Mid America TT SeriesEastern OH TT Series

Eagle Creek Park Criterium

By: TrueSport
Posted: Apr 14, 2018

Eagle Creek Park Criterium
Indianapolis, IN
April 14, 2018
 
Men 1/2/3
Place
Rider Team
1
Matt Salpietro Texas Roadhouse Cycling
2
John Woods FIB
3
Andrew Boyd Clarksville Schwinn/Rapid Transit
4
Ian McShane Bissell/ABG Cycling Club
5
Nicholas Vorwerk Kreitler Racing Team
6
Robert Frangi Dash Racing
7
Chris Kellar Team Upland Brewing
8
Brad Green Marian
9
Justin Kirk Team Heroes Masters
10
Vance Fletcher Dash Racing
11
David Morse Cycle Club
12
Eli House  
13
Andrzej Banaszkiewicz ZIPP Masters Team
14
Daniel Breuer xxx racing - athletico
15
Andrew Dillman  
16
Kyle Perry Texas Roadhouse Cycling
17
Luke Manning Kreitler Racing Team
18
James Beers 859 Cycling
19
Brian Sullivan Team Upland Brewing
20
Reid Wilson DASH RACING
21
Spencer Dell Team Upland Brewing
22
Felipe Cardenas DASH RACING
23
Jonathan Jacob Bissell/ABG Cycling Club
24
Ryan Shean Texas Roadhouse Cycling
25
Eli Hasper  
26
Brendan Canty 859 Cycling
27
Ben Souders Team Upland Brewing
DNS
Rhys Edwards Team Upland Brewing
DNS
Jake Parker Bloomington-Velo
Men 3/4
Place
Rider Team
1
Will Coleman Phoenix Fitness and Training
2
Andrew Boyd Clarksville Schwinn/Rapid Transit
3
Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health
4
Daniel Breuer xxx racing - athletico
5
Troy Stratford Dash Racing
6
Shelby Gibbs Dash Racing
7
Eli Hasper  
8
Kyle Goris Rollfast
9
Aaron Crawn J's Bikes Racing
10
Travis Verhoff Phoenix Fitness and Training
11
Gregory Nemeth Team Indiebike p/b IU Health
12
Reid Wilson DASH RACING
13
Jason Mygrant Team Heroes
14
Tyler Hardin K&G Bike Center
15
Terry McDonald Dash Racing
16
Aaron Mahoney Hagerty
17
Chris Ryan None
18
Dakota Mitchell Phoenix Fitness and Training
19
Ben Souders Team Upland Brewing
20
Adam Mahomed Team Indiebike p/b IU Health
21
Mitch Huffman Purdue University
22
Felipe Cardenas DASH RACING
23
Brian Sullivan Team Upland Brewing
23
Nathan Villiger Phoenix Fitness and Training
24
Nate Lake DASH RACING
25
john Conant Dash Racing
26
Spencer Dell Team Upland Brewing
27
Doug Robinson Phoenix Fitness and Training
DNS
Rhys Edwards Team Upland Brewing
DNS
Jake Parker Bloomington-Velo
DNS
Mitchell Ford University of Louisville
DNS
Ryson Walden University of Louisville
Men 4/5
Place
Rider Team
1
Gregory Nemeth Team Indiebike p/b IU Health
2
Travis Verhoff Phoenix Fitness and Training
3
Josh Ginsburg Phoenix
4
Mitchell Ford University of Louisville
5
Ryson Walden University of Louisville
6
Kris Clason Bicycle Outfitters Indy
7
Sam Lane Team Indiebike
8
Cooper Fox BLOOMINGTON VELO
9
Kiel Lester None
10
Dakota Mitchell Phoenix Fitness and Training
11
Josh De Jong Phoenix
12
Charlie Eaton None
13
Jaron Walling None
14
Michael Yost Phoenix Fitness and Training
15
Kurtis Greer Indiana University
16
Patrick Shirmeyer Phoenix Fitness and Training
17
William Evans None
18
Nathan Villiger Phoenix Fitness and Training
19
Max Palmer Midwest Development Cycling Inc.
20
Anthony Elmore Outdoor Ventures
21
Luke Scott Team Louisville
22
Keith Woods Dash Racing
23
Mitch Huffman Purdue University
24
Connor Wingler Team Bicycle Outfitters Indy
25
justin ratliff Phoenix Fitness and Training
26
Mitchell Mounts Team Nebo Ridge
27
John Yoder Phoenix Fitness and Training
28
nathan wyrick team nebo ridge
DNF
Derrick Boyd  
DNS
Matthew Weaver None
DNS
Joseph Morgan None
DNS
