Hilly Hundred

Eagle Creek Park Omnium

By: TrueSport
Posted: Apr 10, 2016

Eagle Creek Park Omnium
Indianapolis, IN
April 9-10, 2016
 
Men 1/2/3 - Saturday
Place
Rider   Team
1
Adam Leibovitz ICC BISSELL-ABG-GIANT
2
kent Ross Marian University
3
chad burdzilaus Texas Roadhouse
4
Brice Brookshire Texas Roadhouse
5
tyler george xXx Racing-Athletico
6
Jake Buescher xXx Racing-Athletico
7
Josh Johnson ICC BISSELL-ABG-GIANT
8
Matt salpietro Texas Roadhouse
9
Aaron Beebe ICC BISSELL-ABG-GIANT
10
Hogan Sills ICC BISSELL-ABG-GIANT
11
Douglas Fagan Team Upland Brewing
12
Ian McShane ICC BISSELL-ABG-GIANT
13
Ryan Shean Texas Roadhouse
14
Ryan fay xXx Racing-Athletico
15
Jarret Oldham Clarksville Schwinn/Rapid Transit
16
John Puffer Texas Roadhouse
17
Jason Fowler Cutters Cycling
18
ben Laforce xXx Racing-Athletico
19
Kyle perry Texas Roadhouse
20
Thomas Revard ICC BISSELL-ABG-GIANT
21
Timothy Nixon Team Upland Brewing
22
Michael Keller ICC BISSELL-ABG-GIANT
23
David Morse Above and Beyond Cancer p/b Scheels
24
Jamie Klein Clarksville Schwinn powered by Whayne
25
Jordan fleming bike line
26
David Rose 859 Cycling
27
Andrew Boyd Clarksville Schwinn powered by Whayne
28
Aaron baker xXx Racing-Athletico
29
William Burton 859 Cycling
30
Brad Bailey Zone-6 Cycling
31
Colton Barrett Texas Roadhouse
32
Joe Fuller Clarksville Schwinn powered by Whayne.
34
Timothy Hargrave Clarksville Schwinn powered by Whayne.
DNF
Andrew Beckman Clarksville Schwinn powered by Whayne
DNF
Scott Baumer Team Upland Brewing
DNF
Jonathan Jacob ICC BISSELL-ABG-GIANT
DNF
Jordan Marhanka Texas Roadhouse
Men 3/4 - Saturday
Place
Rider   Team
1
Alek Minkis Team Upland Brewing
2
Robert Frangi Dash Racing
3
Thomas Svenstrup Zone-6 Cycling
4
Justin Kirk Phoenix Fitness and Training
5
Charles Dell Upland Brewing
6
Andrew Chandler US Military Endurance Sports
7
Samuel Runningen Zone-6 Cycling
8
Brad Bailey Zone-6 Cycling
9
Zach deitch marian university
10
Zachery Scharnhort Momentum Racing LLC
11
Ben Souders Mercy Kuat
12
Michael Scott  
13
Chris Carr Zone-6 Cycling
14
Kyle Strait Team Heroes
15
Daniel Noboa Scarlet Fire
16
Ben Freas Zone-6 Cycling
17
Tobias Holsman  
18
Kevin Collins Freewheeler Bike Shop
19
Jason Mygrant Team Heroes
20
David Fouts ROLLFAST
21
Troy Stratford Dash Racing
22
David Park  
23
Terry McDonald Dash Racing
24
Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy
25
john Conant Dash Racing
26
Victor Popov Zone-6 Cycling
27
Adam Mahomed Indy Bike p/b IU Health
28
Nate Ganger  
29
Nicholas Untch Wild Card Cycling
30
David Hack Dans Comp Factory Racing
31
Forrest Kunkel  
32
James Gunderman Team Apex Mulitsport
33
Jonathan Hoopingarner Zone-6 Cycling
34
Andrew Pollina Team Apex Multisport
DNF
Andrew Beckman Clarksville Schwinn powered by Whayne
Men 4/5 - Saturday
Place
Rider   Team
1
Grant Goldman  
2
Nate Ganger  
3
Will Coleman  
4
John Reidy  
5
Greg Hillman Phoenix Fitness and Training
6
Conor Swan Midwest Development Cycling Inc.
7
Jeff Kucic Heroes
8
Kyle Strait Team Heroes
9
Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy
10
Keith Woods  
11
Michael Carsten No Limit Racing
12
Zach Berend Veloworks Urban Cyclery
13
Matthew Thomas No Limit Racing
14
Will Revard Bike Line Indiana
15
Kyle Goris Team Nebo Ridge
16
Matthew Weddle Schellers Evansville Racing
17
Elliott Parshall  
18
Eli House Veloworks Urban Cyclery
19
Don Graves No Limit Racing
20
Carl Ring No Limit Racing
21
Ryan Bauer No Limit Racing
22
Kevin Strawbridge  
23
Eric Hetland  
24
Chuck Albaugh Michiana Velo
25
Kevin Jones  
26
Adam Decker  
27
Kris Clason  
28
Joshua Morris Trailhouse Village Bicycles
29
Ryan Coddington  
30
Eli Knight  
31
