http://www.truesport.com/Bike

OCONOMOWOC CRITERIUM
Oconomowoc, Wisconsin
Sunday, April 19, 1998

RACE PROMOTED BY: Open Road Cycling
OFFICIALS: Mike Hanley, chief referee; Craig Heywood, chief judge; John Fleckenstein, assistant referee.
RESULTS SUBMITTED BY: Gary Achterberg, WI-IL USCF Regional Rep.


CAT 1-2

1. Andrew Broas, Cuesta
2. Peter Crowe
3. Marc Kebbekus, Team Mack
4. Earendel Fingerson, Great Dane Velo Club
5. Todd Miller, Great Dane Velo Club
6. Dirk Rettig, Team Firstar
7. Mark McGeen, Team Mack
8. Robert Polski, Team Mack
9. Unknown
10. Unknown
11. Kevin Wuertz
12. Gerald Finken

CAT 3

1. Richard Price, Blazing Bicycle Club
2. David Wesner, Team JRA
3. Sean Peterson, Unattached
4. Paul Nilsen, Brazen Dropouts
5. Matt Gissibl, Cycle Sport Club Milwaukee
6. Jeff Thompson, Just Pedal Faster
7. Steve LaFont, Peoria Bicycle Club
8. Tom Boehnen Jr., Great Dane Velo Club
9. Jeff McFarland, Brazen Dropouts
10. Steve Silverberg, Brazen Dropouts
11. James Gareau, Peoria Bicycle Club
12. Hans Higdon, Hampshire Cycle Club
13. Ricardo Otero, Arlington Road Club
14. Nathan Troia, Great Dane Velo Club
15. Ben Miller, Brazen Dropouts
16. Daryl McNutt, Team JRA
17. Tim LeRoy, Just Pedal Faster

CAT. 4-5

1. Gene Tolli, Brazen Dropouts
2. Clarke VanMeter
3. David Young, Kenosha Velosport
4. Michael Alcorta, Unattached
5. Tim Spomar, South Chicago Wheelmen
6. John Madson, Axle Nuts
7. Shaun Deal, Unattached
8. Chad Boyles, Team Mack
9. Jesse Perkins, Great Dane Velo Club
10. Bob Nelson, Brazen Dropouts
11. Unknown
12. Unknown
13. Unknown
14. Dave Racine, Unattached

MASTERS 30+ (40+ riders noted with *)

1.* Tom Schuler, Old Boys Club
2. Mark McGeen, Team Mack
3.* Eugene Macken, Team Wisconsin
4. Kevin Schmitt, Open Road Cycling
5. Paul Nilsen, Brazen Dropouts
6. Dan Mitchell, Hampshire Cycle Club
7. Chris West, Open Road Cycling
8. Jeff Littmann, Team Wisconsin
9.* Steve Silverberg, Brazen Dropouts
10. John Medora
11. Ricardo Otero, Arlington Road Club
12. Dejan Smaic, True Value
13.* Gregg Coroleuski, Open Road Cycling
14. Patrick Lob, Open Road Cycling
15. Saul Boast, Peoria Bicycle Club
16. Bill Ochowicz, 3rd Coast Wheelmen
17. Unknown
18.* William Morgan, Team Wisconsin
19. Scott Topel, Brazen Dropouts
20. John Letellier, Milwaukee Road Racing
21.* Kyle Fingerson, Brazen Dropouts
22. Jeff Fields, Team Hobby Racer
23.* John Wilson, Great Dane Velo Club
24. Unknown
25. Dan Schneider, RPM Cycling Team
26. Jim Winter, Team Wisconsin
27. Mark Monroe, Open Road Cycling
28. David Paul, Open Road Cycling
29. Unknown
30. * Paul Mehlenbeck, Team Wisconsin
31. Greg Springborn, Peoria Bicycle Club
32. Jerry Wilkens, Team Wisconsin
33. Dave Supple, Brazen Dropouts
34. Unknown
35. Unknown
36. Jeff McFarland, Brazen Dropouts

JUNIORS

1. Nathan Roark
2. David Young, Kenosha Velosport
3. Andrew Harrison, Great Dane Velo Club
4. Andrew Dougherty
5. Michael Teff, Mad City Cycling Club
6. Dustin Richard
7. Andrew Bates

WOMEN

1. Andrea Smessaert, Team Wisconsin
2. Kerry Hellmuth, Capitol Velo Club
3. Dana Vicker
4. Lori Oler, Capitol Velo Club
5. Sarah Braeske, Unattached
6. Rachel Smetanka
7. Megan Elliott
8. Laurel Green, Capitol Velo Club
9. Rebecca Anderson, Capitol Velo Club
10. Lynn Gensch, Capitol Velo Club
11. Angela Graf, Capitol Velo Club

 

Designed and Hosted by
http://www.truesport.com/Bike
Free!