Mid America TT Series

Muncie Grand Prix Criterium

By: TrueSport
Posted: Jul 29, 2018

Muncie Grand Prix Criterium
Muncie, IN
July 29, 2018
 
Men 1/2/3
Place
Rider   Team
Age
1
Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling
32
2
Jordan Marhanka Texas Roadhouse
21
3
Robert Frangi Dash Racing
27
4
Jonathan Jacob Bissell ABG Giant
38
5
Lewis Henrickson Team Upland Brewery
32
6
John Woods FIB
30
7
Matt Gittings None
26
8
Benjamin King Clarksville Schwinn powered by Whayne
32
9
Ryan Shean Texas Roadhouse
31
10
Spencer Miller  
19
11
Abel Barrera Duran Phoenix Fitness and Training
22
12
Elijah Hasper None
20
13
Andrew Messer Dash Racing
44
14
David Morse Upland Cycling
32
15
Luke Manning Kreitler Racing Team
23
16
Reid Wilson Dash Racing Indianapolis
23
17
Joshua Kush Clarksville Schwinn powered by Whayne
30
18
Will Coleman Team Nebo Ridge
23
19
Shelby Gibbs Dash Racing
31
20
Troy Stratford Dash Racing
27
21
Victor Popov Joe's Cycles/Cardinal Bicycle Co.
20
22
Richard Toler Team Dayton Cycling
59
DNF
Brian Sullivan Team Upland Brewing
36
DNF
Spencer Dell Team Upland Brewing
32
DNS
Justin Kellermeier K & G Bike Center
37
DNS
Joe Fuller  
 
DNS
Ben Brantley Appriss Racing p/b Clarksville Schwinn
42
DNS
Andrew Boyd Appriss Racing p/b Clarksville Schwinn
31
DNS
Felipe Cardenas DASH RACING
46
DNS
Mary Penta Women's Racing Project
39
DNS
Kelsey Devereaux Womens Racing Project
30
Men 3/4
Place
Rider   Team
Age
1
Will Coleman Phoenix Fitness & Training
23
2
David Holtkamp Zone-6 Endurance
23
3
Noah Voyles  
22
4
Caleb Langley None
21
5
Elijah Hasper None
20
6
Tyler Kaufman Wild Card Cycling
29
7
Andrew Boyd Appriss Racing p/b Clarksville Schwinn
31
8
Matthew Ampleman Dogfish
31
9
Ean Pugh  
18
10
Tyler Hardin K&G Bike Center
30
11
Dakota Mitchell Phoenix Fitness & Training
23
12
Terry McDonald Dash Racing
34
13
Troy Stratford Dash Racing
27
14
Blake Mezo  
18
15
Robbie Seal None
38
16
Gregory Nemeth Team Indiebike p/b IU Health
36
17
Abel Barrera Duran Phoenix Fitness and Training
22
18
Nick Belkowski None
31
19
Ben Souders Team Upland Brewing
28
20
Neal Ward None
27
21
Patrick Shirmeyer Phoenix Fitness & Training
49
22
Matthew Thompson 3PH Cycling
23
23
Brian Sullivan Team Upland Brewing
36
24
Mark Damschroder  
48
25
Joe Fuller Clarksville Schwinn powered by Whayne
49
26
Spencer Dell Team Upland Brewing
32
27
Garrett Weiler Indie Bike/IU Health
27
28
Cary Smith Phoenix Fitness and Training
50
29
Shelby Gibbs Dash Racing
31
30
nathan wyrick Phoenix Fitness & Training
30
31
Justin Floyd Phoenix Fitness and Training
31
32
Josh Ginsburg Phoenix
41
33
Brendan Canty Crankworks
 
