Mid America TT Series

Gray Goat Sports Indy Cyclocross presented by Shamrock Cycles - Team J's Bikes Trader's Point

By: IndyCross.com
Posted: Nov 22, 2014

Gray Goat Sports Indy Cyclocross presented by Shamrock Cycles - Team J's Bikes Trader's Point Cyclocross #4
Zionsville, IN
November 22, 2014

CLICK HERE for photos by Dark Eagle Studios!!!

Men 1/2/3
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
31
Andy Messer Team Upland Brewing
200
2
28
Eric Anderson Zipp Factory Team
186
3
8
Chad Tieman Summit City Cyclocross Team
176
4
30
Andrew Dillman Cyclocross Network Racing
170
5
11
Vance Fletcher Marian University Cycling Team
166
6
19
Sam Winters Celerity Cycling
164
7
32
Paul Richardson Summit City Cyclocross Team
162
Men 3
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
314
Garrett Sczechowski Purdue University
160
2
319
JOSIAH LONGENECKER Midwest Development Cycling Inc.
146
3
309
Nick Kintzel Fort Wayne Outfitters
136
4
321
Joe Laux Team Indiebike p/b Angie's List
130
5
306
Miles Johnson Team Indiebike p/b Angie's List
126
6
323
Jay Brant Team Indiebike p/b Angie's List
124
7
310
Josh Kline Team World Bicycle Relief
122
8
330
Jay Lorentz Speedway Wheelmen
120
9
359
Beaumont Boggs ICC BISSELL-ABG-GIANT
118
10
317
justin yoder Team Indiebike p/b Angie's List
116
11
360
Brian Falloon Team World Bicycle Relief
114
12
339
Brent Houk Speedway Wheelmen
112
DNF
311
Justin Miller Team Six One Four
110
DNF
318
William Prann Midwest Cycling Community NE
108
DNF
354
Lewis Henrickson Kalamazoo Bicycle Club
106
Men 4/5
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
413
Brennan Foster Red Zone Cycling
120
2
485
Jake Parker Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
106
3
484
Chris Moore Cycling & Fitness Warehouse
96
4
442
Corey Smith No Limit Racing
90
5
513
Andrew Krahulik None
86
6
448
Cary Schein Team Heroes- MOB
84
7
426
Jerod Kizer Terre Haute Cycling
82
8
409
Christopher Downer Veloworks Urban Cyclery
80
9
476
Edward Fujawa DRT Racing
78
10
518
William Smith T3 Cycling Team
76
11
440
Matt Rouse None
74
12
474
Craig Clayton Fit Livin'
72
13
418
David Harstad None
70
14
449
Jon Beecham None
68
15
514
David Palmer None
66
16
408
Michael Diehl Scholars Inn Cycling
64
17
482
Aaron Lifford  
62
18
470
John ryan  
60
19
494
Victor Popov Zone-6 Cycling
58
20
505
Tom Standers Js Bikes
56
21
428
Karl Kovach Team Bicycle Outfitters Indy
54
22
452
Shawn Thomas SRAM
52
23
422
Abe Hundt Don Galligher-DRT Consulting
50
24
446
Chuck Warren None
48
25
517
Todd Fortier None
46
26
516
Derek Sitzman  
44
27
502
Jacob Stiefel Purdue University
42
28
519
joe casady  
40
29
436
Russell Nichols Team World Bicycle Relief
38
30
415
Shelby Gibbs None
36
31
402
Matt Allgeier None
34
32
515
Michael Summitt J's bikes
32
33
411
Bryan Downs World Bicycle Relief
30
34
487
Jerry Rusin Team Nebo Ridge
28
35
499
Joshua Harpe The Cycle Studio
26
36
417
Daniel Harper Team Indiebike p/b Angie's List
24
37
433
Michael Myers Js Bikes
22
38
500
MICHAEL CATES None
20
DNF
414
John Garman None
20
DNF
441
Collin Shipman Team Nebo Ridge
20
DNF
444
Michael Stumpe Team Indiebike p/b Angie\'s List
20
DNF
483
Terry McDonald None
20
DNF
486
David Bradway Dirtway 500
20
DNS
489
Nate Surls Veloworks Urban Cyclery  
Master 40+
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
424
Tim Proctor The Bicycle Station
200
2
417
Ryan Myers Don Galligher-DRT Consulting
186
3
409
Joseph Hatley None
176
4
408
William Hallberg Team Nebo Ridge
170
5
466
Patrick Hirschfeld Team Indiebike p/b Angie\'s List
