Indy Cross #2 - Paul Ruster Park

By: Indy Cross
Posted: Oct 1, 2016

Indy Cross #2 - Paul Ruster Park
Indianapolis, IN
October 1, 2016
 
Men 1/2
Place
Bib
Rider Team
Points
1
43
Michael Larson A-D bikes/Veloreno
100
2
45
Cade Bickmore Marian University Cycling Team
93
Men 3
Place
Bib
Rider Team
Points
1
376
Nicholas Allman Dash Racing
80
2
368
Lewis Henrickson Team Upland Brewery
73
3
379
Tyler Roberts Marian University Cycling Team
68
4
388
Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health
65
5
361
Andrew Chandler United States Military Endurance Sports
63
DNF
377
Dustin Folger None
20
DNS
378
Eric Knackmuhs Scholars Inn Bakehouse
0
DNS
374
William Prann Midwest Trek
0
Men 4/5
Place
Bib
Rider Team
Points
1
861
Sean Hurley Scholars Inn Bakehouse
60
2
848
Zach Andrews Hashtag Bikes
53
3
860
Scott Helvie NUVO Cultural Trail
48
4
866
Conor Swan Midwest Devo
45
5
873
Ben Freas Zone 6 Motion Cycling
43
6
864
Marc Spratt None
42
7
822
Reid Wilson 3PH Cycling
41
8
808
Edward Fujawa Matthews Racing
40
9
812
Larry Lenne Team Heroes
39
10
859
Jay Druba Redline Racing
38
11
814
Terry McDonald Dash Racing
37
12
846
Chad Nay None
36
13
818
Corey Smith No Limit Cycling
35
14
869
Neal Ward None
34
15
863
Jacob Shupe Indiebike p/b IU Health
33
16
820
Nathan Spratt None
32
17
854
Christopher Downer Veloworks Urban Cyclery
31
18
811
Wesley Kendall J's Bikes
30
19
850
Derek Mantyla Hashtag Bikes
29
20
870
Chuck Warren None
28
21
858
Glen Alden Columbus Bicycle Station
27
22
862
Jimmy Ryan None
26
23
857
Donald Adams None
25
24
872
Tom Jones Speedway Wheelmen
24
25
815
Randon Ripley None
23
26
856
Mauricio Acosta Freewheelin' Community Bikes Youth Race Team
22
27
868
Gabe Thomas Marian University
21
28
847
Ryan Baber None
20
29
871
Paul Melillo `
19
30
867
Scotch Swango Redline Racing
18
31
838
Jared York None
17
32
855
Schuyler Warham  
16
33
801
Michael Baker Team Heroes
15
34
821
Nate Surls Veloworks Urban Cyclery
14
35
853
Robert Hutton None
13
DNF
865
Chad Steider None
10
DNS
806
Carl DeAmicis Heroes cycling
0
Master 40+
Place
Bib
Rider Team
Points
1
380
Tim Proctor The Bicycle Station
100
2
370
chris bowman grey goat sports
93
3
388
Ryan Burnette None
88
4
369
Bryan Boggs Zipp Masters Team
85
5
371
Brett Conaway None
83
6
376
Michael Keppler Speedway Wheelmen
82
7
384
Matthew Battin Bicycle Station
81
8
374
William Hallberg Team Indiebike p/b IU Health
80
9
379
David Palmer World Bicycle Relief
79
10
375
Mike Hemelgarn Don Galligher-DRT Consulting
78
11
395
Stephan Gregoire  
77
12
389
Matt Emmert None
76
13
392
Ty Peck The Bicycle Shop of Shelbyville
75
14
387
Jay Lorentz Speedway Wheelmen
74
15
391
Jeffrey Parmelee Loke Bicycles Race Team
73
16
382
Gregory Dyas A Cycling Team
72
17
385
Joshua Harpe Loke Bikes
71
18
372
Eric Edwards #hashtagbikes vision