34
Victor Popov Joe's Cycles/Cardinal Bicycle Co.
20
35
Greg Blanton  
55
36
Derek Walker ZWS / Brilliant Advice
48
37
Jason Mygrant Team Heroes
47
38
Kevin Strawbridge  
47
DNF
Robert Oehler Indiana University-Bloomington
20
DNF
John Reidy KCV Cycling
28
DNF
Elijah Pugh  
20
DNF
Ben Brantley Appriss Racing p/b Clarksville Schwinn
42
DNS
Ben Herbertz Team Neighborlink
17
DNS
Ean Hammond Headwind Cycling p/b Elevator Brewing
31
DNS
Justin Kellermeier K & G Bike Center
37
Men 4/5
Place
Rider   Team
Age
1
Robbie Seal None
38
2
Nick Belkowski None
31
3
Garrett Weiler Indie Bike/IU Health
27
4
Neal Ward None
27
5
Robert Oehler Indiana University-Bloomington
20
6
Aaron Mowery Headwind Cycling p/b Elevator Brewing
39
7
Josh Ginsburg Phoenix
41
8
Robert Strobel Team Lithko
19
9
Patrick Shirmeyer Phoenix Fitness & Training
49
10
Robert Krahulik SAE Gamma Cycling
19
11
Gregory Nemeth Team Indiebike p/b IU Health
36
12
David Holtkamp Zone-6 Endurance
23
13
Justin Floyd Phoenix Fitness and Training
31
14
nathan wyrick Phoenix Fitness & Training
30
15
Jason Maier 3 Rivers Velo Sport
26
16
Blake Mezo  
18
17
Jaron Walling Phoenix Fitness and Training
32
18
Derek Groves None
28
19
John Yoder Phoenix Fitness and Training
38
20
Derek Walker ZWS / Brilliant Advice
48
21
Corey Smith Team NeighborLink
30
22
Nick Ekstrom InWell
34
23
Kevin Strawbridge InWell
47
24
Michael Yost Phoenix Fitness and Training
53
25
Andy Payne Neighborlink
41
26
Patrick McKay NeighborLink
20
27
Keigan Culler None
24
28
Zachary Stevens CUTTERS
19
29
Mark Gilmore Queen City Wheels
61
30
Dylan Curtis Team NeighborLink
22
31
Joshua Gilmore Queen City Wheels
20
32
Taylor Allen DRT Consulting
24
33
Sean Starowitz None
20
34
Christian Montenegro  
25
35
Zen Zupin None
20
36
Derek Dotlich None
21
37
Parker Rauschuber Team Neighborlink
22
38
Rodolfo Villalvir Phoenix Fitness and Training
48
39
Johnathan Steenport Team Neighborlink
22
40
Auston Harris None
28
41
Kyle McCord Team Logik Junior Development
14
42
Gerraldo Bocado None
22
43
Patrick Cunningham Veloworks Urban Cyclery
20
44
Kevin Miles None
62
45
Zechariah King Queen City Wheels
30
46
Jeremiah Dillinger None
18
DNF
Ben May  
25
DNS
Joshua Nealis Team Neighborlink
38
DNS
Brad Claypool None
33
DNS
Chris Anderson None
24
DNS
Ben Herbertz Team Neighborlink
17
DNS
Kris Clason Bicycle Outfitters Indy
29
DNS
Blake Mezo Rbikes
18
Master 40+
Place
Rider   Team
Age
1
Andrew Messer Dash Racing
44
2
Court Maple Heroes Foundation - M.O.B.
49
3
greg mueller heroes foundation
47
4
Sean Weddell  
49
5
Harry Clark Team Heroes
45
6
chris richter Heroes Masters Racing
44
7
Mark Damschroder Ghi sallo Cycling Team
48
8
Michael Baker Heroes Masters Racing
44
9
Brendan Canty Crankworks
 
10
Tim Hall  
47
DNF
Joseph Cox  
44
DNF
Damon Elmer  
46
Master 50+
Place
Rider   Team
Age
1
Don Birch Team Heroes
53
2
Michael Savory Ghisallo Cycling Team
53
3
Patrick Meyer OrthoIndy
50
4
Henry Swinty Fort Wayne Outfitters
54
5
John P. Schmitz Team Indiebike P/B IU Health
57
6
Greg A Blanton ghisallo cycling team
55
7
Shayne Dillinger Ghisallo Cycling Team
51
8
Kevin Noone Heroes Masters Racing
59
9
Richard Toler Team Dayton Cycling
59
10
Damianos Maggos Team Heroes - First Internet Banking
55
11
Philip Perry Fitness Lab Endurance Team
59
12
Mark Gilmore Queen City Wheels
61
13
Rick Vavul None
53
DNF
John Rodgers Team Lithko/VO2
50
Women 1/2/3
Place
Rider   Team
Age
1
Kelsey Devereaux Womens Racing Project
30
2
Sierra Siebenlist Women's Racing Project
32
3
Elizabeth Engwis Scarlet Fire Racing
26
4
Jane Vanni-Noone  
55
5
Celine Oberholzer None
21
6
Mary Penta Women's Racing Project
39
7
Arielle Coy  
26
DNF
Marissa Doner Team Neighborlink
29
Women 4/5
Place
Rider   Team
Age
1
Marissa Doner Team Neighborlink
29
2
Natalie Guyon None
26
3
Brittany Ekstrom InWell
35
4
Abigail Snyder Team Neighborlink
29
5
Laura Watanabe None
22
6
Audrey Baker Midwest Devo/Team Heroes
15
7
Carolyn McCann  
28
Juniors
Place
Rider   Team
Age
1
Austin Brinkman  
 
2
Kyle McCord Team Logik Junior Development
14
3
Curtis Baldwin Bloomington Cycle and Fitness
14
4
Audrey Baker Midwest Devo/Team Heroes
15
5
Margaret Baker  
10

Back