Hilly HundredEastern Ohio Time Trial SeriesMid America TT SeriesMelon Miles

Indy Cross #3 - Brookside Park

By: Indy Cross
Posted: Oct 8, 2016

Indy Cross #3 - Brookside Park
Indianapolis, IN
October 8, 2016
 
Men 1/2
Place
Bib Rider Team
Points
1
46 Andrew Dillman Think Green Toyota of Lexington
100
2
43 Michael Larson A-D bikes/Veloreno
93
3
47 Ryan Hubbs Speedway Wheelmen
88
Men 3
Place
Bib Rider Team
Points
1
381 Thomas Francisco Papa John's Racing Team
80
2
385 Jarret Oldham Clarksville Schwinn powered by Whayne
73
3
387 Eli House Veloworks Urban Cyclery
68
4
368 Lewis Henrickson Team Upland Brewery
65
5
384 Edward Messer Team Neighborlink
63
6
361 Andrew Chandler United States Military Endurance Sports
62
7
380 Glenn Francisco Papa John's Racing Team
61
8
386 Hugo Scala Jr Matrix/RBM
60
9
383 John May Papa John's Racing Team
59
10
376 Nicholas Allman Dash Racing
58
11
378 William Bobrow Papa John's Racing Team
57
12
382 Aaron Hawkins None
56
13
377 Dustin Folger None
55
14
365 Shelby Gibbs Dash Racing
54
DNF
364 Galen Denney Speedway Wheelmen
20
DNF
389 Matthew Madson Veloworks Urban Cyclery
20
Men 4/5
Place
Bib Rider Team
Points
1
874 Zach Andrews Hashtag Bikes
60
2
818 Corey Smith No Limit Cycling
53
3
864 Marc Spratt None
48
4
861 Sean Hurley Scholars Inn Bakehouse
45
5
813 Aaron Lifford Freewheelin' Community Bikes Youth Race Team
43
6
886 Jeff Burnett WBR
42
7
885 Kyle Brenner None
41
8
812 Larry Lenne Team Heroes
40
9
814 Terry McDonald Dash Racing
39
10
887 Zach Douglas None
38
11
873 Ben Freas Zone 6 Motion Cycling
37
12
810 David Harstad Scholars Inn Bakehouse
36
13
859 Jay Druba Redline Racing
35
14
862 Jimmy Ryan None
34
15
880 Chris Leonard No Limit Racing
33
16
876 Andrew Hoffman Team NeighborLink
32
17
889 Neal Ward None
31
18
857 Donald Adams None
30
19
854 Christopher Downer Veloworks Urban Cyclery
29
20
809 Tyler Hardin None
28
21
883 Derek Smith Legend's Outfitters
27
22
863 Jacob Shupe Indiebike p/b IU Health
26
23
801 Michael Baker Team Heroes
25
24
838 Jared York None
24
25
881 Matt Rouse None
23
26
888 Mitch Fuller None
22
27
804 Adrian Cox None
21
28
878 James Huff Silk Road Cycles/Hatchmap
20
29
882 Douglas Shrieve None
19
30
847 Ryan Baber None
18
31
856 Mauricio Acosta Freewheelin' Community Bikes Youth Race Team
17
32
821 Nate Surls Veloworks Urban Cyclery
16
33
875 Lowell Engelking Team Heroes
15
34
806 Carl DeAmicis Heroes cycling
14
35
884 Russell Sproessig None
13
36
853 Robert Hutton None
12
37
819 chad sommerville Spearing & Son Racing
11
DNF
820 Nathan Spratt None
10
DNF
877 Mike Hopkins US Military Endurance Sports
10
DNF
879 Jerod Kizer J's Bikes/Popeye's Racing
10
Master 40+
Place
Bib Rider Team
Points
1
303 Eric Anderson Zipp Masters Team
100
2
380 Tim Proctor The Bicycle Station
93
3
399 Weston Schempf SEAVS/Haymarket pb VanDessel
88
4
370 Chris Bowman grey goat sports
85
5
371 Brett Conaway None
83
6
390 Luke Landis Wagner Research Summit City CX Team
82
7
301 Josh Leline Team WBR
81
8
302 Fred Iversen Shamrock