70
19
393
Doug Shrieve  
69
DNF
373
Donald Galligher DRT Consulting
30
DNS
383
Bradley Hayes Js Bikes Racing
0
Master 50+
Place
Bib
Rider Team
Points
1
946
Todd Andersen Summit City Cyclocross Team
100
2
954
Dennis Barber Bicycle Station
93
3
967
Jim Jensen Gray Goat Sports
88
4
959
Craig Reynolds J's Bikes Racing
85
5
963
Mike Conaway Speedway Wheelmen
83
6
961
Barry Wilham Gray Goat
82
7
957
Tim Gavin Team Nebo Ridge
81
8
970
John P. Schmitz Loke Bicycle Race Team
80
9
973
Greg youngen J's Bikes Racing
79
10
969
E. Michael Ozment team mack
78
11
953
Loren Anderson World Bicycle Relief
77
12
968
Brian O'Halloran xXx Racing-Athletico
76
13
958
Mark Hamilton Fort Wayne Outfitters
75
14
972
Ken Misch None
74
15
974
albert lake team 02
73
16
962
Bob Wilson None
72
17
971
Timothy Wozniak Speedway Wheelmen
71
DNS
966
Michael Henry Team Nebo Ridge
0
Single Speed
Place
Bib
First Name Last Name Team
2
1
429
Lewis Henrickson Team Upland Brewery
80
2
452
Tyler Conant  
73
3
444
John Paul J's Bikes/ Popeyes
68
4
442
Chad Nay None
65
5
441
Michael Myers Js Bikes
63
DNS
Christopher Chou Team Yacht Club
0
Women 4
Place
Bib
Rider Team
Points
1
484
Marissa Doner Team NeighborLink
60
2
427
Stephanie Steider None
53
DNS
481
Eleanor Dyas Midwest Devo
0
DNS
400
Michelle Dyas None
0
Junior Boys
Place
Bib
Rider Team
Points
1
574
Max Palmer Midwest Development Cycling Inc.
40
2
534
Aaron Banks Midwest Development Cycling Inc.
35
3
582
Marek Hayes Js Bikes Racing
32
4
537
Phillip Emmert Midwest Development Cycling Inc.
30
5
532
Kyle Andersen Summit City Cyclocross Team
29
6
536
Henry Conaway Midwest Development Cycling Inc.
28
7
578
Seth Ramsey Midwest Development Cycling Inc.
27
8
547
Lunden Olinger Midwest Development Cycling Inc.
26
9
535
Calvin Conaway Midwest Development Cycling Inc.
25
10
583
Sam Burkle Midwest Development Cycling Inc.
24
11
539
Kenneth Lewis Freewheelin' Community Bikes Youth Cycling Team
23
12
546
Ellis Olinger None
22
13
590
Roheo Gregoire  
21
14
585
Hudson Burnette None
20
15
580
Brooks Burnette None
19
16
575
William Palmer Midwest Development Cycling Inc.
18
17
533
Dane campbell Midwest Development Cycling Inc.
17
18
577
Charlie Prust Midwest Development Cycling Inc.
16
19
550
Jack Palmer None
15
20
448
Colton Coster Midwest Devo
14
21
579
Warner Shrieve Midwest Development Cycling Inc.
13
22
544
Anthony Misch Midwest Devo
12
23
576
Chris Priest Freewheelin' Community Bikes Youth Cycling Team
11
24
588
Angus Proctor The Bicycle Station
10
25
587
Jack Helvie None
9
26
586
Aidan Dobbins Gray Goat
8
27
589
Riley McGuire Midwest Devo
7
DNS
538
Gibson Frizzell Midwest Development Cycling Inc.
0
Junior Girls
Place
Bib
Rider Team
Points
1
690
Karoline Fairbanks J's Bikes/IHOP
40
2
687
Nicole Parisi Freewheelin' Community Bikes Youth Race Team
35

Back