Ryan Bredemeyer  
32
Adam Lock Trailhouse Village Bicycles
DNF
Angel Campos No Limit Racing
DNF
Frank Kenney Team Bicycle Outfitters Indy
DNF
Jerod Kizer J's Bikes/Popeye's Racing
DNF
Eric Augustus  
DNF
COLIN FINN  
DNF
James Gunderman Team Apex Mulitsport
DNF
Tracy Myers Trailhouse Village Bicycles
DNF
Andrew Pollina Team Apex Multisport
DNF
Rodolfo Villalvir  
DNF
Jeff Hetland  
DNF
Jared Johnson  
DNF
Lewis Caskey No Limit Racing
Master 40+ - Saturday
Place
Rider   Team
1
Andrzej Banaszkiewicz Zipp Masters Team
2
Timothy Hargrave Clarksville Schwinn powered by Whayne.
3
Felipe Cardenas Indiebike P/b IU Health
4
Joe fuller Clarksville Pb
5
William Dolan Scheller's Fitness and Cycling
6
Jim Creamer Zone-6 Cycling
7
Kevin Collins Freewheeler Bike Shop
8
ryan tragesser team heroes
9
Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health
10
Greg Hillman Phoenix Fitness and Training
11
Guene James RollFast
12
Andrew McLaughlin Phoenix Training and Fitness
13
Mark Sills Scarlet Fire
14
John P. Schmitz Loke Bicycles Race Team
15
Scott Perry Speedway Wheelmen
16
Tom Hawley Schellers Evansville Racing
17
Robert Beck Phoenix Fitness and Training
Women - Saturday
Place
Rider   Team
1
Shannon Wright City Hub Cyclery Race Team
2
Lindsay Riggs Scarlet Fire
3
Lynn Coy Phoenix Fitness and Training
4
Marissa Doner Phoenix Fitness and Training
Men 1/2/3 - Sunday
Place
Rider   Team
1
Jake Buescher xXx Racing-Athletico
2
Ryan Shean Texas Roadhouse
3
Aaron Beebe ICC BISSELL-ABG-GIANT
4
Hogan Sills ICC BISSELL-ABG-GIANT
5
Brice Brookshire Texas Roadhouse
6
Adam Leibovitz Giant Racing
7
Matt salpietro Texas Roadhouse
8
Ben Schmutte Marian University
9
Douglas Fagan Team Upland Brewing
10
Tyler George xXx Racing-Athletico
11
Andrzej Banaszkiewicz ZIPP Masters Team
12
Aaron baker xXx Racing-Athletico
13
Jarret Oldham Clarksville Schwinn/Rapid Transit
14
Ian McShane Bissel-ABG-Giant
15
William Burton 859 Cycling
16
Nathan Labecki Marian University
17
David Rose 859 Cycling
18
Robert Frangi Dash Racing
19
Ben Weaver Zipp masters
20
john Conant Dash Racing
21
joseph matacale dans comp factory race
22
Ryan fay xXx Racing-Athletico
23
Kyle perry Texas Roadhouse
24
David Morse Above and Beyond Cancer p/b Scheels
25
Jason Fowler Cutters Cycling
26
Thomas Revard ICC BISSELL-ABG-GIANT
27
Craig Baker Team IndieBike p/b IU Health
28
Jordan fleming bike line
29
Timothy Nixon Team Upland Brewing
30
Daniel Noboa Scarlet Fire
31
ben Laforce xXx Racing-Athletico
32
Brad Bailey Zone-6 Cycling
33
Karim Abdelkader Velocity
34
Josh Johnson ICC BISSELL-ABG-GIANT
35
Felipe Cardenas Indiebike P/b IU Health
36
chad burdzilaus Texas Roadhouse
37
Sean oDonnell Scarlet Fire
38
Michael Keller ICC BISSELL-ABG-GIANT
39
Jonathan Jacob ICC BISSELL-ABG-GIANT
40
John Puffer Texas Roadhouse
41
Dale Eads zws popcile
42
Glenn Schoenung popsicle
43
Josiah Longenecker Midwest Devo
Men 3/4 - Sunday
Place
Rider   Team
1
Daniel Noboa Scarlet Fire
2
Justin Kirk Phoenix Fitness and Training
3
Rhys Edwards Team Upland Brewing
4
Robert Frangi Dash Racing
5
Andrew Chandler US Military Endurance Sports
6
Kevin Collins Freewheeler Bike Shop
7
Zachery Scharnhort Momentum Racing LLC
8
Grant Goldman  
9
Thomas Svenstrup Zone-6 Cycling
10
Jordan fleming bike line
11
Michael Scott None
12
Eric Yandl Team Upland Brewing
13
Joseph Blommel Phoenix Fitness and Training
14
Ben Freas Zone-6 Cycling
15
David Hack Dans Comp Factory Racing
16
Alek Minkis Team Upland Brewing
17
Brad Bailey Zone-6 Cycling
18
Zach deitch Marian University
19
dale eads zws popcile
20
Nicholas Untch Wild Card Cycling
21
David Fouts ROLLFAST
22
Marc O'Leary  
23
Andrew Truemper Team Upland Brewing