Jacob Boberg Bakehouse Cycling
DNS
Mike Fowler None
Men 5
Place
Rider Team
1
Mason McKinney  
2
Ben Herbertz Team Neighborlink
3
Justin Swing None
4
Matthew Laubach  
5
John Yoder Phoenix Fitness and Training
6
Kiel Lester None
7
Mitchell Mounts Team Nebo Ridge
8
Mitchell Duke  
9
Kurtis Greer Indiana University
10
Jacob Boberg Bakehouse Cycling
11
Brian Friend Phoenix Fitness and Training
12
Keisuke Ohtani None
13
Noah Reckers None
14
Leo-Anthony Ortiz Bicycle Outfitters Indy
15
justin ratliff Phoenix Fitness and Training
16
Thomas Ring None
17
Jon Tebbe None
18
Ryan Cox  
DNF
Zachary Akers None
DNF
Josh De Jong Phoenix
DNF
Eric Spehlmann None
DNS
Kyle Jamison Hashtag Bikes
DNS
Douglas Trumpey None
Master 35+ 1/2/3
Place
Rider Team
1
Justin Kirk Team Heroes Masters
2
Andrzej Banaszkiewicz ZIPP Masters Team
3
Bryan Boggs ZIPP Masters Team
4
James Beers 859 Cycling
5
Aaron Crawn J's Bikes Racing
6
Brendan Canty 859 Cycling
7
Jim Creamer Team Heroes
8
Jason Mygrant Team Heroes
Master 35+ 3/4/5
Place
Rider Team
1
Josh Ginsburg Phoenix
2
Doug Robinson Phoenix Fitness and Training
3
Rhys Edwards Team Upland Brewing
4
John Yoder Phoenix Fitness and Training
5
Bradley Hayes Terre Haute Cycling
6
James Beers 859 Cycling
7
John Conant Dash Racing
8
Michael Yost Phoenix Fitness and Training
9
Ryan Cox  
10
Keith Woods Dash Racing
11
Mike Fowler None
12
Brian Friend Phoenix Fitness and Training
13
Brendan Canty 859 Cycling
14
Rodolfo Villalvir Phoenix Fitness and Training
DNF
Matthew Weaver None
DNS
Douglas Trumpey None
Master 50+ 3/4/5
Place
Rider Team
1
G R Hall None
2
Herbertz Daniel  
DNS
Allen Galloway Team Bicycle Outfitters Indy
Women 1/2/3
Place
Rider Team
1
Sierra Siebenlist Women's Racing Project
2
Elizabeth Engwis Scarlet Fire Racing
3
Valerie Hyrman Hagerty Cycling Team
4
Kate Seiler TWENTY20 Pro Cycling / TWENTY20 SHOAIR
5
CJ Karas  
Women 3/4/5
Place
Rider Team
1
Arielle Coy Phoenix
2
Eleanor Dyas Midwest Devo
3
Heather Robinson Phoenix
4
Courtney Fletcher None
5
Mallory Schafer Phoenix Fitness & Training
6
Annette Mode None
7
Gabrielle Naile Phoenix Fitness and Training
8
Autumn Reinbold  
Junior Boys - Overall
Place
First Name Last Name Team
1
Ben Herbertz Team Neighborlink
2
Cooper Fox BLOOMINGTON VELO
3
Luke Scott Team Louisville
4
Connor Wingler Team Bicycle Outfitters Indy
5
Max Palmer Midwest Development Cycling Inc.
6
George Frazier Team Louisville Junior Cycling
7
Griffin Miller Team Louisville
8
Anson Sperry Midwest Devo
9
Alex Tebbe None
10
Jack Palmer Midwest Development Cycling Inc.
DNF
Sam Elliot Midwest Development Cycling Inc.
Junior Boys - 17-18
Place
Rider Team
1
Ben Herbertz Team Neighborlink
2
Luke Scott Team Louisville
Junior Boys - 15-16
Place
Rider Team
1
Cooper Fox BLOOMINGTON VELO
2
Connor Wingler Team Bicycle Outfitters Indy
3
Max Palmer Midwest Development Cycling Inc.
Junior Boys - 13-14
Place
First Name Last Name Team
1
George Frazier Team Louisville Junior Cycling
2
Griffin Miller Team Louisville
3
Anson Sperry Midwest Devo
4
Alex Tebbe None
DNF
Sam Elliot Midwest Development Cycling Inc.
Junior Boys - 11-12
Place
Rider Team
1
Jack Palmer Midwest Development Cycling Inc.
Junior Girls - Overall
Place
Rider Team
1
Audrey Baker Midwest Devo/Team Heroes
2
Katie Smock Midwest Devo
Junior Girls - 15-16
Place
Rider Team
1
Audrey Baker Midwest Devo/Team Heroes
Junior Girls - 11-12
Place
Rider Team
1
Katie Smock Midwest Devo

Back