Mid America TT SeriesEastern OH TT Series

Gray Goat Sports Indy Cross Finale - Marion County Fairgrounds

By: Indy Cross
Posted: Nov 15, 2015

Gray Goat Sports Indy Cross Finale - Marion County Fairgrounds
Indianapolis, IN
November 15, 2015
 
Men 1/2/3
Place
Bib
Rider Team City
ST
Points
1
22
Weston Schempf SEAVS/Haymarket West Lafayette
IN
200
2
25
Eric Anderson Zipp Factory Team INDIANAPOLIS
IN
186
3
13
Vance Fletcher Marian University Cycling Team Chariton
IA
176
4
11
Sam Winters Marian University Lynchburg
VA
170
5
21
Zachary Nehr ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI Whitefish Bay
WI
166
6
24
John Yandl Upland FOUNTAIN CITY
IN
164
7
23
Hogan Sills Astellas Cycling Champaign
IL
162
8
20
David Yohe SRAM DSD Indianapolis
IN
160
9
8
Josiah Longenecker Midwest Devo ANGOLA
IN
158
Men 3
Place
Bib
Rider Team City
ST
Points
1
323
Jarret Oldham Purdue University Floyds Knobs
IN
160
2
321
Johnny Hoffman Blazing Saddle Racing Berlin Hts
OH
146
3
303
Lewis Henrickson Team Upland Brewing Indianapolis
IN
136
4
315
Eric Knackmuhs Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Bloomington
IN
130
5
313
Paul Franco None Indianapolis
IN
126
6
300
Erik Albers Speedway Wheelmen Indianapolis
IN
124
7
311
James Frazier Team Matthews Racing INDIANAPOLIS
IN
122
8
324
Tyler Roberts International Christian Cycling Indianapolis
IN
120
9
320
William Bobrow Better Cycling of Louisville Louisville
KY
118
10
308
Justin Miller Team Six One Four Columbus
OH
116
11
325
Levi Jamison   INDIANAPOLIS
IN
114
12
322
Miles Johnson Team Indiebike p/b IU Health Indianapolis
IN
112
DNS
304
Dustin Jones Team Indiebike p/b IU Health Indianapolis
IN
0
DNS
309
Jake Parker Don Galligher-DRT Consulting Bloomington
IN
0
Men 4/5
Place
Bib
Rider Team City
ST
Points
1
674
Chase Wark Birchwood/GIS Zimmerman
MN
120
2
621
Matthew Hohn None Carmel
IN
106
3
623
Spencer Miller ROLLFAST Zionsville
IN
96
4
600
Nicholas Allman None Indianapolis
IN
90
5
616
Edward Fujawa Matthews Racing Indianapolis
IN
86
6
636
Chris Moore Cycling & Fitness Warehouse Richmond
IN
84
7
442
Aaron Lifford Matthews Bikes Indianapolis
IN
82
8
450
Eli House   INDIANAPOLIS
IN
80
9
613
Zach Douglas None Indianapolis
IN
78
10
640
David Palmer Team World Bicycle Relief Zionsville
IN
76
11
634
Thomas McMannis Bicycle Garage Indy Noblesville
IN
74
12
610
Brett Conaway None Zionsville
IN
72
13
662
Bryan Downs Team World Bicycle Relief Indianapolis
IN
70
14
452
Reid Wilson 3PH Columbus
IN
68
15
658
Sean Hurley Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Bloomington
IN
66
16
603
Jon Beecham None Indianapolis
IN
64
17
649
Neal Ward None Indianapolis
IN
62
18
614
Matt Emmert None Bloomington
IN
60
19
611
Nathan Damm None Madison
IN
58
20
453
Quinn Alonzo   INDIANAPOLIS
IN
56
21
648
Shawn Thomas SRAM Factory Noblesville
IN
54
22
444
Lily Peck Midwest Development Cycling Inc. Shelbyville
IN
52
23
619
David Harstad Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Bloomington
IN
50
24
443
Jeremy Miller Js Bikes Racing Greencastle
IN
48
25
441
Justin Lauderback World Bicycle Relief Indianapolis
IN
46
26
627
Jerod Kizer Js Bikes Racing DANA
IN
44
27
451
Joe Kruegel Scholars Inn Bakehouse Bloomington
IN
42
28
650
Chuck Warren None Indianapolis
IN
40
29
651
Barry Wilham Gray Goat Sports Greenwood
IN
38
30
602