24
Gene James ROLLFAST
25
glenn Schoenung popsicle
26
Sean Hurley Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
27
Jonathan Hoopingarner Zone-6 Cycling
28
Samuel Runningen Zone-6 Cycling
29
Doug Robinson Phoenix Fitness and Training
30
Chris Carr Zone-6 Cycling
31
Josiah Longenecker Midwest Devo
32
john Conant Dash Racing
33
Charles Dell Upland Brewing
34
Victor Popov Zone-6 Cycling
DNF
Matthew Thomas No Limit Racing
DNF
James Gunderman Team Apex Mulitsport
DNF
Andrew Pollina Team Apex Multisport
Men 4/5 - Sunday
Place
Rider   Team
1
Eli House Veloworks Urban Cyclery
2
Jeremy Crawford  
3
Will Coleman  
4
Grant Goldman  
5
Greg Hillman Phoenix Fitness and Training
6
Joe Kruegel Scholars Inn Bakehouse
7
Will Revard Bike Line Indiana
8
Kyle Strait Team Heroes
9
Michael Carsten No Limit Racing
10
Shelby Gibbs  
11
Michael Schmahl Sigma Nu
12
Don Graves No Limit Racing
13
Conor Swan Midwest Development Cycling Inc.
14
Josh Ginsburg Phoenix
15
Jake Hreha Midwest Development Cycling Inc.
16
Nate Ganger  
17
Nate Lake  
18
John Reidy  
19
James Gunderman Team Apex Mulitsport
20
Matthew Thomas No Limit Racing
21
Matthew Weddle Schellers Evansville Racing
22
Ricardo Zacarias Schellers Evansville Racing
23
Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy
24
Ryan Bauer No Limit Racing
25
Ean Pugh Spin Zone Racing
26
Casey Montgomery  
27
Rodolfo Villalvir  
28
Carl Ring No Limit Racing
29
Christopher Kay Schellers Evansville Racing
30
Daniel Yoder  
31
Andrew Pollina Team Apex Multisport
32
Sean Hurley Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
33
Adam Lock Trailhouse Village Bicycles
34
Ryan Bredemeyer  
35
Nick Allman Dash Racing
36
Lewis Caskey No Limit Racing
37
Jerry Pheifer  
38
Austin Roach  
39
Daniel Bartholomew  
40
Kevin Strawbridge  
41
David Thole Team Dayton Bicycling
42
Jeff Kucic Heroes
43
Luke Steinborn  
44
Barrett McManus Trailhouse Village Bicycles
45
Joseph Blommel Phoenix Fitness and Training
46
Tracy Myers Trailhouse Village Bicycles
DNF
Eric Augustus  
DNF
Terry Burkins  
DNF
Jerod Kizer J's Bikes/Popeye's Racing
Master 40+ - Sunday
Place
Rider   Team
1
Ben Weaver Zipp Masters Team
2
Andrzej Banaszkiewicz Zipp Masters Team
3
Mike Sherman Zipp Masters Team
4
Eric Andersdon Zipp Masters Team
5
Jim Creamer Zone-6 Cycling
6
Craig Baker Team IndieBike p/b IU Health
7
Michael Lantz  
8
Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health
9
John P. Schmitz Loke Bicycles Race Team
10
Kenneth Misch  
11
Greg Hillman Phoenix Fitness and Training
12
Rodney Roof Zephyr Wheel Sport
13
Andrew McLaughlin Phoenix Training and Fitness
14
Kevin Collins Freewheeler Bike Shop
15
Dale Eads zws popcile
16
Tom Hawley Schellers Evansville Racing
17
Bob Kay Dans Comp Factory Racing
18
Gene James ROLLFAST
19
Glenn Schoenung popsicle
20
Sean oDonnell Scarlet Fire
21
Robert Beck Phoenix Fitness and Training
22
Karim Abdelkader Velocity
23
Felipe Cardenas Indiebike P/b IU Health
24
Scott Perry Speedway Wheelmen
25
Allen Galloway Team Bicycle Outfitters Indy
Women - Sunday
Place
Rider   Team
1
Kathryn George xXx Racing-Athletico
2
Courtney ONeill xXx Racing-Athletico
3
Sarah London xXx Racing-Athletico
4
Kate Seiler TWENTY16 Pro Cycling
5
Shannon Wright City Hub Cyclery Race Team
6
Jessica Whiton xXx Racing-Athletico
7
Lynn Coy Phoenix Fitness and Training
8
Marissa Doner Phoenix Fitness and Training
9
Tina Childressorown  
10
Monika Kowalska xXx Racing-Athletico
11
sue wellinghoff xXx Racing-Athletico
12
Kristi moley phoenix Fitness and Training
13
Bahar Mallah xXx Racing-Athletico
14
Sophia scobar xXx Racing-Athletico
15
Melissa Kelly xXx Racing-Athletico
Men 1/2/3 - Omnium
 
