Mid America TT SeriesEastern OH TT Series

Gray Goat Sports Indy Cyclocross presented by Shamrock Cycles - Nebo Ridge Bicycles Trader's Point

By: IndyCross.com
Posted: Oct 4, 2014

Gray Goat Sports Indy Cyclocross presented by Shamrock Cycles - Nebo Ridge Bicycles Traders Point Cyclocross #2
Zionsville, IN
October 4, 2014

CLICK HERE for photos by Dark Eagle Studios!!!

Men 1/2/3
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
13
Eric Anderson Zipp Factory Team
100
2
11
Vance Fletcher Marian University Cycling Team
93
3
4
Ryan Hubbs Speedway Wheelmen
88
4
7
Justin Sorber  
85
5
2
Craig Baker Speedway Wheelmen
83
6
6
William Sherman Shamrock Cycles
82
Men 3
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
316
Sam Winters Celerity Cycling p/b Brooks Systems
80
2
311
Justin Miller Team SixOneFour
73
3
314
Garrett Sczechowski Tokyo Joe's
68
4
331
Kevin Depasse BISSELL-ABG-GIANT
65
5
334
cory swihart Indiebike.com p/b Angie's List
63
6
306
Miles Johnson Indiebike.com p/b Angie's List
62
7
323
Jay Brant Indiebike.com p/b Angie's List
61
8
317
justin yoder Team Indiebike p/b Angie's List
60
9
315
Galen Denney Speedway Wheelmen
59
10
318
William Prann Trek Bicycle Store of KC
58
11
319
JOSIAH LONGENECKER Midwest Devo
57
12
301
Matthew Allen Team Nebo Ridge
56
13
330
Jay Lorentz Speedway Wheelmen
55
14
327
Robert McFadden Heroes Foundation Cycling Team
54
15
308
Brent Kingen None
53
16
310
Josh Kline Team World Bicycle Relief
52
17
324
Jonathan Edwards None
51
18
333
John Porter Fit Livin'
50
19
336
david dygert  
49
20
325
Bob Cochrane TEAM INDIEBIKE p/b Angie's List
48
21
335
Donald T Williams SRAM Factory
47
22
303
Dustin Folger Team Novo Nordisk
46
23
332
Tim ODonnell Shamrock Cycles
45
24
15
corbin schmitz midwest dev
44
DNF
326
Dustin Jones Team Indiebike p/b Angie's List
20
DNS
312
Andy Paskins SRAM Factory Team  
DNS
313
Beau Boggs Bissell-ABG-Giant  
Men 4/5
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
496
Zachary Nehr ISCorp Cycling/NCSF
60
2
419
Lewis Henrickson CMS Race Team
53
3
479
Chris L Kellar Joes Cycles
48
4
477
Ben Handy None
45
5
413
Brennan Foster http://redzonecycling.com/
43
6
469
Tyler Roberts International Christian Cycling Club
42
7
464
CHRISTOPHER L HRUSKA Team Matthews Bicycle
41
8
488
Cary Smith T3 Cycling
40
9
409
Christopher Downer Veloworks Urban Cyclery
39
10
484
Chris Moore Cycling & Fitness Warehouse
38
11
448
Cary Schein Team Heroes
37
12
436
Russell Nichols Team World Bicycle Relief
36
13
410
Brett Downey Wabash River Cycling
35
14
485
Jake Parker Scholar Inn BakeHouse
34
15
411
Bryan Downs World Bicycle Relief
33
16
478
Scott Helvie NUVO Cultural Trail
32
17
459
Greg Miller US Army
31
18
494
Victor Popov Zone-6 Cycling-1st Internet Bank
30
19
476
Edward Fujawa DRT Racing
29
20
470
john ryan indiebike
28
21
482
Aaron Lifford None
27
22
462
Adrian Fahey Speedway Wheelmen
26
23
483
Terry McDonald None
25
24
417
Daniel Harper Team Indiebike p/b Angieslist
24
25
471
Ryan Elpers Team Indiebike p/b Angie's List
23
26
445
David Tharp Team Nebo Ridge
22
27
401
Scot Allen None
21
28
414
John Garman None
20
29
405
Tim Casady Team Nebo Ridge
19
30
452
Shawn Thomas SRAM
18
31