Jacob Banks Midwest Development Cycling Inc. Westfield
IN
36
31
625
Wesley Kendall Js Bikes Racing Greencastle
IN
34
32
437
Abe Hundt Don Galligher-DRT Consulting Indianapolis
IN
32
33
692
Karl Kovach Team Bicycle Outfitters Indy Indianapolis
IN
30
34
612
Gregory Dyas Bike Law Carmel
IN
28
35
638
Chad Nay None Carmel
IN
26
36
440
Kris Lasure The Bicycle Station Columbus
IN
24
37
660
Jeff Whipple Spearing and Son Racing Indianapolis
IN
22
38
675
Derek Mantyla None INDIANAPOLIS
IN
20
39
445
Jerry Watson None Noblesville
IN
20
40
438
Tom Jones None Indianapolis
IN
20
41
449
Matt Allgeier   INDIANAPOLIS
IN
20
42
436
Roger Heldman None Indianapolis
IN
20
43
645
Collin Shipman Team Nebo Ridge Zionsville
IN
20
44
622
Kevin Houk Bicycle Outfitters Indy McCordsville
IN
20
45
447
Andre Phillips   INDIANAPOLIS
IN
20
46
696
Joshua Harpe The Cycle Studio Fishers
IN
20
47
685
Jonathan E Lowry None Indianapolis
IN
20
48
668
Jeffrey Parmelee Midwest Development Cycling Inc. Indianapolis
IN
20
49
647
Nate Surls Veloworks Urban Cyclery Indianapolis
IN
20
50
697
Zachary Berend Veloworks Urban Cyclery Indianapolis
IN
20
51
435
patrick cunningham   INDIANAPOLIS
IN
20
52
699
Phillip Hassman Veloworks Urban Cyclery Indianapolis
IN
20
53
446
Jesse Yandl None Fountain City
IN
20
54
698
Angel Campos No Limit Racing Fort Wayne
IN
20
DNF
601
Loren Anderson World Bicycle Relief Indianapolis
IN
20
DNF
626
Craig Kielbasa None Bartlett
IL
0
DNF
673
Daniel Tirado Metro East Cycling Carmel
IN
20
DNS
617
Shelby Gibbs Dash Racing indianapolis
IN
0
DNS
665
Eli Knight None West Lafayette
IN
0
Master 40+
Place
Bib
Rider Team City
ST
Points
1
433
Dave McComb Summit City Cyclocross Team Yoder
IN
200
2
406
Donald Galligher Don Galligher-DRT Consulting Bloomington
IN
186
3
415
Ryan Myers Don Galligher-DRT Consulting Fort Wayne
IN
176
4
403
chris bowman grey goat sports indianapolis
IN
170
5
407
William Hallberg Team Indiebike p/b IU Health Indianapolis
IN
166
6
401
Greg Bauer Speedway Wheelmen Muncie
IN
164
7
423
Mike Hemelgarn Don Galligher-DRT Consulting Avon
IN
162
8
419
Ryan Tragesser Team Heroes- MOB Fishers
IN
160
9
411
Jim Jensen Gray Goat Sports Indianapolis
IN
158
10
409
Bradley Hayes Js Bikes Racing Brazil
IN
156
11
448
Josh Kline   ZIONSVILLE
IN
154
12
413
Luke Landis Summit City Cyclocross Team fort wayne
IN
152
13
405
Mike Conaway Speedway Wheelmen Fishers
IN
150
14
414
Jay Lorentz Speedway Wheelmen Carmel
IN
148
15
427
Randy Witte The Bicycle Station Shelbyville
IN
146
16
410
Fred Iversen Shamrock Cycles Carmel
IN
144
17
434
Bob Recinto Fit Livin' Carmel
IN
142
18
449
Matt Allgeier   INDIANAPOLIS
IN
140
19
425
Scott Perry Speedway Wheelmen Indianapolis
IN
138
DNF
418
Jason Renschler Speedway Wheelmen Indianapolis
IN
60
Master 50+
Place
Bib
Rider Team City
ST
Points
1
515
Patrick Hirschfeld Team Indiebike p/b IU Health Indianapolis
IN
200
2
500
Todd Andersen Summit City Cyclocross Team Fort Wayne
IN
186
3
503
Geoffrey Chandler Speedway Wheelmen Indianapolis
IN
176
4
530
David Coar Summit City Cyclocross Team Ft. Wayne
IN
170
5
509
Michael Henry Team Nebo Ridge Whitestown
IN
166
6
527
Tom Elliott Team Matthews Racing Carmel
IN
164
7
513
Ramon Vasquez No Limit Racing Yoder
IN
162
8
512
Craig Reynolds Js Bikes Racing Terre Haute
IN
160
9
504
Brad DeMott Gray Goat Sports Shelbyville