166
6
403
Greg Bauer Speedway Wheelmen
164
7
412
Luke Landis Summit City Cyclocross Team
162
8
436
Chad Murphy Summit City Cyclocross Team
160
9
411
Jim Jensen Gray Goat Sports
158
10
423
John Porter Fit Livin'
156
11
410
Bradley Hayes Terre Haute Cycling
154
12
406
Yngvar Brynildssen Speedway Wheelmen
152
13
427
Christopher Yeomans Team Nebo Ridge
150
14
413
Mike Conaway Speedway Wheelmen
148
15
432
Mike Minichiello Team World Bicycle Relief
146
16
428
Randy Witte The Bicycle Station
144
17
404
Todd Belanger CFW
142
18
421
Scott Perry Speedway Wheelmen
140
19
416
Patrick Meyer Pact- DISH Network Cycling
138
20
419
John Paul J's Bikes/ IHOP
136
21
439
Joseph Van Denburg Terre Haute Cycling
134
22
435
tom Standers J's Bikes/ IHOP
132
23
465
Mark Newell None
130
24
467
anthony barr  
128
Master 50+
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
502
Todd Andersen Summit City Cyclocross Team
200
2
504
Bryan Boggs Zipp Factory Team
186
3
520
Geoffrey Chandler Speedway Wheelmen
176
4
509
Scott Bond Speedway Wheelmen
170
5
544
John May Better Cycling of Louisville
166
6
526
Vern LaMere T3 Cycling
164
7
510
Norman Gwaltney Team Indiebike p/b Angie's List
162
8
513
Michael Henry Human Motor Works
160
9
501
Glen Alden Men Of Steel Racing LLC
158
10
546
Scott Wagner Men Of Steel Racing LLC
156
11
517
Craig Reynolds Terre Haute Cycling
154
12
534
steven vorderman Don Galligher-DRT Consulting
152
13
522
Greg Youngen Terre Haute Cycling
150
14
508
John Gardner Terre Haute Cycling
148
15
545
jeff smart Fit Livin'
146
16
547
Larry Stevens Team Nebo Ridge
144
17
530
Timothy Wozniak Speedway Wheelmen
142
18
475
Carl DeAmicis None
140
Women 1/2/3
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
8
Sierra Siebenlist Scarlet Fire
200
2
10
Amanda Virostko Bio Wheels Racing
186
3
9
Natalie Smith Purdue University
176
4
4
Christina Paul Terre Haute Cycling
170
DNS
18
Kim Brant Team Indiebike p/b Angie's List  
Women 4
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
418
shea rankin  
120
2
410
agueda? mayan  
106
3
407
Jennifer McConnell None
96
4
417
Sydney Newell None
90
5
411
Emily Andrews Dirtway 500
86
6
412
Misty O'Neil DIRTWAY 500
84
Single Speed
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
519
Tim Proctor The Bicycle Station
160
2
510
Scott Baumer Team Indiebike p/b Angie's List
146
3
521
William Sherman Shamrock Cycles
136
4
518
Tyler Conant  
130
5
12
Elizabeth Cobb Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
126
6
506
Craig Reynolds Terre Haute Cycling
124
7
513
John Paul J's Bikes/ IHOP
122
8
521
John E. Wheeler II Shamrock Cycles
120
9
516
Joseph Van Denburg Terre Haute Cycling
118
10
524
John Gardner Terre Haute Cycling
116
11
504
Chad Nay None
114
12
523
Joseph McGuire  
112
13
525
Gregory Dyas None
110
14
503
Michael Myers Js Bikes
108
15
520
Chienhui (Janet) Sherman Shamrock Cycles
106
DNF
502
James Foster Shamrock Cycles
40
DNF
517
Robert Annis Shamrock Cycles/A Cycling Team
40
DNF
522
Nate Lake  
40
Junior Boys
Place
Bib
Rider
  Team
Points
1
306
Marek
Hayes Terre Haute Cycling
80
2
344
Finnly
O'Neil DIRTWAY 500
70
3
319
Evan
Witte The Bicycle Station
64
4
308
Max
Palmer Midwest Development Cycling Inc.
60
5
301
Kyle
Andersen Summit City Cyclocross Team
59
6
311
Cyrus
Crandell Terre Haute Cycling
56
DNS
316
Parker
Hawkins Red Zone Cycling  
Junior Girls
Place
Bib
Rider
  Team
Points
1
502
Corabelle
Lane-Kyger Terre Haute Cycling
80
2
501
Eleanor
Dyas Midwest Development Cycling Inc.
70
3
506
karoline
fairbanks  
64

Back