428
Karl Kovach Bicycle Outfitters Indy
17
32
402
Matt Allgeier None
16
33
418
David Harstad None
15
34
490
Scotch Swango None
14
35
493
blake fahl  
13
36
446
Chuck Warren None
12
37
420
Pat Herrick Summit City Cyclocross Team
11
38
473
David Anderson Mighty Pagans
10
39
475
Carl DeAmicis None
10
40
427
John Knight Gray Goat Sports
10
41
421
Kurt Hershberger None
10
42
423
Eric Allen None
10
43
474
Craig Clayton Fit Livin'
10
44
481
Matthew Ladwig Unattached
10
45
492
David Wefler Zionsville Triathlon and Cycling Team
10
46
461
charlie douglas indiebike
10
47
463
David Foster FBC
10
48
441
Collin Shipman Team Nebo Ridge
10
49
487
Jerry Rusin Team Nebo Ridge
10
50
489
Nate Surls Veloworks Urban Cyclery
10
51
429
Todd Malloy Team Nebo Ridge
10
52
480
Glenn Kellum None
10
53
491
Brandon Taylor None
10
54
495
JON mcguine team joey
10
55
433
Michael Myers Js Bikes
10
DNF
408
Michael Diehl Scholars Inn Cycling
10
DNF
416
Paul Gilson Matthews Bicycles
10
DNS
407
Thomas Davis Team Nebo Ridge  
DNS
439
Steve Reynolds None  
Master 40+
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
424
Tim Proctor The Bicycle Station
100
2
409
Joseph Hatley None
93
3
425
Patrick Hirschfeld Indiebike.com p/b Angie's List
88
4
417
ryan myers drt
85
5
418
Andy Paskins SRAM Factory Team
83
6
403
Greg Bauer Speedway Wheelmen
82
7
427
Christopher Yeomans Team Nebo Ridge
81
8
422
jason pope  
80
9
420
Ty Peck Team Heroes
79
10
412
Luke Landis Summit City Cyclocross Team
78
11
430
John Wischmeier Bicycle Station
77
12
410
Bradley Hayes J's Bikes / IHOP
76
13
406
Yngvar Brynildssen Speedway Wheelman
75
14
408
William Hallberg Team Nebo Ridge
74
15
432
Mike Minichiello Team World Bicycle Relief
73
16
401
Chris Arvin DRT Consulting
72
17
428
Randy Witte The Bicycle Station
71
18
416
Patrick Meyer PACT
70
19
413
Mike Conaway Speedway Wheelmen
69
20
407
Robert Annis Shamrock Cycles/A Cycling Team
68
21
433
blake fahl  
67
22
431
Gregory Dyas None
66
DNF
405
Scott Brenton Indiebike.com p/b Angie's List
30
Master 50+
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
502
Todd Andersen Summit City Cyclocross Team
100
2
509
Scott Bond Speedway Wheelmen
93
3
532
Chandler Geoffrey Speedway Wheelmen
88
4
513
Michael Henry Human Motor Works
85
5
526
Vern LaMere T3 Cycling
83
6
529
Scott Wagner Summit City Cyclocross Team
82
7
510
Norman Gwaltney Indiebike.com p/b Angie's List
81
8
507
Tom Elliott Matthews Bicycles
80
9
501
Glen Alden Men of Steel Racing
79
10
518
John P. Schmitz Indiebike.com p/b Angie's List
78
11
527
matt curry team nebo ridge
77
12
512
Matthew Koehn Speedway Wheelmen
76
13
515
E. Michael Ozment team mack
75
14
516
tom peek speedway wheelman
74
15
531
Garriott Dave Gray Goat Sports
73
16
528
jeff smart Fit Livin'
72
DNF
530
Timothy Wozniak Speedway Wheelmen
30
DNS
511
Mark Hamilton Fort Wayne Outfitters  
DNS
520
Kevin Noone None  
Master 40+/50+ COMBINED
Place
Bib
Rider   Team  
1
424
Tim Proctor The Bicycle Station  
2
409
Joseph Hatley None  
3
502
Todd Andersen Summit City Cyclocross Team  
4
425
Patrick Hirschfeld Indiebike.com p/b Angie's List  
5
417
ryan myers drt  
6
418
Andy Paskins SRAM Factory Team  
7
509