     
Saturday
Sunday
Total
Place
Rider   Team
Finish
Sprint 1
Sprint 2
Finish
Sprint 3
Sprint 4
Points
1
Aaron Beebe ICC BISSELL-ABG-GIANT
5
10
10
15
10
 
50
2
Adam Leibovitz Giant Racing
20
7
7
9
 
7
50
3
Ryan Shean Texas Roadhouse
1
2
4
18
4
2
31
4
Douglas Fagan Team Upland Brewing
4
 
 
5
 
 
9
5
Josh Johnson ICC BISSELL-ABG-GIANT
9
 
 
 
 
 
9
6
Michael Keller ICC BISSELL-ABG-GIANT
 
 
 
 
1
4
5
7
Jarret Oldham Clarksville Schwinn/Rapid Transit
 
 
 
1
 
 
1
8
William Burton 859 Cycling
 
 
 
 
 
 
 
9
David Rose 859 Cycling
 
 
 
 
 
 
 
10
David Morse Above and Beyond Cancer p/b Scheels
 
 
 
 
 
 
 
11
Jason Fowler Cutters Cycling
 
 
 
 
 
 
 
12
Thomas Revard ICC BISSELL-ABG-GIANT
 
 
 
 
 
 
 
13
Timothy Nixon Team Upland Brewing
 
 
 
 
 
 
 
14
Brad Bailey Zone-6 Cycling
 
 
 
 
 
 
 
15
Jonathan Jacob ICC BISSELL-ABG-GIANT
 
 
 
 
 
 
 
Men 3/4 - Omnium
 
     
Saturday  
Sunday    
Total
Place
Rider   Team
Finish
Sprint 1
Sprint 2
Finish
Sprint 3
Sprint 4
Points
1
Justin Kirk Phoenix Fitness and Training
13
4
7
18
7
4
53
2
Alek Minkis Team Upland Brewing
20
10
10
 
 
1
41
3
Thomas Svenstrup Zone-6 Cycling
15
7
2
4
1
10
39
4
Robert Frangi Dash Racing
18
 
1
13
4
 
36
5
Daniel Noboa Scarlet Fire
 
 
 