80
9
382 Gregory Dyas A Cycling Team
79
10
391 Jeffrey Parmelee Loke Bicycles Race Team
78
11
372 Eric Edwards #hashtagbikes vision
77
12
396 Scott Perry Speedway Wheelmen
76
DNF
369 Bryan Boggs Zipp Masters Team
30
DNF
387 Jay Lorentz Speedway Wheelmen
30
Master 50+
Place
Bib Rider Team
Points
1
946 Todd Andersen Summit City Cyclocross Team
100
2
966 Geoffrey Chandler Speedway Wheelmen
93
3
954 Dennis Barber Bicycle Station
88
4
967 Jim Jensen Gray Goat Sports
85
5
961 Barry Wilham Gray Goat
83
6
959 Craig Reynolds J's Bikes Racing
82
7
957 Tim Gavin Team Nebo Ridge
81
8
973 Greg youngen J's Bikes Racing
80
9
960 Matt Rouse None
79
10
969 E. Michael Ozment team mack
78
11
955 John Gardner J's Bikes / Popeye's
77
12
964 Roger Heldman South Stars
76
13
958 Mark Hamilton Fort Wayne Outfitters
75
14
956 Dave Garriott Gray Goat
74
15
975 John Wholor Shamrock Cycles
73
16
962 Bob Wilson None
72
DNF
953 Loren Anderson World Bicycle Relief
30
DNF
971 Timothy Wozniak Speedway Wheelmen
30
Single Speed
Place
Bib Rider Team
Points
1
481 Benjamin Dawson  
80
2
475 Tyler Conant  
73
3
482 Nicholas Allman Dash Racing
68
4
472 James Foster Shamrock Cycles
65
5
462 Christopher Chou Team Yacht Club
63
6
441 Michael Myers Js Bikes
62
Women 1/2/3
Place
Bib Rider Team
Points
1
564 CJ Karas Women's Project Pedal p/b VO2
100
2
573 Rachel Langdon First Internet Bank Cycling Team
93
3
522 Kelsey Devereaux Womens Project Pedal p/b VO2
88
4
574 EMILY PAYONK FORT WAYNE OUTFITTERS
85
Women 4
Place
Bib Rider Team
Points
1
486 Melissa Ford  
60
2
482 Sarah Thomas Reno Wheelmen
53
3
481 Eleanor Dyas Midwest Development Cycling Inc.
48
4
485 Madison Ramsey Midwest Development Cycling Inc.
45
5
427 Stephanie Steider None
43
6
400 Michelle Dyas None
42
Junior Boys
Place
Bib Rider Team
Points
1
534 Aaron Banks Midwest Development Cycling Inc.
40
2
574 Max Palmer Midwest Development Cycling Inc.
35
3
537 Phillip Emmert Midwest Development Cycling Inc.
32
4
591 Alex Corby Midwest Development Cycling Inc.
30
5
578 Seth Ramsey Midwest Development Cycling Inc.
29
6
532 Kyle Andersen Summit City Cyclocross Team
28
7
539 Kenneth Lewis Freewheelin' Community Bikes Youth Cycling Team
27
8
536 Henry Conaway Midwest Development Cycling Inc.
26
9
535 Calvin Conaway Midwest Development Cycling Inc.
25
10
583 Sam Burkle Midwest Development Cycling Inc.
24
11
547 Lunden Olinger Midwest Development Cycling Inc.
23
12
546 Ellis Olinger None
22
13
575 William Palmer Midwest Development Cycling Inc.
21
14
577 Charlie Prust Midwest Development Cycling Inc.
20
15
533 Dane campbell Midwest Development Cycling Inc.
19
16
550 Jack Palmer None
18
17
448 Colton Coster Midwest Development Cycling Inc.
17
18
579 Warner Shrieve Midwest Development Cycling Inc.
16
19
576 Chris Priest Freewheelin' Community Bikes Youth Cycling Team
15
20
586 Aidan Dobbins Gray Goat
14
Junior Girls
Place
Bib Rider Team
Points
1
690 Karoline Fairbanks J's Bikes/IHOP
40
2
687 Nicole Parisi Freewheelin' Community Bikes Youth Race Team
35

Back