Scott Bond Speedway Wheelmen  
8
403
Greg Bauer Speedway Wheelmen  
9
427
Christopher Yeomans Team Nebo Ridge  
10
532
Chandler Geoffrey Speedway Wheelmen  
11
422
jason pope    
12
420
Ty Peck Team Heroes  
13
412
Luke Landis Summit City Cyclocross Team  
14
513
Michael Henry Human Motor Works  
15
430
John Wischmeier Bicycle Station  
16
410
Bradley Hayes J's Bikes / IHOP  
17
406
Yngvar Brynildssen Speedway Wheelman  
18
408
William Hallberg Team Nebo Ridge  
19
432
Mike Minichiello Team World Bicycle Relief  
20
526
Vern LaMere T3 Cycling  
21
529
Scott Wagner Summit City Cyclocross Team  
22
401
Chris Arvin DRT Consulting  
23
428
Randy Witte The Bicycle Station  
24
510
Norman Gwaltney Indiebike.com p/b Angie's List  
25
507
Tom Elliott Matthews Bicycles  
26
501
Glen Alden Men of Steel Racing  
27
518
John P. Schmitz Indiebike.com p/b Angie's List  
28
527
matt curry team nebo ridge  
29
416
Patrick Meyer PACT  
30
413
Mike Conaway Speedway Wheelmen  
31
512
Matthew Koehn Speedway Wheelmen  
32
515
E. Michael Ozment team mack  
33
407
Robert Annis Shamrock Cycles/A Cycling Team  
34
433
blake fahl    
35
431
Gregory Dyas None  
36
516
tom peek speedway wheelman  
37
531
Garriott Dave Gray Goat Sports  
38
528
jeff smart Fit Livin'  
DNF
405
Scott Brenton Indiebike.com p/b Angie's List  
DNF
530
Timothy Wozniak Speedway Wheelmen  
DNS
511
Mark Hamilton Fort Wayne Outfitters  
DNS
520
Kevin Noone None  
Women 1/2/3
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
14
Sarah Prater Speedway Wheelman
100
2
8
Sierra Siebenlist Matthews Bicycles
93
3
6
Janelle Renschler Speedway Wheelmen
88
4
10
Amanda Virostko Bio Wheels Racing
85
5
5
catherine ebeling Mich Ultra Big Shark
83
6
4
Christina Paul J's Bikes/ IHOP
82
7
11
Catherine Hollibaugh Marian University
81
8
1
Nicole Borem Summit City Cyclocross
80
Women 4
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
401
Kim Brant IndieBike
60
2
410
agueda mayan  
53
3
407
jennifer mcconnell  
48
4
404
Kristine Mosier Speedway Wheelmen
45
DNF
408
melissa baldwin sram
10
DNF
409
Marissa Doner  
10
Single Speed
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
510
Scott Baumer Shamrock Cycles
80
2
511
Tyler Conant  
73
3
502
James Foster Shamrock Cycles
68
4
509
Scott Wagner Summit City Cyclocross Team
65
5
508
Jason Renschler Speedway Wheelmen
63
6
504
Chad Nay None
62
7
521
John Wheeler  
61
8
507
Nathan Schickel Kreitler Racing Team
60
9
503
Michael Myers Js Bikes
59
Junior Boys
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
318
Victor Popov Zone-6 Cycling-1st Internet Bank
40
2
306
Marek Hayes J's Bikes / IHOP
35
3
320
eddie stillman midwest Devo
32
4
305
Alex Corby Shamrock Cycles/Corby Concepts
30
5
301
Kyle Andersen Summit City Cyclocross Team
29
6
319
Evan Witte The Bicycle Station
28
7
311
Cyrus Crandell J's Bikes / IHOP
27
8
308
Max Palmer Midwest Devo
26
9
322
adri shepherd  
25
10
321
Andrew Kauffman Midwest Devo
24
DNF
315
Angus Proctor The Bicycle Station
10
DNF
313
cameron warden midwest Devo
10
DNS
316
Parker Hawkins Red Zone Cycling  
DNS
317
Bradyn Downs Midwest Devo  
Junior Girls
Place
Bib
Rider   Team
Points
1
501
Eleanor Dyas Midwest Devo
40

Back