Bicycle Relief
M
47
 
4
Mark Rinehart Midwest devo
M
16
 
5
Romeo Gregoire None
M
17
 
6
Aidan Pauley Midwest Devo
M
16
 
7
Anson Sperry Midwest Devo
M
15
 
8
John David Wax MidwestDevo
M
16
 
9
L.J. Shrieve Midwest Devo
M
15
 
10
Broden Kelly Midwest DEVO
M
15
 
11
Andrew Parmelee Midwest Devo
M
4
 
12
Gavin Bradley Midwest Devo
M
16
 
Junior Boys 13-14
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Alec Clements Midwest DEVO
M
13
 
2
William Palmer Midwest Devo
M
14
 
3
Graham Morgan Midwest Devo
M
14
 
4
Warner Shrieve Midwest Devo
M
13
 
5
Jack Palmer Midwest Devo
M
14
 
6
Jesse Minichiello Midwest Devo
M
14
 
7
Adrian Origel  
M
14
 
8
Liam Bradley Midwest Devo
M
13
 
9
Aidan Dobbins Gray Goat
M
14
 
Junior Boys 11-12
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Ethan Clements Midwest DEVO
M
11
 
2
Brenden Shrum MIDWEST DEVO
M
12
 
3
ethan brown midwest devo
M
12
 
4
Jack Helvie MidWest Devo
M
11
 
5
Nolan Cummings Midwest DEVO
M
12
 
6
Alfredo Origel  
M
12
 
Junior Boys 9-10
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Patrick Mercer Midwest Devo
M
11
 
2
Spencer Shrieve Midwest Devo
M
9
 
3
Callum Lock Midwest Devo
M
11
 
4
Henry Cummings Midwest DEVO
M
9
 
5
Aldo Origel  
M
10
 
6
Oliver Jones Team Indiebike p/b IU Health
M
11
 
7
Quinn Peconga Midwest Devo
M
10
 
8
AJ Collins Devo Midwest
M
11
 
9
Topher Dolinski None
M
8
 
Junior Girls 17-18
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Audrey Baker Midwest Devo
F
17
 
DNF
Karoline Fairbanks None
F
18
 
Junior Girls 15-16
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Brinley Shrum MIDWEST DEVO
F
15
 
2
Emma Balding Midwest Devo
F
16
 
Junior Girls 13-14
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Katie Smock Midwest Devo
F
14
 
2
Patrina Magers Midwest Development Cycling Inc.
F
14
 
Junior Girls 11-12
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Josephine Gregoire Midwest Devo
F
11
 
Junior Girls 9-10
Place
Rider Team
Gender
Age
1
Emma Garside MidWest Devo
M
11
 

Back