20
 
7
27
6
Andrew Chandler US Military Endurance Sports
9
1
4
11
2
 
27
7
Kevin Collins Freewheeler Bike Shop
 
 
 
9
10
2
21
8
Samuel Runningen Zone-6 Cycling
7
 
 
 
 
 
7
9
Brad Bailey Zone-6 Cycling
6
 
 
 
 
 
6
10
Michael Scott  
2
 
 
2
 
 
4
11
Chris Carr Zone-6 Cycling
1
2
 
 
 
 
3
12
Ben Freas Zone-6 Cycling
 
 
 
 
 
 
 
13
David Hack Dans Comp Factory Racing
 
 
 
 
 
 
 
14
Nicholas Untch Wild Card Cycling
 
 
 
 
 
 
 
15
David Fouts ROLLFAST
 
 
 
 
 
 
 
16
Jonathan Hoopingarner Zone-6 Cycling
 
 
 
 
 
 
 
17
john Conant Dash Racing
 
 
 
 
 
 
 
18
Victor Popov Zone-6 Cycling
 
 
 
 
 
 
 
19
James Gunderman Team Apex Mulitsport
 
 
 
 
 
 
 
20
Andrew Pollina Team Apex Multisport
 
 
 
 
 
 
 
Men 4/5 - Omnium
 
     
Saturday  
Sunday  
Total
Place
Rider   Team
Finish
Sprint 1
Sprint 2
Finish
Sprint 3
Sprint 4
Points
1
Eli House Veloworks Urban Cyclery
 
10
 
20
 
7
37
2
Greg Hillman Phoenix Fitness and Training
11
1
 
11
10
2
35
3
Kyle Strait Team Heroes
6
2
10
6
7
4
35
4
Nate Ganger  
18
7
 
 
4
 
29
5
Michael Carsten No Limit Racing
3
 
7
5
2
10
27
6
John Reidy  
13
4
2
 
 
 
19
7
Conor Swan Midwest Development Cycling Inc.
9
 
 
1
 
 
10
8
Will Revard Bike Line Indiana
 
 
 
7
1
 
8
9
Marc O'Leary Team Bicycle Outfitters Indy
5
 
 
 
 
 
5
10
Don Graves No Limit Racing
 
 
 
2
 
 
2
11
James Gunderman Team Apex Mulitsport
 
 
 
 
 
 
 
12
Matthew Weddle Schellers Evansville Racing
 
 
 
 
 
 
 
13
Ryan Bauer No Limit Racing
 
 
 
 
 
 
 
14
Rodolfo Villalvir  
 
 
 
 
 
 
 
15
Carl Ring No Limit Racing
 
 
 
 
 
 
 
16
Andrew Pollina Team Apex Multisport
 
 
 
 
 
 
 
17
Adam Lock Trailhouse Village Bicycles
 
 
 
 
 
 
 
18
Lewis Caskey No Limit Racing
 
 
 
 
 
 
 
19
Kevin Strawbridge  
 
 
 
 
 
 
 
20
Tracy Myers Trailhouse Village Bicycles
 
 
 
 
 
 
 
21
Eric Augustus  
 
 
 
 
 
 
 
Master 40+ - Omnium
 
     
Saturday  
Sunday  
Total
Place
Rider   Team
Finish
Sprint 1
Sprint 2
Finish
Sprint 3
Sprint 4
Points
1
Andrzej Banaszkiewicz Zipp Masters Team
20
10
10
20
10
10
80
2
Jim Creamer Zone-6 Cycling
9
7
2
11
 
 
29
3
Felipe Cardenas Indiebike P/b IU Health
15
 
4
 
7
 
26
4
Steve Ellis Team Indiebike p/b IU Health
5
2
 
6
 
 
13
5
Greg Hillman Phoenix Fitness and Training
4
1
 
4
 
1
10
6
John P. Schmitz Loke Bicycles Race Team
 
4
 
5
 
 
9
7
Kevin Collins Freewheeler Bike Shop
7
 
 
 
 
 
7
8
Andrew McLaughlin Phoenix Training and Fitness
2
 
 
1
 
 
3
9
Tom Hawley Schellers Evansville Racing
 
 
 
 
 
 
 
10
Robert Beck Phoenix Fitness and Training
 
 
 
 
 
 
 
11
Scott Perry Speedway Wheelmen
 
 
 
 
 
 
 

Back