IN
158
10
523
Matt Rouse None Fishers
IN
156
11
520
steven vorderman Don Galligher-DRT Consulting fort wayne
IN
154
12
507
Tim Gavin Team Nebo Ridge West Lafayette
IN
152
13
529
Mike Otting QCW Cincinnati
OH
150
14
524
E. Michael Ozment Team Mack Racing Assoc. LTD champaign
IL
148
15
519
tom peek Speedway Wheelmen anderson
IN
146
16
506
Dave Garriott Gray Goat Sports INDIANAPOLIS
IN
144
17
528
Charles South Summit City Cyclocross Team Fort Wayne
IN
142
18
508
Mark Hamilton   AVILLA
IN
140
DNF
531
Norman Gwaltney Team Indiebike p/b IU Health Indianapolis
IN
60
Single Speed
Place
Bib
Rider Team City
ST
Points
1
217
Robert Frangi Dash Racing Indianapolis
IN
160
2
204
john Conant Dash Racing Indianapolis
IN
146
3
207
Chad Nay None Carmel
IN
136
4
215
John Porter Fit Livin Cycling Team Westfield
IN
130
5
222
Roger Hasper Freewheelin Community Indianapolis
IN
126
6
220
Greg Youngen   TERRE HAUTE
IN
124
7
209
Ricky Crosby J's Bikes Racing Terre Haute
IN
122
8
219
Troy Stratford Dash Racing Carmel
IN
120
9
218
Terry McDonald Dash Racing Indianapolis
IN
118
10
216
Scotch Swango None Fortville
IN
116
Women 1/2/3
Place
Bib
Rider Team City
ST
Points
1
102
Natalie Smith Team Six One Four West Lafayette
IN
200
2
107
Emily Elbers Marian University Indianapolis
IN
186
3
109
Elizabeth Cobb Scholars Inn Bakehouse BLOOMINGTON
IN
176
4
106
Gabriella Arnold Marian University Cycling Team Indianapolis
IN
170
5
101
Janelle Renschler Speedway Wheelmen Indianapolis
IN
166
6
108
Emily Neice Marian University Cycling Team Granger
IN
164
Women 4
Place
Bib
Rider Team City
ST
Points
1
156
Michelle Hedrich None Clearwater
FL
120
Junior Boys
Place
Bib
Rider Team City
ST
Points
1
708
Marek Hayes Js Bikes Racing Brazil
IN
80
2
715
Max Palmer Midwest Development Cycling Inc. Zionsville
IN
70
3
717
Eddie Stillman Midwest Development Cycling Inc. Brownsburg
IN
64
4
722
Aaron Banks Midwest Development Cycling Inc. Westfield
IN
60
5
706
Alex Corby Midwest DEVO/Corby Concepts Carmel
IN
58
6
700
Kyle Andersen Summit City Cyclocross Team Fort Wayne
IN
56
7
719
Romeo Gregore   zionsville
IN
54
8
707
Phillip Emmert Midwest Development Cycling Inc. Bloomington
IN
52
9
705
Henry Conaway Midwest Development Cycling Inc. Zionsville
IN
50
10
733
Ayrton Houk Midwest Development Cycling Inc. McCordsville
IN
48
11
704
Calvin Conaway Midwest Development Cycling Inc. Zionsville
IN
46
12
712
Jacob Myers None Fort Wayne
IN
44
13
721
Tanner Spalding Midwest Devo Indianapolis
IN
42
14
720
Tristen Spalding Midwest Development Cycling, IN Indianapolis
IN
40
15
735
Aidan Dobbins Gray Goat Greenwood
IN
38
16
723
Gibson Frizzell Midwest Development Cycling Inc. Zionsville
IN
36
17
703
Dane campbell Midwest development cycling zionsville
IN
34
18
739
Erik Grotland Midwest Development Indianapolis
IN
32
DNF
736
matthew albert midwest devo Brownsburg
IN
14
DNS
731
Victor Popov Zone-6 Cycling Plainfield
IN
0
DNS
742
Cole Baker Midwest Development Cycling Inc. Greenwood
IN
0
DNS
716
Charlie Prust None Zionsville
IN
0
Junior Girls
Place
Bib
Rider Team City
ST
Points
1
750
Eleanor Dyas Midwest Development Cycling Inc. Carmel
IN
80
2
751
Karoline Fairbanks   TERRE HAUTE
IN
70
3
752
Margot Grotland Midwest Development Cycling Inc. Indianapolis
IN
64
DNF
754
Eliza Gregoire None Zionsville
IN
14

Back